Hviezdy filmového neba
v Benátkach zamierili k Mesiacu

Benátky, Admin – Vždy jedinečný filmový festival v Benátkach oslávil svoje 75. narodeniny veľkolepo v bielom šate po veľkej rekonštrukcii budovy ako i celého vynoveného programu.

Festival otvoril film mladého Oscarového režiséra Damiena Chazella – First man, ktorý si v minulosti už odniesol Zlatého leva za film La la land, v hlavnej úlohe s jeho obľúbeným hercom Ryanom Goslingom. Je to príbeh o kozmonautovi Neilovi Armstrongovi, ktorý ako prvý človek pristál na mesiaci v roku 1969.
„Bol som Nielom ako človekom fascinovaný, i samotným nápadom vstúpiť na mesiac, ktorý bol bláznivý, kontroverzný a zároveň radikálny. Chcel som zobraziť človeka, ktorý vzišiel z nás, aby divák spolu s ním zažil to, ako sa stal superhrdinom a čo všetko dokáže človek obetovať, aby dosiahol svoj cieľ,“ prezradil režisér. „Nevytvorili sme film na oslavu amerického úspechu, ale ako úspech celého ľudstva. Som Francúz a Kanaďan, ale žijem v USA, a práve preto moje filmy sú skôr o pocitoch ľudí a nie o patriotizme. Snažím sa, aby som sa čo najviac priblížil obyčajnému človeku. Tak som vytvoril aj tento film.“
Diváci sledovali film so zatajeným dychom, akoby naozaj sami boli vyslaní na mesiac. Za sprievodu výbornej hudby, zvukových a vizuálnych efektov sa to tvorcom naozaj podarilo. Výborné herecké výkony hlavných predstaviteľov sú určite horúci kandidáti na Oscarov.
Riaditeľ festivalu Alberto Barberra, ktorému sa od počiatku svojho pôsobenia pred 5 rokmi podarilo každoročne uviesť i víťazov Oscarov povedal:
„Mojím prvoradým záujmom je film samotný a nezaujímajú ma prehliadky na červenom koberci, hoci k nemu patria. Samozrejme, že selfie je tiež zakázané. A kvalitu výberu neovplyvňuje pohlavie tvorcu. Takže u nás – Me too – sa nekoná. Dávam príležitosť novým technológiám ako i novým vlnám vo filme.“

Vystriedalo sa tu množstvo súčasných filmových tvorcov s hviezdami v prekrásnych šatách napriek jeho vyhláseniu. Festival tak oslávil dôstojne svoje okrúhle narodeniny. Bolo výnimočným zážitkom vidieť ako prichádzajú hviezdy na špeciálnych lodiach, aby za prítomnosti publika vystúpili a dávali podpisy. To je unikát festivalu v Benátkach.
Iba 4 ženy získali Zlatého leva v súťaži od existencie festivalu, čo im mnohí kritici vytýkajú. Na rozdiel od Cannes, kde bolo zakázané Netflixu a Amazonu súťažiť, prezident festivalu ich vyzval k premietaniu svojich diel. Tak sa podarilo tvorcom premietnuť 6 filmov, ktoré vznikli v dielni Netflixu a Amazonu. Všetci si mohli pozrieť dlho očakávaný film Alfonsa Cuarróna – Roma v čiernobielom prevedení. Je to jeho spomienka na detstvo z roku 1970 v Mexiku.

„Keď je dieťa malé nevníma matku aj ako ženu, ale iba ako matku. Mňa vychovala mexická pestúnka a nikdy ma nenapadlo zamyslieť sa nad tým, že je inej rasy a má aj svoj súkromný život. Až teraz vo svojich spomienkach sa na všetko pozerám inak. A to všetko som chcel ako moju poctu a vďaku vyjadriť filmom. Hlavnú postavu som zveril jednoduchej mexickej žene. Ona nepotrebovala ani moje režisérske vedenie, lebo všetko, čo som od nej chcel, jej bolo prirodzené,“ povedal režisér na press konferencii a dodal: „Pracovať s Netflixom nie je proti mojim zásadám, snažím sa, aby čo najviac ľudí videlo moje filmy a dnes už ťažko divákovi určíme, kde ich má pozrieť. V kine alebo doma pri počítači.“

Horror – Suspiria s herečkou Dakotou Johnson a Tildou Swinton, dielo režiséra Luca Guadagnina, ktorý zaujal minulý rok filmom Call me by your name, za ktorý si odniesol aj cenu.

Horror – Suspiria je umelecky kvalitne spracovaný film, v ktorom dominujú spomienky na koncentračný tábor. Film mal veľký ohlas u publika.

Vo filme Horror – Suspiria môžu diváci vidieť herečku Dakotu Johnson a Tildu Swinton.

Bratia Coenovci sa predstavili filmom The Ballad of Buster Scruggs – 6 príbehov z prostredia westernu, po prvýkrát spracovaný digitálnou technikou.

Režisér Julian Schnabel životopisným filmom o výbornom umelcovi zaujal všetkých. Rozpráva príbeh o maliarovi Van Goghovi výborne stvárnený Williamom Deffoe, ktorý svojím hereckým výkonom je taktiež kandidátom na Oscara. Jaques Audiard – The Sisters Brothers s Joaquimom Phenixom a J. Rillym.

