IKABOG príbeh od J.K. Rowlingovej môžu čítať aj naše deti

BRATISLAVA/ADMIN – Ikabog je originálny príbeh z pera J.K. Rowlingovej, ktorý napísala pred viac ako desiatimi rokmi ako rozprávku na dobrú noc pre svoje deti. Hoci mala tento príbeh veľmi rada, vždy mala pocit, že je určený iba jej vlastným deťom. Teraz sa však rozhodla o tento obľúbený príbeh svojej rodiny podeliť a spríjemniť tak čas deťom a rodičom počas pandémie Covid-19.

Príbeh Ikabog, ktorý bol napísaný tak, aby sa čítal nahlas, sa odohráva v rozprávkovej krajine a ide o samostatne stojaci príbeh, ktorý sa neviaže na predchádzajúce autorkine diela. Aj tu však nájdeme témy, ktoré J.K. Rowlingová vo svojich dielach často skúma. So zverejňovaním jednotlivých kapitol na www.ikabogpribeh.sk štartujeme na Slovensku od 1. septembra 2020 a postupne budú kapitoly pribúdať do 16. 10. 2020. Celá kniha bude na stránke dostupná zadarmo až do 23. 10. 2020. Potom sa stiahne a začne sa pripravovať jej tlačená verzia. Najvzrušujúcejšie je však to, že rozprávku Ikabog môžu ilustrovať slovenské deti!

Ikabog súťaž – Nakresli a vyhraj!:
Každý deň, pri zverejnení nových kapitol, zverejníme aj námety, ktoré by mohli deti nakresliť. Rodičia môžu prihlásiť diela svojich detí do oficiálnej súťaže. Víťazné ilustrácie sa objavia v tlačenej verzii knihy, ktorá vyjde vo vydavateľstve IKAR v edícii Stonožka koncom roka 2020. O víťazných kresbách rozhodne trojčlenná odborná porota. Všetky podmienky súťaže sú uvedené na stránke: www.ikabogpribeh.sk.
Každý víťaz súťaže Nakresli a vyhraj získa okrem umiestnenia svojej ilustrácie do tlačenej verzie knihy Ikabog aj knihy z edície Stonožka v hodnote 300 Eur pre svoju triedu.
Po vydaní knihy v decembri 2020 venuje J.K. Rowlingová svoj honorár na projekty na pomoc skupinám najviac postihnutým pandémiou v Spojenom kráľovstve aj vo svete.
Všetky deti, ktoré sa do súťaže zapoja alebo ich rodičia (v prípade, že ešte nemajú 13 rokov) môžu svoje ilustrácie zverejňovať na svojich sociálnych sieťach s heštegom #ikabogpribeh

Foto kredit: Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

O autorke:
J.K. Rowlingová je autorkou sedemdielnej série o Harrym Potterovi, ktorá vznikla v rokoch 1997 až 2007. Dnes je už známym faktom, že nápad napísať knihu o Harrym Potterovi dostala počas cesty vlakom, ktorý mal meškanie. Príbeh napísala v čase, keď žila v Anglicku, Portugalsku a v Škótsku, kde ho aj dokončila.

Z kníh o dobrodružstvách Harryho, Rona a Hermiony na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej sa predalo viac ako 500 miliónov výtlačkov, boli preložené do viac ako 80 jazykov a bolo podľa nich natočených osem filmových trhákov. Okrem knižnej série napísala Rowlingová aj tri krátke sprievodné knihy určené na pomoc charite: Metlobal v priebehu vekov, Fantastické zvery a ich výskyt a Rozprávky Barda Beedla. Fantastické zvery sa neskôr stali inšpiráciou pre novú sériu filmov, ktorých autorkou je J.K. Rowlingová a hlavnou postavou magizoológ Mlok Scamander. Zatiaľ posledný film série Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sa dostal na plátna kín v roku 2018. Príbeh dospelého Harryho J.K. Rowlingová rozvinula v divadelnej hre Harry Potter a prekliate dieťa, na ktorej spolupracovala s dramatikom Jackom Thornom a režisérom Johnom Tiffanym, a ktorá sa stretla s veľkým uznaním v divadlách v Európe, Severnej Amerike a Austrálii.
Píše aj romány pre dospelých a pod pseudonymom Robert Galbraith napísala sériu detektívnych románov o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi, na základe ktorých vznikol televízny seriál.

J.K. Rowlingová získala množstvo ocenení a vyznamenaní vrátane Rádu britského impéria a Rádu spoločníkov cti, francúzskeho Radu Čestnej légie, Ceny Hansa Christiana Andersena, Ceny Roberta F. Kennedyho Ripple of Hope a ceny legendárneho televízneho programu pre deti britskej BBC Blue Peter Gold Badge. Intenzívne sa venuje charite prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie Volant a je zakladateľkou detskej charitatívnej organizácie Lumos, ktorá sa zasadzuje o to, aby deti nemuseli vyrastať v detských domovoch alebo iných inštitúciách a opätovne spája rodiny. Spisovateľkou chcela byť odjakživa a najšťastnejšia sa cíti zatvorená vo svojej izbe pri vymýšľaní príbehov. So svojou rodinou žije v Škótsku.

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*