Jedinečná biografia z IKARu o Jozefovi Bednárikovi

Bratislava – Admin – Na pulty kníhkupectiev sa dostáva kniha z vydavateľstva IKAR, ktorá mapuje súkromný aj profesionálny život Jozefa Bednárika. Krátko po jeho smrti vlani v auguste začala na knihe pracovať skúsená autorka viacerých bestsellerov Andrea Coddington, aby kniha vyšla takmer presne na výročie Béďovej smrti. Kniha Jozef Bednárik odkrýva tajomstvá národom milovaného herca a režiséra, o ktorých doteraz vedel len zasvätený okruh jeho najbližších. Biografia okrem iného otvorene rozpráva aj o nezdravom životnom štýle uznávaného umelca, ktorý išiel často z extrému do extrému.A to vo všetkom – v láske, názoroch, bezuzdnom jedení i chronickom diétovaní. Inteligentný cholerik vedel poeticky nadávať a neraz dohnal ľudí až k slzám.

Jozef Bednárik – režisér, herec, gurmán a cestovateľ
Maestro muzikálov a opier, milovník umenia, kníh, šansónov a dobrého jedla… Milovaný a uznávaný. Ani najbližšej rodine sa nezveroval so svojím súkromím. Jeho partnerom za múrmi bytu boli denníky. Dokonale si dokumentoval život, písal si, čo jedol, ako to chutilo. Písal si, s kým sa stretol a čo si o ňom myslí. Písal si, o čom sníva a čo ho čaká. Aj keď prišiel domov neskoro, unavený a hladný, vždy si čiernou fixkou do denníka zaznamenal svoj deň. Teraz môžete do jeho denníkov nazrieť aj vy v jedinečnej biografii.

Jedol veľa a všetko
Bednárik bol známy nielen láskou k umeniu, ale aj k jedlu. Niekedy to však poriadne preháňal. „Pracovné tempo mal vražedné, životosprávu hrôzostrašnú. Spával tri hodiny denne a vstával o piatej ráno. Počas skúšok nikdy nejedol, aby sa mu nechcelo spať. V nedeľu urobil mäsový deň. Jedol všetko, klobásky, slaninu, bôčik a hovorieval, že keď do pekla, tak na dobrom koni,“ prezradila vo svojej knihe Jozef Bednárik spisovateľka Andrea Coddington. Bednárika okrem nadváhy trápila aj silná cukrovka, bolesti chrbtice, kĺbov a vysoký krvný tlak. Ani to mu však nezabránilo, aby si doprial, čo mu chutilo.

„V ničom nemal mieru. Predovšetkým nie vo fázach obžerstva alebo diétovania. Keď jedol, tak veľa a všetko, keď chcel schudnúť, tak žil zo vzduchu,“ dočítate sa ďalej v knihe, ktorá otvorene odkrýva umelcove neresti. „Za život zjedol hádam tonu umelého sladidla – dával si ho do polievky… a dal si ho aj do červeného vína, keď si ako prvý Slovák pripíjal v Monaku s Grace Kellyovou,“ dodáva autorka A. Coddington.

Čo možno neviete, Bednárik bol veľký trémista. „Do istej miery mal v sebe enormnú zodpovednosť spojenú s večnou snahou dostať zo seba to najlepšie. Stále hovoril, že si nemôže dovoliť žiadny prešľap, pretože pochádza z malej dediny a jeho mama a tato musia byť na syna hrdí, nie sa hanbiť,“ povedala o ňom A. Coddington.

Bednarik2_ob_Sestava 1

Uvedenú knihu o živote Bednárika pokrstili 21.augusta v bratislavskom hoteli Kempinski jeho kolegovia a herecké hviezdy Milka Vášáryová, Eva Pavlíková, Marián Slovák, Eva Matejková a Viktor Horján. Večerom sprevádzali Zdena Studenková a Andrea Zimányiová.

Začítajte sa do jeho životnej cesty, ktorú si zrežíroval sám, lebo hry osudu odmietal. V knihe nájdete dôležité momenty jeho života od narodenia až po nečakanú smrť, úspechy z javísk, na ktorých pôsobil, gurmánske a cestovateľské excesy, úpenlivo stráženú trinástu komnatu, lásku k mame a Tálii, či jeho vzťah k ženám. Je plná autentických výpovedí a zážitkov, ale aj úprimných vyjadrení rodiny, kamarátov a hviezd českého a slovenského divadla. Nahliadnite do súkromia a profesionálnej kariéry Jozefa Bednárika. Spoznajte muža, ktorý naplno miloval život.

(Zdroj: Mária Lešková, IKAR)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*