Zlyhanie pri pomoci s cenami energií nastalo podľa Šipoša v dvoch momentoch, o novej 76-ke pochybuje

15.1.2023 – Zlyhanie pri pomoci s cenami energií nastalo v dvoch momentoch, myslí si predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Povedal to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Prvým bolo neskoré prijatie štátneho rozpočtu na rok 2023, ktorý bol schválený dva dni pred Vianocami.

Opozícia za rozpočet nehlasovala

Kritiku smeroval i k svojmu oponentovi v diskusii Matúšovi Šutajovi-Eštokovi (Hlas-SD), keďže opozícia za rozpočet nehlasovala. Šutaj-Eštok na to reagoval, že na kritiku sú zvyknutí, a dobre to podľa neho ilustruje neschopnosť ľudí ako Šipoš či Eduard Heger prijať zodpovednosť.

Šipoš si tiež myslí, že zlyhalo aj Ministerstvo hospodárstva SR, minister Karel Hirman mal pomoc distribuovať takým spôsobom, aby takéto likvidačné zálohové platby podnikateľom a inštitúciám neprichádzali. Chápe, čo mal premiér Eduard Heger na mysli, keď povedal, že podnikatelia v tomto smere zlyhali, no osobne s tým nesúhlasí.

Požiadavky od podnikateľov nedostali

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko povedal v sobotu dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO), že vláda SR by mala v pondelok schvaľovať nové nariadenie, vďaka ktorému dostanú podnikatelia nové zálohové predpisy, ktoré budú odrážať zastropované ceny energií. Dodal, že začiatkom tohto týždňa prišli podnikatelia s novou požiadavkou v súvislosti s vysokými zálohovými faktúrami.

Nová požiadavka od podnikateľov prišla začiatkom týždňa a o týždeň bude vyriešená. Nič nám nebránilo, aby sme tieto požiadavky splnili na jeseň. Jediný dôvod, prečo sme to neurobili, je, že sme požiadavky zo strany podnikateľov nedostali,“ uviedol Heger.

Mrhanie financiami na referendum

Šipoš tiež nespochybňuje legitímne právo povereného premiéra Eduarda Hegera hľadať novú 76-ku. Myslí si však, že treba počítať s tým, že sa to nepodarí a budú sa musieť konať predčasné voľby.

V takom prípade ale Šipoš nechápe, prečo by sa malo mrhať financiami na referendum, ktoré považuje za vykopávanie otvorených dverí. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Legitímny postoj

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa zatiaľ nepodpísal pod novú 76-ku, chce podľa neho vidieť, kto by podporil novú vládu. Šipoš si myslí, že je to legitímny postoj. Tvrdí, že OĽaNO nie je klasická strana, ak sa v ňom niekto necíti dobre, môže pokojne odísť. Reagoval tak na otázky o prípadnom odchode Eduarda Hegera z hnutia.

Matúš Šutaj-Eštok uviedol, že strana Hlas-SD je za predčasné voľby, a to čo najskôr.

Viac k témam: energetická kríza, Minister hospodárstva SR, politická diskusia, Politická kríza, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda vlády, Referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Zlyhanie pri pomoci s cenami energií nastalo podľa Šipoša v dvoch momentoch, o novej 76-ke pochybuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*