5 tipov, ako čo najlepšie zachytiť svoje letné dobrodružstvá na fotkách

BRATISLAVA/ADMIN – Na to, aby ste z letných fotografií vyťažili čo najviac, nepotrebujete drahý fotoaparát, skvelé snímky možno zhotoviť aj smartfónom. Stačí sa riadiť niekoľkými postupmi, ktoré využívajú aj profesionálni fotografi či ľudia, ktorí sa živia tvorbou obsahu na sociálnych sieťach.

Menej je viac

Známe pravidlo platí aj pro fotografiách. Pokiaľ si chcete z dovolenky odniesť zaujímavé snímky, ktoré zaujmú aj na sociálnych sieťach, sústreďte sa na to, aby ste ich neprekombinovali. Nepokúšajte sa do záberu vtesnať všetko, zaujímavejšiu kompozíciu vytvoríte aj jedným dominantným prvkom. Takisto sa vyhnite prílišnému retušu. Pokiaľ chcete upraviť farby a atmosféru, niekedy postačí vybrať si z prednastavených filtrov, ktoré ponúka iPhone alebo jemne doladiť vlastnosti ako jas, kontrast či ostrosť, na ktoré nepotrebujete ani externú aplikáciu.

Využite hru svetla a odrazu

Zaujímavé efekty môžete vykúzliť aj za pomoci hry svetla – aj profesionálni fotografi najradšej využívajú zlatú hodinku (hodinu pred západom slnka) a modrú hodinku (hodinu po východe slnka), ktoré vytvárajú príjemne mäkké svetlo na fotkách. Vo všeobecnosti platí, že lepšie fotky vytvoríte za prirodzeného svetla, ktoré oživí snímku a dodá mu lepšiu letnú atmosféru. Zaujímavým prvkom, ktorý môžete do fotky zakomponovať je aj tieň, ktorý im dodá tajomnú atmosféru, alebo odraz, ideálne na hladine vody, vďaka ktorému vznikne surreálny farebný efekt.

Zmena perspektívy

Zmena uhla pohľadu neprospieva len v živote, ale i na fotkách. Väčšina ľudí fotí iPhonom z výšky hrudníka, ak však chcete do snímky vtesnať celú vysokú budovu či palmy v pozadí, skúste si k tomu čupnúť a zvoliť iný uhol fotiek. Zaujímavé zábery vytvoríte aj vďaka širokouhlému objektívu, ktorý vám umožní vtesnať do záberu viac prvkov ako pri klasickom objektíve. Používať na to nemusíte ani profesionálne zrkadlovky, širokouhlý fotoaparát ponúkajú aj iPhony 11 a novšie.

TIP: Do iPhonu, ktorý vytvorí skvelé zábery ideálne aj na sociálne siete, nemusíte investovať ani príliš veľa peňazí. Cenovo prijateľnejšou alternatívou môže byť kúpa repasovaného telefónu od Swappie, ktorý na fotenie využívajú aj mnohí influenceri. 

Používajte režim živých fotografií

Pokiaľ vlastníte iPhone, pravdepodobne poznáte funkciu živých fotografií, tzv. Live photos, ktoré zachytávajú dlhší časový úsek pred a po vytvorení snímky. Vďaka tlačidlu Upraviť tak môžete zvoliť ten správny záber z celej frekvencie, ktorý bude titulnou fotkou a môžete ho upravovať či zverejňovať. Živé videá však môžete využiť aj na vytvorenie kreatívnejších fotografií. Pri úpravách môžete využiť efekt slučky alebo odrážania, ktoré vytvoria nekonečnú alebo reverznú GIF animáciu, alebo vyskúšajte efekt dlhej expozície, ktorý skombinuje viaceré snímky do jednej, čo vytvorí zaujímavý výsledok najmä v prípade, že fotíte priestor s pohybujúcimi sa ľuďmi či objektmi.

Nahrávajte videá vo vysokom rozlíšení

Každý používateľ sociálnych sietí si už určite všimol, že aktuálnym trendom na TikToku, ale aj na Instagrame a Facebooku sú krátke videá. Okrem dobrého nápadu je dôležité aj ich prevedenie. Keďže sociálne siete zvyknú kvalitu uverejnených videí znižovať, nezabúdajte ich nakrúcať v čo najvyššej kvalite – vždy sa uistite, že nahrávate vo vysokom rozlíšení. Tie najlepšie výsledky aktuálne ponúkne najnovšia generácia iPhone 13. Všetky modely zaznamenávajú videá vo formáte Dolby Vision HDR s rozlíšením 4K, ktoré môže využiť na každej jednej šošovke, vrátane tej na prednej kamere. Filmársky režim ponúka automatické zaostrenie na snímaný objekt, vďaka čomu dokážete profesionálne vyzerajúce video s plynulými prechodmi nakrútiť aj smartfónom. Potom už stačí len vybrať tie najzaujímavejšie zábery, doplniť ich trendy hudbou a lajky na sociálnych sieťach máte zaručené.

TIP: IPhone 13 a iPhone 13 Pro patria medzi najnovšie modely smartfónov na trhu, čo sa odráža aj na ich vyššej cene. Aj pri ich nákupe však možno desiatky až stovky eur ušetriť, a to v prípade, že sa rozhodnete pre nákup repasovaného modelu. V Swappie nájdete používané, no plne funkčné iPhony vo veľmi dobrom stave a dokonca so zárukou 12 mesiacov.

(Zdroj: Kristína Krupová, PRime time; Foto: unsplash.com, Swappie.sk; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*