Inšpiráciu k tvorbe našla Danica Pauličková v Paríži

Bratislava, Admin – V Bratislave na Zámockej ulici v Pálffyho paláci sa konala 6. 9. vernisáž výstavy pod názvom Paris – le réve akademickej maliarky Danice Pauličkovej. Ako naznačuje samotný názov výstavy, autorka diel sa tematicky venovala mestu Paríž. Otvorenia výstavy sa zhostili mnohé významné osobnosti kultúry, ako napríklad historik umenia Bohumír Bachratý (na obr. č. 3), režisér Dušan Trančík (na obr. č. 8), riaditeľ BKIS Vladimír Grežo, prekladateľka Dagmar Ondrejková, známi fotografi Peter Leginský (na obr. č. 6 a 8) a Peter Procházka (na obr. č. 9). Nechýbali ani blízki príbuzní – režisér Michael Angelov (autorkin syn, na obr. č. 11 sprava), MUDr. Peter Kleskeň (na obr. č.  11 zľava)  ai. 

Na kresbách i maľbách môžu návštevníci výstavy vidieť viaceré historické budovy, mosty, sochy, erby a detaily, ktoré učarovali autorke v Paríži. Expozíciu tvorí takmer 70 obrazov a viac ako 40 fotografií.

„Vystavujem svoje diela, ktoré vznikli na mojom tvorivom pobyte v Cité internationale des Arts v Paríži. Študovala som tam rok na École des Arts Decorative,“ povedala na otvorení výstavy Danica Pauličková (na obr. č. 1, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13). „Neskôr som viackrát bola na tvorivom pobyte v Paríži, kde som maľovala v ateliéri. Tak vznikali postupne zápisky v podobe denníka, poézie, fotografie, skice a maľby. Patrím k tým výtvarníkom, ktorí si dokážu sadnúť na múrik a priamo robiť skice na miestach, ktoré ma zaujmú a neskôr ich dotvorím v ateliéri. Básne, ktoré som tam vytvorila, už preložili do francúzštiny a čoskoro budeme krstiť aj knihu Paríž – le réve/ Paríž – sen/.“

Výtvarníčka Danica Pauličková (1953) v súčasnosti žije a tvorí v Bratislave. V rokoch 1972 – 77 absolvovala štúdium The School of fine Art – Ma Degree in Graphics, 1991 – 92 The School of Art Decorative, Paris, France, 1993 – 97 The Art Students League, New York, USA, 2000 – 01 London School of Public Relation, UK. V USA študovala maľbu u známeho profesora Harvey Dinnersteina a tiež pracovala vo vydavateľstve Scholastic. Stáž absolvovala v Paríži, kde zároveň pracovala ako dizajnérka vo vydavateľstve Magnard.

Kurátor výstavy PhDr. Ľuboslav Moza (na obr. č. 5) na vernisáži povedal:
Sú zvláštne vzťahy medzi umelcom a jeho tvorbou. Tryskajú z nepoznanej hĺbky, aby prekvapila. Aby dala pocit a bohatstvo všedným dňom a držala človeka v civilizovanom bytí.
Danica Pauličková maľuje, píše, fotografuje, skladá básne, kreslí a toto všetko predstavuje v bohatstve nápadov a myšlienok. Je cestovateľka a tlmočníčkou cestovania. Videla mnoho nádhery pre ľudské oko, často inak, ako bežný človek, a tú zachytáva a tlmočí. Pretože všetko okolo nás je pre každého iné. Pre umelca mimoriadne.
Umelkyňa zaujala blízkosťou tých zážitkov a dojmov, ktoré často prechádzame pre nedostatok času. V jej dielach, je mnoho prežitkov romantických, lyrických, kresebne istých. Nádhery toho, čo pozná iba ona a dokáže to nielen priblížiť, ale aj zvečniť.
Ja krásne stretnúť sa s umením, ktoré sa nebojí upriamiť pozornosť i na tvorbu klasiky. Je pôsobivé vidieť obrazy, ktoré zdôrazňujú krásu života snov i reality. 

Danica Pauličková vie perfektne nakresliť prvky architektúry, ornamenty a minimalistické výjavy. Jej abstraktné obrazy farebnosťou, líniou a celkovou koncepciou sú prínosom. Je originálna a svojská s kreatívnym posolstvom k určitej hodnote. V dnešnom umeleckom marazme má jej umenie silu,“ konštatoval Ľuboslav Moza.

Na otvorení výstavy spievala šansoniérka Zuzka Suchánková zhudobnený text básní autorky Pauličkovej, ktorá aj zarecitovala úryvky zo svojej poézie.

Akad. maliarka Danica Pauličková je výtvarníčkou v slobodnom povolaní. Vo svojej tvorbe sa venuje grafike, maľbe, ilustrácii, fotografii a sklu. Vo svojom vydavateľstve Seneca Publishing company vydáva svoje detské knihy. Okrem nich ilustruje aj detské časopisy, realizuje detské workshopy a besedy. Zároveň publikuje vo viacerých médiách články o kultúre. Veľmi rada cestuje, každý rok strávi mesiac v Benátkach, ktoré ju inšpirujú k ďalšej tvorbe.

Výstavu si môžete nielen pozrieť, ale diela od autorky Pauličkovej sa dajú priamo zakúpiť. Výstava potrvá do 27. 9. Otvorené je každý deň od 14-18 h. Cez víkend nie je palác prístupný.

(Zdroj: dp; Foto: Archív autorky; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

2 Komentáre Inšpiráciu k tvorbe našla Danica Pauličková v Paríži

  1. MUDr.Gabriela Gémešová // 25. septembra 2017 at 5:32 // Odpovedať

    Milá Danica, o Tvojej výstave som sa dozvedela od Valiky, 26.9. som v BA určite si najdem čas a pôjdem sa pozrieť. Rozmýšľam, koľko talentovaných spolužiakov z našej triedy poznám, som šťastná, že si tak krásne svoj talen dokázala rozvinúť. Neviem, kde sa budú hodnoťiť rozvinuté mije talenty, rozmýšľam, či aj niektorý pacient z mojej ambulancie urobí niekedy výstavu. Zo srdca Ti želám dobré zravie, veľa láskavých ľudí okolo Teba, aby si bola šťastná. Gratulujem Gabika Gémešová / Barišová/ spolužiačka.

  2. Danica Pauličková // 27. septembra 2017 at 23:09 // Odpovedať

    Mojim poslaním je prinášať ľuďom radosť a ukázať im skryté krásy tohto sveta a teším sa Gabika, že si si vzala kúsok a aj iní, ktorí navštívili moju výstavu a teším sa nabudúce.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*