dm opäť zvýšila svoj obrat o 14 percent

BRATISLAVA/ADMIN – Spoločnosť dm drogerie markt aj napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii svojimi hospodárskymi výsledkami potvrdila za uplynulý obchodný rok pozitívny trend rastu. Ročný obrat slovenskej pobočky dm narástol o takmer 14 percent, keď presiahol výšku 304 miliónov eur. Súhrnný obrat celej skupiny patriacej pod rakúsku dm drogerie markt predstavuje takmer 3,227 mld. eur, čo znamená medziročný nárast o 8,38 percenta, pričom materská firma z Rakúska sa na tomto obrate podieľala sumou 1,003 mld. eur. Podiel dcérskych spoločností na celkovom obrate skupiny zastrešenej dm drogerie markt Rakúsko tak predstavuje 69 percent. Percentuálny rast sa prejavil aj na súhrnnom obrate celého koncernu dm (zahŕňa 13 krajín vrátane Nemecka), ktorý sa oproti obchodnému roku 2019/20 zvýšil o 6,5 percenta na takmer 12,3 mld. eur.

„Náš úspešný vývoj nám dáva možnosť viac investovať do zatraktívnenia sortimentnej ponuky, ktorá sa prejavuje v najlepšom pomere cena-výkon, a do ďalšieho rozvoja našich predajných miest, ako aj služieb. Navyše sme v celej skupine dm spustili komplexný program ekologickej udržateľnosti, v rámci ktorého posudzujeme relevantné environmentálne vplyvy naprieč všetkými procesmi a oblasťami a vyvíjame strategické opatrenia na minimalizáciu svojej ekologickej stopy. Množstvo rôznych individuálnych opatrení vo všetkých rezortoch a krajinách sa tak spája do koordinovanej stratégie, ktorej priebeh budeme transparentne a zrozumiteľne dokumentovať,“ povedal Martin Podhradský, konateľ dm drogerie markt.

Opatrenia a náklady dm spojené s covidom-19 

Náklady a investície dm spojené s realizáciou opatrení súvisiacich s ochorením covid-19 sa za posledný obchodný rok vyšplhali na úroveň vyše 2,9 milióna eur, z ktorých viac ako 1,5 milióna tvoria investície. Náklady zahŕňajú prostriedky na ochranu zdravia spolupracovníkov a zákazníkov, dezinfekciu priestorov, mzdové náklady agentúrnych pracovníkov, SBS a mnohé ďalšie.

Pre svojich spolupracovníkov vo filiálkach a v centrálnom sklade boli k rúškam a respirátorom zabezpečené aj nanorúška. Cieľom ich poskytnutia bolo uľahčiť spolupracovníkom ich fyzicky náročnú prácu, ktorú musia zvládať aj pri najprísnejších opatreniach, a to celodennom nosení respirátorov. Rovnako boli v najviac navštevovaných filiálkach a v administratívnych priestoroch zabezpečené UV-C Upper Air žiariče, ktoré pomáhajú udržiavať priestory čistejšie a bezpečnejšie tak pre spolupracovníkov, ako aj pre zákazníkov či obchodných partnerov.

V čase druhej vlny pandémie bolo pre spolupracovníkov dm zavedené aj ich pravidelné testovanie mobilnou jednotkou priamo na pracovisku v centrálnom sklade a v centrále. Zjednodušil sa tak prístup k povinným testom a zároveň bola zabezpečená ochrana zamestnancov a pracovísk v čase najväčšieho ohrozenia. V rámci preventívnych opatrení dm zabezpečila pre svojich spolupracovníkov aj antigénové samotesty, ktoré majú byť nápomocné v prípade, ak má niekto pochybnosti o svojom zdravotnom stave. Tieto testy je možné použiť kedykoľvek, podľa vlastnej potreby.

Investície 2020/21

V uplynulom obchodnom roku realizovala dm na Slovensku investície vo výške približne 11,9 milióna eur, z čoho najväčšia časť – 10,3 milióna eur  bola určená na rozvoj pobočkovej siete. Na rozvoj informačných technológií bolo vyčlenených  884-tisíc eur, na modernizáciu a zabezpečenie centrály 293-tisíc eur a do centrálneho skladu slovenská pobočka dm drogerie markt investova 436-tisíc eur.

Rozvoj pobočkovej siete

Počet slovenských pobočiek dm sa v obchodnom roku 2020/21 k 30. septembru 2021 zvýši na 160.  Do konca tohto kalendárneho roka plánuje dm na Slovensku otvoriť jednu novú filiálku a do konca nového obchodného roka (t. j. do 30. septembra 2022) by malo byť na Slovensku celkovo 165 filiálok dm.

