Ako sa zorientovať v spleti informácií

BRATISLAVA/ADMIN – V dnešnej postfaktuálnej dobe je dobré si neustále pripomínať dôležitosť overovania zdrojov a vyhľadávania pravdivých faktov a informácií. Asa Wikforss prináša knihu s názvom Alternatívne fakty: O poznaní a jeho nepriateľoch, ktorá nám pomôže zorientovať sa.

Každý deň sa stretávame s konšpiráciami a hoaxami. Nebezpečné je, ak ich považujeme za fakty, ak tvrdíme, že sú pravdou bez toho, aby sme si overili ich zdroj, ich relevanciu. Stačí otvoriť sociálne siete a okamžite sa na nás vyrúti záplava „faktov“, ktoré často nie sme schopní kriticky posúdiť a filtrovať. Ako sa zorientovať v spleti a najmä množstve informácií? Ako overovať zdroje, ako pátrať po podstate? Kniha profesorky teoretickej filozofie, pôsobiacej na univerzite v Štokholme, Asy Wikforss nám v tom pomôže.

O čom je kniha: Jestvujú alternatívne fakty? Je poznanie sociálnou konštrukciou? Môže byť niečo pravda pre mňa, ale nie pre iného človeka, alebo je pravda objektívna?
Asa Wikforss, profesorka teoretickej filozofie, skúma fenomén rezistencie voči poznaniu z filozofickej perspektívy. Čo je poznanie? Aké psychologické mechanizmy nám bránia prijať fakty a ako predchádzať rezistencii voči poznaniu? Ako sa brániť falošným a nepodloženým tvrdeniam? Akú úlohu hrajú médiá a ako môžu pomôcť školy? Kľúčová diskusia o fungovaní demokracie sa práve začala! Asa Wikforss napísala knihu Alternatívne fakty v roku 2017 krátko po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta. Trump už prezidentom nie je, no nástroje na pochopenie sveta, ktoré autorka ponúka v tejto knihe, sú platné a užitočné naďalej.

Zo švédskeho originálu Alternativa fakta preložil Jozef Zelizňák.

Viac o knihe:

https://www.bux.sk/knihy/579284-alternativne-fakty-o-poznani-a-jeho-nepriateloch.html

Ukážka z knihy:

Stávame sa rezistentnými voči faktom?

Vedec: Život na Zemi ohrozuje nová forma ľudí rezistentných voči faktom. Tento prekvapivý titulok zverejnil americký časopis The New Yorker 12. mája 2015. V článku sa píše o tom, ako ľudia rezistentní voči faktom na prvý pohľad disponujú štandardnými mechanizmami na prijímanie a spracúvanie informácií, no tieto mechanizmy z nejakých dôvodov nefungujú. Ich odolnosť voči faktom akoby silnela s tým, ako sa zvyšuje množstvo faktov, ktorým sú vystavení. Hypotéza vedcov hovorí o zablokovaní informácie na ceste sluchovým nervom do mozgu, čo podkopáva bežné funkcie ľudského vnímania.

Samozrejme, ide o vtip. Autorom textu je humorista Andy Borowitz, ktorý disponuje obdivuhodným citom pre dobové trendy a vie, ako si z nich uťahovať. Rok pred vstupom Trumpa do prezidentskej kampane v roku 2016 predbehol Borowitz dobu pomenovaním javu, ktorý sa po voľbách ozýval zo všetkých pier: rezistencia voči faktom. Vždy existovali ľudia, ktorí rôzne spochybňovali všeobecne platné poznatky o svete okolo nás – konšpirátori, spochybňovači vedy a mystici. No vývoj v posledných rokoch pôsobí aj tak unikátne. Zrazu akoby sme nečelili spoločnej realite a nevieme sa zhodnúť ani na základných faktoch o svete. Človek by až v súlade s Borowitzom pripustil, že nastala blokáda našich mozgov.

Čo sa to deje a čo s tým môžeme robiť? V prvom rade musíme začať od začiatku, pri filozofickej podstate.

O autorke:

Asa Wikforss (1961) je profesorkou teoretickej filozofie na Štokholmskej univerzite a členkou Švédskej akadémie. Venuje sa výskumu na  prieniku mysle, jazyka a epistemiológie, je členkou mnohých medzinárodných vedeckých tímov. Vo Švédsku vystupovala na stovkách prednášok s témou poznania a rezistencie voči nemu.

www.ikar.sk| www.yoli.sk | www.priroda.sk  | www.bux.sk | www.ibux.sk | www.luxusnakniznica.sk

(Zdroj: Lucia Čarná, IKAR; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*