Autobiografická kniha M. Hatalu
s názvom Krok od zmierenia

Bratislava, Admin – Krok od zmierenia je názov najnovšej knihy poviedok spisovateľa Mariána Hatalu (foto č. 1 a č. 2), ktorú pri príležitosti Svetového dňa hemofílie (17. apríl), 25. výročia Slovenského hemofilického združenia a VII. medzinárodného kongresu Hemofilické dni  uvítali do života v rámci tlačovej konferencie doc. MUDr. Angelika Bátorová PhD., prezidentka Národného hemofilického centra (foto č. 1 a č. 2) a Ing. Jaroslav Janovec, predseda Slovenského hemofilického združenia (foto č. 2 – zľava). Kniha bola symbolicky pokrstená Faktorom VIII vystrihnutým z červeného papiera, ktorého nedostatok v krvi vyvoláva hemofíliu.

Autobiografia Mariána Hatalu približuje v dvadsiatichštyroch krátkych príbehoch život pána X s ťažkou formou dedičného krvácavého ochorenia hemofíliou. „Keď mala moja dcéra štyri roky, hemofíliu volala „hemafóliou“. Ale pokojne to mohla byť aj „homofália“, „hamefília“ či „himofélia“. Prijal by som každý novotvar, keďže si dobre pamätám všetky obdobia, keď som svojej chorobe nevedel prísť na meno“ opisuje v úvode knihy Hatala.
„A keďže za vznik onej kráľovskej choroby môže porucha génu, nachádzajúceho sa na chromozóme X, hlavnú postavu svojho rozprávania som nazval v zhode s touto osudovou okolnosťou X.“

Hemofilia IMG_8102 zm

Knihu Krok od zmierenia vydalo vydavateľstvo Trio publishing, vyšla s finančnou podporou Slovenského hemofilického združenia a spoločnosti Baxter a ilustračne ju dopĺňajú fotografie autora.
Napriek tomu, že hemofília patrí medzi vzácne ochorenia a na Slovensku je týmto dedičným krvácavým ochorením postihnutých necelých 600 pacientov, je potrebné neustále poskytovať informácie verejnosti o krvácavých ochoreniach a podporiť tým nielen pacientov, ale celé rodiny .
To je mottom aj tohtoročného Svetového dňa hemofílie, ktorý vyhlasuje Svetová hemofilická federácia (WHF) – vytvorenie veľkej rodiny hemofilikov, s cieľom zabezpečiť lepšiu diagnostiku a prístup k lekárskej starostlivosti miliónom ľudí so zriedkavými poruchami krvácania, ktorým starostlivosť nie je poskytnutá v dostatočnej miere, alebo nemajú prístup k liečbe.
Svetový deň hemofílie 2015 je organizovaný predovšetkým cez sociálne siete a vyzýva nielen pacientov a ich rodiny, ale aj priateľov a sympatizantov, aby vytvorili spoločný rodostrom a zasielali fotografie.

(Zdroj: Lele Zemanová, DIVYDMEDIA, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*