Horoskopy sa používajú už od nepamäti

Bratislava, Admin – Hoci je minulosť zaujímavá, každý by chcel vedieť, na čo sa má pripraviť do budúcnosti. Nejde o nejaké presné jasnovidectvo či veštenie, ale o niečo menej konkrétne. Mnohí takto jemne nazerajú do budúcnosti prostredníctvom horoskopov, kedysi nazývaných kozmogramy. Takýto spôsob predpovedania je jedným z najstarších vôbec. Veď sa využíval už v staroveku!

Horoskop – čo to je?
Horoskopy sa hojne využívali v astrológii ako diagram znázorňujúci, ako sú telesá rozmiestnené na oblohe. Práve to bolo pri narodení človeka dôležité a podľa toho, v akom postavení nebeské telesá boli, také znamenie sa dieťaťu prisúdilo. Keďže každá kultúra vnímala prírodné javy po svojom, na svete existuje niekoľko typov horoskopov. U nás sa využíva slnečný horoskop, ktorý má dvanásť znamení zverokruhu. Človek je zaradený do znamenia zverokruhu podľa toho, ako bolo v čase jeho narodenia postavené Slnko, Mesiac, planéty a iné telesá. V prípade horoskopov však nejde o individuálne predpovede, ale o predpovedanie pre skupinu ľudí.

Dvanásť alebo trinásť znamení?
Pod zverokruhom si treba predstaviť pomyselný pás, ktorý pozostáva z dvanástich obdĺžnikov a každý jeden predstavuje iné znamenie. U nás sa používajú súhvezdia zvieratníka – Baran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, Strelec, Kozorožec, Vodnár a Ryby. K zvieratníkovým súhvezdiam patrí aj Hadonos, o ktorom veľa ľudí nevie, pretože naň nie je naviazané žiadne znamenie.

Horoskopy a história
Podľa zachovaných informácií sa horoskop so systémom dvanástich domov vyskytoval už v starovekej Indii. Celkovo veľmi významná v staroveku bola aj astrológia, ktorá je dnes už považovaná za pavedu. Astrológia mala za cieľ hľadať vzťahy medzi tým, ako sú postavené nebeské telesá a minulosťou, budúcnosťou i prítomnosťou. Dnes sa horoskopy spájajú s budúcnosťou. Treba povedať, že kresťanské vierovyznanie nepovoľuje zaoberať sa horoskopmi a akýmkoľvek veštením a predpovedaním budúcnosti. Kresťania sa opierajú iba o Božie Slovo, podľa ktorého by mali viesť svoj život.

(Zdroj: Moneo.sk; Foto: Bigstockphoto; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*