Kniha do vašej knižnice – Naši a svetoví

Bratislava, Admin – Ľuba Hargašová sprevádza rozhlasových poslucháčov viac ako 40 rokov. Pred piatimi rokmi začala na vlnách Rádia Slovensko vysielať rubriku Naši a svetoví, k dnešnému dňu odvysielala vyše dvesto rozhovorov a teraz krstí knihu s rovnakým názvom, ktorú vydalo Vydavateľstvo Ikar. Inšpirácia prichádzala odvšadiaľ:

„Všade na potulkách po svete som stretla Slovákov, vynikajúcich odborníkov, a doma o nich nikto nevedel. Napríklad opernej speváčke Simone Houda-Šaturovej tlieskali Rakúšania, Nemci, Belgičania, Američania, a ak ju chcel niekto od nás vidieť a počuť na živo, musel isť do Viedne, Paríža, Berlína. Bola medzi prvými hosťami rubriky pred 5 rokmi, teraz si už našla cestu aj na Slovensko. Preto bolo potrebné o nej hovoriť. Kto u nás vie, že na Cypre máme vynikajúcu odborníčku na námorné právo Soňu Ajini, že máme vynikajúceho vedca Norberta Wernera, módnu návrhárku s vlastnou módnou značku v Paríži,… preto som sa rozhodla vyhľadávať úspešných našincov vo svete a predstaviť ich Slovensku.

Našli sa aj ľudia, ktorí mi neskôr posielali návrhy a nie všetky sa hodili do rubriky. Keď som si našla nejakého odborníka, zo všetkých strán som si preverovala, overovala informácie, až potom som ho oslovila a čakala kým príde na Slovensko. Všetky rozhovory vznikali len osobne. Niekedy som čakala na hosťa aj rok. Je to tvrdá práca. Sú to dlhé hodiny hľadania, surfovania po internete, výmena mailov, ale často pomáhali aj priatelia a známi. Počuli o niekom a ja som si ho potom (krvopotne) vyhľadala.

Pôvodne som sa bála, ako Slováci rubriku prijmú, ako prijmú úspech našinca vo svete. Prijali ju úžasne. Rozhovory vyvolávali a vyvolávajú v nich hrdosť na našu krajinu a tešia sa z ich úspechov. Dokonca mi vždy pred premiérou telefonovali, koho budú vo vysielaní počuť. Boli to práve poslucháči, ktorí ma inšpirovali a doslova aj tlačili k tomu, aby vznikla kniha.“

kniha-nasi-a-svetovi_prebal_final-page-001-zm

A čomu sa autorka naučila počas seriálu? „Že my, Slováci, sme mimoriadne pracovití, ale až príliš skromní a nevieme sa predať.“

Vo svojej knihe sa Ľuba Hargašová venovala práve novej generácii Slovákov vo svete: „Sú múdri, ale sami musia na to prísť, sú pracovití, nápadití. Mnohí by ani nešli do sveta, keby mali doma viac možností. Všetci operní speváci, ktorí sa presadili vo svete, nemali doma šancu uspieť, až keď ich ocenil svet, prijali ich aj doma. A takto je to vo všetkom. Mnohí by sa radi vrátili, keby mohli pokračovať vo svojej práci nielen v umení, ale aj vo vede a výskume, či v netradičných športových aktivitách.”

(MM, Comm; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*