K 30. septembru 2021 mal koncern dm v 13 krajinách spolu 3 862 filiálok. Najviac ich je v Nemecku, kde je spolu 2 069 filiálok, a v Rakúsku, ktoré ich má 386. Nasleduje Maďarsko s 259 filiálkami, Česko ich má 246, Chorvátsko 164,  Slovensko aktuálne 160, Rumunsko 117 a Srbsko 113. Zvyšné krajiny majú menej ako sto filiálok.

Nárast počtu zamestnancov

Dôsledkom neustáleho rozširovania pobočkovej siete je aj zvýšenie počtu spolupracovníkov dm.
K 30. septembru 2021 mala dm drogerie markt na Slovensku  1844 aktívnych spolupracovníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 11,89 percenta. Celkovo dm zamestnáva 66076 ľudí v 13 krajinách.

Zákaznícke nákupy

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa v obchodnom roku 2020/21 znížilo množstvo zákazníckych nákupov vo filiálkach a, naopak, počet zákazníckych nákupov v e-shope narástol. Celkový počet nákupov tak dosiahol výšku 20,3 milióna, čo prestavuje nárast o 0,18 percenta. Pokles zákazníckych nákupov vo filiálkach a ich nárast v e-shope odráža zmenu nákupného správania zákazníkov v dôsledku pandémie a opatrení s ňou súvisiacich.

Oproti predošlému obchodnému roku eviduje dm nárast výšky priemerného nákupu zákazníkov vo filiálkach a aj v e-shope. Zákazníci realizovali vo filiálkach nákupy v menšej frekvencii, avšak pri vyšších hodnotách nákupov. Priemerný denný počet zákazníckych nákupov vo filiálkach bol 54 996 a priemerný mesačný počet nákupov predstavoval viac ako 1,672 milióna.

Technické novinky dm 2020/21

S cieľom zvýšenia efektivity interných procesov zaviedla dm nový inventarizačný softvér od firmy Barco – EassyAsset, ktorý umožňuje spolupracovníkom robiť inventúru majetku jednoducho prostredníctvom smartfónov. Zákazníkom vo filiálkach sa zavedením nových moderných platobných terminálov zvýšil komfort pri realizácii platieb prostredníctvom platobnej karty, pričom úspešnou realizáciou auditu PCI DSS potvrdila dm aj skutočnosť, že spĺňa najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti. Oba projekty napĺňajú aj víziu dm v ekologickej oblasti, pretože redukujú množstvo použitého papiera.

Centrálny sklad a logistika 2020/21

V uplynulom obchodnom roku dm naďalej pokračovala v zlepšovaní ergonómie pracovného miesta pre zamestnancov tak centrálneho skladu, ako aj zamestnancov filiálok. Medzi najväčšie zmeny patrí zavedenie kolieskových polpaliet, na ktoré sa vyskladňuje tovar v centrálnom sklade. Následne je výrazne zjednodušená manipulácia vykladania tovaru z objednávky vo filiálkach. Centrálny sklad v uplynulom obchodnom roku intenzívne pracoval aj na zavedení možnosti vychystávania objednávok e-shopu priamo z centrálneho skladu v Senci, čo bude mať pozitívny vplyv nielen na lepší servis pre zákazníka, ale aj na životné prostredie. Vzhľadom na nárast potreby skladovania bola dočasne zväčšená skladovacia plocha o 2 800 m2 tak, aby bolo možné pokryť potreby očakávaného vianočneho nárastu.

e-shop dm

V uplynulom obchodnom roku priniesla dm svojim zákazníkom nový zážitok z nakupovania a aj množstvo inšpirácií a zdravých receptov z produktov, ktoré majú možnosť zakúpiť si jedným klikom ako shop the recipes, respektíve shop the look, a v neposlednom rade aj individuálnu, personalizovanú ponuku vytvorenú na základe nákupného správania.

Do e-shopu pribudla funkcia „obľúbené“, kde majú zákazníci možnosť vidieť a zároveň si opätovne objednať naposledy kúpené výrobky. Zákazníci si môžu vybrať z odporúčaných personalizovaných noviniek, exkluzívnych či podobných výrobkov alebo prezrieť trendy produkty. Takisto sa podarilo rozšíriť pre zákazníkov možnosti platby o ApplePay a GooglePay.

Dôležitou novinkou je aj prepojenie konta active beauty s e-shopovým kontom dm, vďaka čomu môžu zákazníci aktivovaním kupónov z kupónového centra zbierať v e-shope aj extra body. Zároveň sú zákazníci odmeňovaní 200 bodmi pri registrácii v e-shopovom konte dm a rovnako 200 bodmi za prepojenie týchto dvoch kont.

V septembri tohto roka spustila dm pre zákazníkov možnosť expresného vyzdvihnutia objednávky v ľubovoľnej predajni dm na Slovensku, a to už o tri hodiny od jej online zaplatenia, pričom objednávať môže všetky produkty s výnimkou výrobkov označených „iba online“.

(Zdroj: Iveta Vepy Haulíková, Everyvent)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*