Ako sa zabaviť i naučiť

Bratislava, Admin – Ak sa vašim deťom nechce sedieť nad domácimi úlohami a unudene pozerajú na pracovný zošit z matematiky, sľúbte im, že po ich dokončení sa môžu ísť hrať. Aby ste však spojili príjemné s užitočným a dieťa naučené informácie ihneď nevypustilo z hlavy, vyskúšajte niekoľko užitočných hier, ktoré rozvíjajú myslenie školákov.

PIATNIK  Vesele ovocie

Čísla, čísla, čísla

„Ak si vaše dieťa potrebuje zdokonaliť matematické schopnosti, môžete ho naučiť počítať s hrou Veselé ovocie. Hra zároveň podporuje schopnosť sústrediť sa a získať priestorové cítenie. Dieťa by malo rozpoznať poradie jednotlivých predmetov a presne ho sledovať“, vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.

Pre staršie deti pokojne zvoľte o čosi náročnejšiu hru Rummikub. Ide o originálnu rodinnú hru s číslami, ktorá je zakaždým iná, rovnako ako kombinácie, ktoré sa v nej rozhodnete vytvoriť. Cieľom je vyskladať kamene s číslami do postupností alebo skupín a kto myslí logicky, má vyhraté. Na cesty je vhodná aj menšia verzia Rummikub Mini, s ktorou sa vaše deti nikdy nebudú nudiť, nech už ste kdekoľvek.

PIATNIK  RummikubPIATNIK  Rummikub_Mini

PIATNIK  Tik Tak Bum

Slovná zásoba a cudzie jazyky

Vynikajúcou hrou pre školákov je hra Tik Tak Bum, vďaka ktorej si môžu precvičiť slovnú zásobu. Na kartičkách sa nachádzajú slabiky zložené z dvoch alebo troch písmen a hod hracou kockou určí, na ktorom mieste sa má slabika v slove nachádzať. Môže to byť na začiatku, v strede alebo na jeho konci. Pritom majú hráči spustenú bombu, ktorá vybuchne vždy v inom čase, takže hra je napínavá pri každom kole. Prehráva ten, komu bomba v ruke vybuchne. Vo verzii Junior si okrem slovnej zásoby v slovenčine precvičia aj slovíčka v cudzom jazyku, a to v anglickom, nemeckom, francúzskom a českom. Princíp hry je veľmi podobný, na kartičkách sa však nachádzajú rôzne situácie zo života a hráč, ktorý je na rade musí povedať prvé slovo, ktoré má s danou situáciou spojené. Napríklad ak sa na kartičke objaví téma „v obývačke“, možno použiť slová ako televízor, sedačka a iné.

Výslovnosti pomôže hra

Zaujímavá spoločenská hra Raketofix deti nielen zabaví, ale hravou formou podporí rozvoj detskej reči a schopnosť vyjadrovania sa. Pri tvorbe hry sa na jej vymýšľaní a realizácii podieľali odborníci na logopédiu, a tak zohľadňuje viaceré overené postupy pre zlepšenie detskej výslovnosti. Rovnako ale precvičuje aj hrubú a jemnú motoriku, všeobecnú schopnosť myslieť, koncentráciu, komunikáciu a zmyslové vnímanie dieťaťa. „Hra Raketofix je umiestnená vo vesmírnom prostredí, v ktorom hráči prežívajú dobrodružstvá na špeciálnych planétach ako Mobilix, Animalix a Chaotix. Popri tom plnia zadané úlohy, pričom najšikovnejší získavajú večne žiariace hviezdičky priateľstva,“ vysvetľuje Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik Praha.

PIATNIK Raketofix

Myslite na to, že vaše deti potrebujú po celom dni v škole zmenu. Ak ich budete nútiť do úloh navyše, vaša snaha môže mať často bumerangový efekt. Keď však spojíte oddych so zábavou a dokonca s nenásilným a nenápadným učením, budete spokojní nielen vy, ale aj vaši školáci.

(Zdroj: Kharisma)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*