Filmový dokument o Krylovi s názvom Bratříček Karel

Bratislava, Admin – Nový pohľad na legendárneho pesničkára Karla Kryla, ktorý sa stal symbolom Pražskej jari, prináša vo svojom portréte režisérka Krystyna Krauze. Celovečerný dokumentárny film o významnej postave českého barda na pozadí európskych dejín 20. storočia vznikol v česko-poľskej koprodukcii. 

Pesničkár Karol Kryl sa do histórie zapísal ako tvorca drsne poetických songov nerozlučne spätých s revoltou proti okupácii Československa v auguste 1968.

Čo bolo tak príťažlivé na „malom spevákovi s veľkým hlasom“, že viac ako dvadsať rokov po jeho smrti ľudia stále spievajú jeho pesničky a čítajú jeho poéziu? Aké je miesto umelca v tragických dejinách vlasti? Môže jednotlivec ovplyvniť chod dejín? Bol Kryl obeťou dejín svojho národa? Milovali ho davy, ale umieral opustený a zatrpknutý – pretože nikdy nerobil kompromisy. Tieto a ďalšie otázky sa rozhodla položiť autorka filmu Krystyna Krauze.


Film vyrobili: Poľsko, Česká republika, r. 2016, far., 79 min

Réžia: Krystyna Krauze

Scenár: Krystyna Krauze

Kamera: Jacek Petrycki, Daniel Šperl, Braňo Pažitka

Hudba: Peter Haas

Tento filmový dokument mapuje  legendu Karla Kryla bez akéhokoľvek prikrášlenia. Milovali ho davy, ale umieral opustený a zatrpknutý – pretože nikdy nerobil kompromisy.  Autorka filmu Krystyna Krauze ho vykreslila taký aký bol v skutočnosti – vizionára, ktorý predpovedal budúcnosť, ale zároveň skvelo reflektoval súčasnosť a k tomu cholerika a večného rebela….Vo filme sú aj unikátne archívne zábery.

(Zdroj: Martina Pašteková, ASFK; VN)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*