Inšpiráciou v tvorbe Petry Štefankovej sú jej cestovateľské skúsenosti

BRATISLAVA/ADMIN – Priaznivcov výtvarného umenia pozývame na samostatnú výstavu výtvarníčky Petry Štefankovej, ktorú si môžete pozrieť v priestoroch Diamonds International Corporation – Showroom v Bratislave od 18. októbra do 5. januára 2023.  Autorka v nej prezentuje kolekciu originálnych akrylových malieb na plátne.

Inšpiráciou voľnej kresbo-maliarskej tvorby Petry Štefankovej sú jej cestovateľské skúsenosti z mnohých kútov sveta. Základom vizuality je plošná estetika, abstraktná štylizácia, znakovosť a výrazná linka.

 

Výtvarníčka vyštudovala grafický dizajn, kde je zjednodušovanie foriem a tvarov jedným z princípov tvorenia identity značiek. Dlhodobo sa venovala komerčnej ilustrácii a dizajnu pre zadávateľov z oblasti vydavateľského, animačného i reklamného priemyslu. Tieto charakteristiky umelkyňa preniesla aj do voľnej maľby.

Jej vizuálne myslenie ovplyvnil americký Pop Art, európsky kubizmus a surrealizmus, nástenné maľby zo starovekého Egypta alebo kresby pôvodných obyvateľov Austrálie, Aborigénov. Typická drobnokresba, ktorou “vyšperkováva” svoje diela, je autorským rukopisom. Námetom obrazov je prevažne ženská figúra alebo portrét v jemnej pastelovej farebnosti.

Biografia: Mgr. Art. Petra Štefanková, FRSA študovala grafický dizajn na VŠVU v Bratislave, filmovú a televíznu grafiku na VŠUP v Prahe a absolvovala aj študijný pobyt na Central Saint Martin’s University of the Arts London. Spolupracovala so štúdiom VooDooDog v Londýne na animovaných titulkoch k Hollywoodskemu filmu Kúzelná opatrovateľka 2 s Emmou Thompson v hlavnej úlohe.

Petra Štefanková je autorka, dizajnérka a ilustrátorka kníh Moje malé more, Neberte mi sny, Čmáranica a Machuľa. Je víťazkou mnohých ocenení, ako napríklad Channel 4 4Talent Award 2007, Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2019 a doživotnou členkou Kráľovskej spoločnosti umení v Londýne. Svoje diela publikovala vo viac ako 170 knihách, novinách a časopisoch a vystavovala na viac ako 80 výstavách po celom svete.

(Zdroj: AŠ; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*