Historický román plný napätia, neistoty a túžob

BRATISLAVA/ADMIN – Historický román Bezhlavý čas zobrazuje koniec 18. storočia. V Európe vrcholí Francúzska revolúcia popravou kráľa a kráľovnej, narastá teror, násilie a nové vojny. V Habsburskej ríši po neúspešnom reformátorovi Jozefovi II. vládne jeho brat cisár Leopold II. Po jeho neočakávanej smrti (vražda?) sa panovníkom stáva mladý syn František.

Ten začína vládu s pevným odhodlaním, že v našich krajinách zabráni revolúcii, nedopustí „bezhlavý čas“. Mladý vládca však čelí rozsiahlemu sprisahaniu, pokusu o štátny prevrat, revolucionári ho chcú pripraviť o život. V románe krok za krokom sledujeme zápas konzervatívneho vládcu a polície s revolucionármi vo Viedni aj v Uhorsku. U nás bol vodcom sprisahania opát Martinovič, jeho spolupracovníci boli aj Slováci. Poznávame atmosféru tajných spoločností, zahraničných agentov, ale aj rozvážnych slovenských osvietencov okolo Antona Bernoláka v Trnave. Podaria sa jakobínskym nadšencom za slobodu ich plány? Aké strasti i slasti prežívajú jednoduchí ľudia u nás aj vo Francúzsku počas „bezhlavého času“ neistoty a ohrozenia? Ako v pestrom filme sa v románe striedajú osudy hrdinov nielen v Trnave, Prešporku, Budíne, ale aj vo Viedni, v Prahe, v Paríži či v Lyone. Poznávame paláce kráľov a šľachty, mníšske cely, chrámy, tlačiarne, snemové rokovania, korunovácie, ale aj súdne siene, väzenské cely, popraviská, gilotíny.

Nástup neúcty k ľudskému životu a rozkladu základných hodnôt sa netýka len udalostí pred dvesto rokmi. V niečom pripomína aj dnešné časy. Autor týmto románom varuje, ale zároveň naznačuje, že „bezhlavý čas“ sa dá prekonať iba vzájomným porozumením, láskou a návratom k zdravému rozumu.

https://www.bux.sk/knihy/615773-bezhlavy-cas.html

Audio ukážku z knihy Bezhlavý čas číta Boris Farkaš:

Kniha vychádza vo vydavateľstve IKAR v tvrdej väzbe na 480 stranách.

O autorovi:

Životné jubileum 90 rokov významného slovenského prozaika a člena Generácie 56 Antona Hykischa oslávilo Vydavateľstvo IKAR v spolupráci so Slovenským centrom PEN a Univerzitnou knižnicou v Bratislave dňa 22.2.22 o 17.00 h v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Laudáciá pri príležitosti životného jubilea Antona Hykischa predniesli prezident Slovenského centra PEN Branislav Slyško, spisovateľ a básnik Milan Richter a literárna vedkyňa Mária Bátorová. Večerom sprevádzala Tamara Šimončíková Heribanová. Ukážky z oboch kníh predniesla herečka Vanda Tureková. Foto: Juraj Štefanovič.

Anton Hykisch (1932, Banská Štiavnica) je spisovateľ, publicista, politik, diplomat. V čase totality bol ako študent uväznený, ako spisovateľ sa stal objektom mnohých cenzúrnych zásahov. Po prevrate 1989 bol poslancom slovenského parlamentu a prvým slovenským veľvyslancom v Kanade. Napísal vyše tridsať kníh (romány, zbierky poviedok, literatúra faktu, literatúra pre deti). Jeho historické romány (Čas majstrov, Milujte kráľovnú, Spomeň si na cára, Verte cisárovi) vyšli vo viacerých vydaniach doma i v zahraničí. Bezhlavý čas je voľným zavŕšením cyklu z obdobia osvietenstva o Márii Terézii a o Jozefovi II.

www.ikar.sk | www.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*