Kniha o láske, priateľstve a moci literatúry spájať ľudí dobrej vôle

BRATISLAVA/ADMIN – Vydavateľstvo IKAR uvádza na slovenký knižný trh bestseller od autorky Janet Skeslien Charles s názvom Parížska knižnica. Spoločnosť New York Times udelilo za autorkin román ocenenie prvé miesto v kategórií Indie Next Pick.

Parížska knižnica je nádherným príbehom o sile slov. Najmä tých napísaných v tisíckach kníh, ktoré ukrývajú zaprášené police. Román je síce fikciou, no je inšpirovaný skutočnými príbehmi knihovníkov, ktorí počas druhej svetovej vojny porazili nacistov. Prostredníctvom príbehu statočnej Odile a jej kolegov z Americkej knižnice v Paríži sa dozvedáme o nástupe fašizmu v Európe, o cenzúre a neskôr aj o deportáciách niektorých klientov knižnice do integračných a koncentračných táborov. No vojna je len kulisou. Podstatné sú ľudské skutky, vzťahy, priateľstvá aj zrady, ktoré formujú životné osudy hrdinov. Druhou hlavnou postavou je študentka Lily, ktorá spoznáva Odile o mnoho rokov neskôr v americkej Montane. Retrospektívny pohľad na príbeh Odile prostredníctvom Lilinho rozprávania dotvára skladačku jej života a ukazuje nám, že na hlboké priateľstvo a odpustenie nikdy nie sme pristarí.

O knihe:
Paríž 1939. Ambiciózna Odile Souchetová získava vysnívanú prácu v Americkej knižnici a črtá sa jej nádejný vzťah so šarmantným policajtom. Do mesta zakrátko vpochodujú nacisti a hrozí, že stratí všetko, čo jej je drahé, vrátane milovanej knižnice. S priateľmi knihovníkmi využijú vlastné zbrane, knihy, a postavia sa nepriateľom na odpor. Po skončení vojny však namiesto oslavy slobody okúsi Odile trpkosť neodpustiteľnej zrady.

Rok 1984. Študentku Lily v montanskom malomeste zaujme postaršia osamelá suseda, celkom odlišná od miestnych obyvateľov. Čím viac sa dozvedá o jej minulosti, tým viac ju prekvapuje, že ich spája nielen láska k jazyku, podobné túžby či dokonca sklon k závisti, ale aj dávne temné tajomstvo.

Silný príbeh motivovaný reálnymi udalosťami ukazuje, aké nedozerné dôsledky majú naše rozhodnutia a že človeka určujú jeho vzťahy – k rodine, známym, no i k spisovateľom. Je to príbeh o láske, priateľstve a moci literatúry spájať ľudí dobrej vôle.
Z anglického originálu preložili Natália Rondziková a Igor Tyšš.

Audio ukážku číta Lucia Hurajová:
https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-parizska-kniznica-janet-skeslien-charles

Ukážka z knihy:
Vo Froide vedeli ľudia o sebe všetko. Vedelo sa, kto pije, kto sa dopúšťa daňových únikov, kto podvádza manželku. Vedeli sme, ktorá žena žije v hriechu s chlapíkom v Minote. Pani Gustafsonová však bola pre nás veľkou záhadou. Nevedeli sme nič o jej rodičoch ani to, z akých pomerov prišla. Netušili sme, ako počas vojny spoznala Bucka Gustafsona, ani to, ako ho dokázala zviesť, aby si ju vzal miesto svojej lásky zo strednej školy, ktorá naňho doma vyčkávala. Občas sa o nej rozšírili nejaké fámy, no žiadne sa nepotvrdili. Keď teraz prehovorila, zdalo sa mi, že má v očiach smútok. Alebo ľútosť? Ako mohla táto žena vymeniť Paríž za nudný zapadákov v prérii?

O autorke:
Janet Skeslien Charles žije striedavo v Montane a v Paríži. Za svoj románový debut Moonlight in Odessa, preložený do desiatich jazykov, získala niekoľko literárnych ocenení. Krátku prózu publikovala okrem iného v literárnom časopise Slice a v antológii Montana Noir. Janet sa o knihovníkoch, ktorí sa počas vojny postavili nacistickému knižničnému protektorovi, po prvý raz dozvedela, keď pôsobila ako programová manažérka v Americkej knižnici v Paríži. Jej román Parížska knižnica vyjde v preklade do dvadsiatich jazykov.

Kniha Parížska knižnica vychádza vo vydavateľstve IKAR v roku 2021, počet strán 440, MOC je 17,90 eur.

Viac informácii o knihe: https://www.bux.sk/knihy/452351-parizska-kniznica.html

Video s autorkou, ktorá predstavuje knihu Parížska knižnica: https://www.youtube.com/watch?v=iw7iNhI-TqI

www.ikar.skwww.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*