Julian Schnabel si zasúťažil filmom At Eternity´s Gate. Vo filme At Eternity´s Gate je v hlavnej úlohe výborný herec Willem Dafoe, ktorý stvárňuje maliara Van Gogha. Film patril medzi najväčšie umelecké zážitky festivalu a môže sa tak zaradiť medzi životné herecké výkony Willema Daffoe. Veľmi citlivo spracovaná téma, v ktorej prevláda vnútorný monológ dotvára atmosféru filmu.

Herec Willem Daffoe ako Van Gogh

Na čelo 9 člennej poroty si zasadol Guillermo del Toro, ktorého film The Shape of Wather získal 13 Ocsarov.
„Benátsky festival je okno svetového filmu, a preto budem všetky filmy posudzovať s hlbokým rešpektom,“ povedal na úvod festivalu.
Ostatní členovia poroty boli – Sylvia Chang -taiwanská herečka, spisovateľka a speváčka, Trine Dyrholm – dánska herečka, speváčka, Nicole Garcia – francúzska herečka, režisérka, scenáristka, Paolo Genovese – taliansky režisér a scenáristka, Małgorzata Szumowska – poľská režisérka, producentka a scenáristka, Taika Waitit – new zelandský režisér a herec, Christoph Waltz – rakúsky herec, Naomi Watts – britská herečka.
Veľký záujem vyvolal film Paula Greengrassa – 22. júl o masakri v Nórsku, kde zahynulo 77 mladých ľudí, ktorých zavraždil fanatik Breivik.
Režisérsky debut známeho herca Bradley Coopera, ktorý si vo filme aj zahral po boku slávnej Lady Gaga – Star is born, bol absolútnym diváckym hitom. Predstavila sa tu Lady Gaga ako herečka a bez jej typického šokujúceho maskovania. Fanúšikovia obliehali filmovú sálu a čakali na podpis už od rána.

Vo filme A Star is Born si zahrali Bradley Cooper a Lady Gaga.

U nás známy argentínsky režisér Pablo Trapero uviedol svoj nový film La Quietud a Emir Kusturica El pepeA supreme life, Sergej Loznitsa predstavil film Process. Maďar Láslo Német súťažil s filmom Sunset, o dievčati z obdobia prvej svetovej vojny. Mike Leigh filmom Peterloo z obdobia v roku 1819 o masakri v Manchestri. V zvláštnej sekcii premietli 50 rokov zabudnutý film a nanovo dotvorený filmovým editorom Bobom Murawskim Orsona Wellsa – The other saide of the Wind, ktorý bol ocenený Cenou Campari – Passion for the Cinema. Pôvodne nedokončený film Orsona Welsa je mimoriadne aktuálny a plný experimentov a dodnes sa od neho môžu tvorcovia učiť…Diváci videli i zreštaurované filmy bratov Tavianni, Billy Wildera a taktiež za prítomnosti známej hviezdy Brada Pitta film Tree of life známeho režiséra Terrenca Malicka v originálnej verzii.
Jednou z noviniek festivalu bolo zaradenie sekcie Virtuálnej reality do súťaže. Tvorcovia boli posudzovaní podľa originality obsahu ako i po vizuálnej stránke. Mladí umelci, ktorým sa v Benátkach venuje mimoriadna pozornosť, mali možnosť vyhrať cenu, ktorá im umožňuje dostať sa do srdca tvorby filmov LA spolu s rezidenciou, workshopmi renomovaných filmový tvorcov a zároveň dostať financie na nový film.
SIAE Award dostal Mario Martone za prácu v divadle, filme a za jeho posledný film Capri – Revolution. Za celoživotné dielo udelili Zlatého leva David Cronenbergovi, ktorý mal aj workshop a herečke Vanesse Redgrave. Známy americký režisér Friedkin premietol svoje filmy v originálnej verzii.
Po dlhšej rekonštrukcii otvorili aj známy štýlový a obľúbený Hotel des Bains, kde bol natočený aj svetoznámy film Smrť v Benátkach. Návštevníci si mohli prezrieť výstavu stoviek fotografií o histórii festivalu. Slovensko nemalo na festivale filmové zastúpenie.

Alfonzo Cuarón preberá hlavnú cenu zlatého leva za film Roma.

Hlavnú cenu Zlatého leva získal Alfonzo Cuarón za najlepší film – Roma, Zlatý lev za najlepšiu réžiu získal Grék Yorgos Lanthimos za film The Favorite.

Grék Yorgos Lanthimos dostal cenu zlatého leva za réžiu filmu The Favorite.

Najlepšou herečkou sa stala Olivia Colman za stvárnenie kráľovny vo filme The Favorite, najlepší herec Willem Dafoe za stvárnenie Van Gogha vo filme Eternity´s gate, najlepší scenár Bratia Coenovci.

Za najlepšieho herca ohodnotila porota Willema Dafoe za stvárnenie Van Gogha.

(Zdroj: Danica Pauličková/Vyšlo s podporou Literárneho fondu)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*