Do kín prichádza film C’mon C’mon

Bratislava/Admin – Keď sestra požiada rozhlasového novinára (Joaquin Phoenix), aby sa postaral o jej 9 ročného syna, nečakané stretnutie sa mení na cestu naprieč Spojenými štátmi. Dojímavý príbeh o vzťahoch detí a dospelých, o minulosti a budúcnosti. Výborné herecké výkony Joaquina Phoenixa a Woodyho Normana, skvelá čiernobiela kamera Robbieho Ryana, vďaka ktorej sa mestá stávajú ďalšími postavami. V slovenských kinách sa film predstaví 3. marca 2022 vďaka distribútorovi Asociácie slovenských filmových klubov.

Rozhlasový reportér Johnny cestuje spolu s kolegami po Spojených štátoch. Navštevujú veľké mestá a pýtajú sa detí rôzneho veku, aký majú život a čo si myslia o budúcnosti. Z Detroitu zavolá svojej sestre Viv, s ktorou nehovoril posledný rok od smrti ich matky na demenciu. Viv sa opýta Johnnyho, či môže prísť do Los Angeles a postarať sa na pár dní o jej deväťročného syna Jesseho. Ona musí odcestovať do Oaklandu, aby sa postarala o svojho odcudzeného manžela Paula, ktorý zápasí s duševnou chorobou. Johnny súhlasí a keď musí Viv zostať v Oaklande dlhšie ako očakávala, s jej súhlasom zoberie Jesseho so sebou do New Yorku. Dvojica sa vydáva na cestu naprieč Spojenými štátmi. Medzi New Yorkom a New Orleans sa rodí nevšedné priateľstvo, ktoré oboch ovplyvní na celý život.

C’mon C’mon je typ filmu, ktorý vyzýva k zamysleniu. Je to úprimná dráma o vzťahoch, vyrozprávaná z perspektívy rôznych členov jednej rodiny. Prostredníctvom otázok, ktoré kladie reportér v práci i zvedavé dieťa, sa divák môže vrátiť k vlastným spomienkam a cestou z kina premýšľať, ako by odpovedal on.

Biografia režiséra

Mike Mills (1966, Berkeley, Kalifornia, USA) – absolvoval Cooper Union for the Advancement of Science and Art v New Yorku. Pracuje ako režisér filmov, reklám (Levi’s, GAP, Volkswagen, Adidas, Nike…) a videoklipov (Air, Pulp, Moby, Yoko Ono…), ale i ako grafik (napr. obaly albumov Beastie Boys, Beck, Sonic Youth…). Hral na gitare v kapele Butter 08, s ktorou vydal v roku 1996 rovnomenný album. Jeho celovečerným debutom bol film Cucák (2005) o 17-ročnom mladíkovi, ktorý sa rôznymi spôsobmi snaží zbaviť zlozvyku – cmúľania palca. Jeho predstaviteľ Lou Taylor Pucci získal za túto úlohu zvláštnu cenu poroty na festivale Sundance a Strieborného medveďa pre najlepšieho herca na Berlinale. Christopher Plummer získal Oscara a Zlatý glóbus za úlohu v jeho druhom filme Začiatky (2010). Za nasledujúci hraný film Ženy 20. storočia (2016) bol Mills nominovaný na Oscara za scenár. Jeho najnovší film C’mon C’mon (2021) získal už 12 ocenení a predstaviteľ malého Jesseho je nominovaný na cenu BAFTA za vedľajšiu úlohu.

Filmy

Filmy (výber) – 2005: Thumbsucker (u nás na DVD ako Cucák); Radiohead Television: The Most Gigantic Lying Mouth of All Time (Radiohead TV: Najväčšie klamárske ústa všetkých čias) – dokument; 2010: Beginners (u nás na DVD ako Začiatky); 2016: 20th Century Women (v TV ako Ženy 20. storočia); 2021: C’mon C’mon (uvedený).

Vybrané ocenenia

2021: Zlatá žaba v hlavnej súťaži a Cena divákov (režisér Mike Mills a kameraman Robbie Ryan) – Medzinárodný festival umenia kamery Camerimage, Toruň (Poľsko); 2022: nominácie v kategóriách najlepší film, réžia a scenár – Film Independent Spirit Awards; nominácia na cenu BAFTA pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe – Woody Norman

(Zdroj: Martin Lettava, asfk, Pripravil: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*