Jedinečná encyklopédia sôch, pamätníkov a chrámov a pradávnych miest

BRATISLAVA/ADMIN – Vo vydavateľstve IKAR vychádza v týchto dňoch prvé vydanie knihy o kultúre, umení a pamiatkach pod názvom DIVY SVETA. Pri čítaní tejto unikátnej encyklopédie najslávnejších a najzaujímavejších sôch, pamätníkov, chrámov, mostov a pradávnych miest sa vydáte na cestu po celej zemeguli, no nielen svetom dnešným, ale aj tým minulým, lebo korene mnohých opisovaných divov siahajú do dávnych čias.

Ide o putovanie, na aké sa len ťažko dá podujať v skutočnosti, keďže svet nadobúda čoraz nepriateľskejšiu a pominuteľnejšiu podobu a mnohé lokality sú prakticky nedostupné. To dáva knihe ďalší nezanedbateľný rozmer. Nielenže prenikavo a podrobne stavia na obdiv pamiatky, ktoré dnes sotva možno navštíviť, ale dokumentuje aj také, ktorých už viac niet. V tom zmysle výrazne prispieva k zachovaniu pamäti.

História divov sveta, ktoré vytvoril človek, je v podstate príbehom ľudského pokolenia. Stavby, ktoré vyrážajú dych, predstavujú nielen materiálne výdobytky, ale prezrádzajú aj sny a ambície ľudí. Príbeh ľudských výtvorov zahŕňa aj pragmatickejšie politické a ekonomické požiadavky a v neposlednom rade i vývoj a zdokonaľovanie stavebnej technológie a techniky.

Pri premenách stavebnej kultúry však hrá dôležitú úlohu aj náboženstvo. Mnohé pozoruhodné architektonické pamiatky sa často nespájajú so stavebnou inováciou či s praktickou úlohou poskytnúť ľuďom prístrešok alebo bezpečie. Čelia skôr poetickejšej výzve uctiť si bohov a odolať smrti. Ba niektoré z nich – napríklad chrámový komplex Karnak pri Luxore v Egypte – akoby dávali odpoveď na otázky, ktoré odjakživa znepokojovali ľudí na celom svete: Môže niekto prežiť smrť? Môžu živí komunikovať s mŕtvymi? Dokážu mŕtvi zakročiť v prospech živých? Jestvuje vôbec prevtelenie či dokonca vzkriesenie?

Ide o putovanie, na aké sa len tažko dá podujať v skutočnosti, kedže svet nadobúda čoraz nepriateľskejšiu a pominuteľnejšiu podobu a mnohé lokality sú prakticky nedostupné. To dáva knihe ďalší nezanedbatelný rozmer. Nielenže prenikavo a podrobne stavia na obdiv pamiatky, ktoré dnes sotva možno navštívit, ale dokumentuje aj také, ktorých už viac niet. V tom zmysle výrazne prispieva k zachovaniu pamäti.

„Aká to radosť, neprestajne čosi budovať! Architektúra je najvznešenejšie umenie,“ povedal Henry Wadsworth Longfellow.

Predslov k tejto jedinečnej encyklopédii DIVY SVETA napísal Dan Cruickshank. Dielo preložil Juraj Žáry. Kniha vychádza vo viazanej väzbe na 336 stranách, predpokladaná cena je 49,90 €.

www.ikar.sk | www.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*