Harry Potter má obálky ilustrované slovenským ilustrátorom

BRATISLAVA/ADMIN – Šancu vizuálne stvárniť Harryho Pottera dostal Adrián Macho a chopil sa jej s obrovským nadšením. Práca bola ocenená aj britskými agentami J.K. Rowlingovej. 

           

Slovenské deti mali prvýkrát možnosť čítať Harryho Pottera presne pred dvadsiatimi rokmi. Prvé vydanie vyšlo v IKARe 30. októbra 2000 v náklade desaťtisíc kusov a takmer okamžite sa vypredalo. Dotlač musela byť veľmi rýchla. Pod vianočným stromčekom si vtedy našlo príbeh o malom čarodejníkovi takmer 20 000 detí. A jeho sláva stále trvá. Dodnes sa z celej ságy predalo na Slovensku viac ako milión kusov.
Vo vydavateľstve IKAR sme sa dvadsiate výročie rozhodli osláviť novým vydaním. Ako ilustrátora sme si vybrali vynikajúceho slovenského dizajnéra a autora Adriána Macha, s ktorým sme už v minulosti spolupracovali a vedeli sme, že je veľkým znalcom a fanúšikom kníh o Harry Potterovi. Sedem kníh v boxe vychádza s pôvodnými prekladmi, má pevnú väzbu, nové obálky a predsádky vytvorené Adriánom Machom.

Slovenskému výročnému vydaniu sa dostalo obrovskej pocty. Napísal o ňom aj oficiálny web Čarodejnícky svet, nazývaný aj domov Harryho Pottera. Jedná sa o celosvetový fan klub čarodejníckej ságy.

Bližšie info TU.

Práca na ilustrovaných obálkach a boxe bola nesmierne náročná. Každý jeden detail prechádzal prísnym schvaľovacím procesom vo Veľkej Británii. Adrián Macho sa musel pridržiavať výhradne knižnej podoby Harryho Pottera a nesmel sa nechať ovplyvňovať jeho filmovou verziou. „Prvé dva týždne som dumal nad tým, čo by sa mi ako novému čitateľovi mohlo páčiť, čo by ma zaujímalo. Poznám rôzne vydania z celého sveta a viem, čo na mňa fungovalo a čo nie,“ spomína Macho. Proces výberu scén na obálky bol však mravčou prácou, s ktorou mu našťastie pomáhala redaktorka detskej literatúry Alena Hošková. „Rozpitvávali sme úplne všetky knihy a hľadali sme scény, ktoré neboli použité pri iných obálkach, aby sa nič neopakovalo. Premýšľal som nad tým, ako zabezpečiť, aby koncept oslovil najmä mladých čitateľov, ale zároveň, aby potešil aj skalných fanúšikov,“ prezradil ilustrátor pre časopis Forbes.  „Celý proces bol náročný, lebo každý detail schvaľovali a pripomienkovali vo Veľkej Británii, kde nám bola v Rowlingovej agentúre pridelená agentka,“ vysvetľuje a dodáva: „Tá s nami tieto veci riešila a mala naštudované všetky detaily. Prišiel veľký formulár vecí, ktorých sa treba vyvarovať, ako napríklad že zvieratá nemôžu byť nakreslené v klietkach alebo že žiadne postavy sa nemôžu podobať na filmových hercov. Všetko muselo vychádzať iba z textov, ktoré sú v knihe, a z mojej predstavivosti,“ prezradil Adrián Macho.

          

Asi mesiac pred vydaním ilustrovaného boxu so všetkými siedmimi knihami začal zverejňovať Adrián Macho svoje ilustrácie na sociálnych sieťach a zožal za ne medzinárodný úspech. Čitatelia a fanúšikovia z celého sveta túžia po slovenskom vydaní Harryho Pottera.

Viac informácii k boxu TU. 

Pre našich skalných aj začínajúcich čitateľov Harryho Pottera vychádza špeciálny box pri príležitosti 20. výročia vydania prvého príbehu nadčasovej ságy o chlapcovi s neobyčajnými schopnosťami na Slovensku. J.K. Rowlingovej románový svet a jeho odvážni hrdinovia neustále fascinujú nielen deti, ale aj dospelých. Nadchol sa ním tiež ilustrátor Adrián Macho, veľký fanúšik Harryho Pottera, a svojou originálnou výtvarnou podobou vdýchol kompletnému vydaniu jedinečnú atmosféru. Sova, ktorá drží v zobáku záhadnú obálku, nás pozýva do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, kam sa z nástupišťa deväť a trištvrte spolu s Harrym, Ronom, Hermionou a ďalšími študentmi odvezieme Rokfortským expresom. Panoramatický pohľad na vlak prináša prekvapujúce momenty a láka nás postupne vytiahnuť z boxu knižky, ponoriť sa do pôsobivých scén na obálkach a objavovať skrytý význam symbolov a čarovných predmetov, ktoré sa viažu k deju siedmich vzrušujúcich príbehov.
Toto mimoriadne vydanie urobí radosť rovnako zberateľom, ako aj novej generácii mladých čitateľov.

Výročný box obsahuje:
Harry Potter a Kameň mudrcov
Harry Potter a Tajomná komnata
Harry Potter a Väzeň z Azkabanu
Harry Potter a Ohnivá čaša
Harry Potter a Fénixov rád
Harry Potter a Polovičný princ
Harry Potter a Dary smrti

Vypočujte si podcast Knižný kompas o novom vydaní Harryho Pottera:

Knižný box je súčasťou projektu Knižný kompas. www.kniznykompas.sk

Knižný box 20 rokov Harryho Pottera so všetkými knihami získate v každom dobrom kníhkupectve, MOC je 90 eur.

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*