Aktuálne sadzby hypoték a ceny bytov

Admin, 14.06.2012 - Skupina TPA Horwath zmapovala aktuálne ceny bytov v hlavných mestách a mestách do 500 tisíc obyvateľov a priemerné sadzby hypoték v krajinách strednej a východnej Európy.

Naša aktuálna ročná úroková miera pri hypotékach je 5 %, nižšie čísla ponúkajú v Rakúsku, Slovinsku, Poľsku aj Česku.
Prieskum bol realizovaný v Slovenskej republike, Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku a Rumunsku. Pre porovnanie cien bytov bol vzorom byt s veľkosťou  60 m2.
V Čechách si jej obyvatelia požičiavajú na bývanie za 3,68 percenta, u nás je to takmer o 1,5 percenta viac. „Dôvody relatívne vysokých sadzieb vidíme aj v opatrnosti slovenských bánk vzhľadom na nestabilitu vývoja HDP v porovnaní s okolitými štátmi strednej Európy,“ myslí si Peter Ďanovský, partner poradenskej spoločnosti TPA Horwath SK.
Pri porovnávaní cien bytov v hlavných mestách, sa z ôsmich dopytovaných krajín umiestnila Slovenská republika spolu s Chorvátskom na treťom mieste.  Ako najdrahšia sa ukázala Viedeň, kde sa ceny pohybujú v rozmedzí od 264 752 € do 510 038 € a stredná cena sa pohybuje okolo 389 256 €. Hneď po nej nasleduje Praha, kde sa cena pohybuje okolo 218 762 €. Najlacnejšie byty má rumunská Bukurešť s cenou okolo  68 898 €.
Nasledujúca tabuľka č. 1 a graf č. 1 obsahuje prehľad  cien bytov v hlavných mestách dopytovaných štátov v poradí  od najlacnejšieho po najdrahší.

Tabuľka 1

Graf 1

Pomerne výrazne sa situácia mení pri bytoch v mestách so 100-500tisíc obyvateľmi  – viď tab. 2 a graf 2. Najdrahšie byty v týchto mestách má opäť Rakúsko. Slovenská republika sa umiestnila na štvrtom mieste.

Podľa Tomáša Podškubku, senior managera TPA Horwath, má jednoznačne najväčší rozdiel medzi cenami bytov v hlavnom a menšom meste  Rakúsko s rozdielom 233 281 €.. Naopak, najmenšie rozdiely medzi hlavným mestom a menšími mestami zaznamenalo Chorvátsko, kde ide často o prímorské letoviská, teda atraktívne lokality, a Rumunsko.

Tabuľka 2

Graf 2

Napriek geografickej blízkosti sú pomerne veľké rodiely aj v aktuálnych hypotekárnych sadzbách týchto krajín. Prehľad sadzieb ukazuje  tab. 3. „V súčasnosti sú najvyššie sadzby hypoték v Rumunsku a najvýhodnejšie sú v Rakúsku. Rozdiel sadzieb medzi týmito krajinami je 3 percentuálne body, čo napr. pri hypotéke  na 77 760 € robí až 2333 € za rok. Aktuálna výška úrokových sadzieb hypoték je v celom regióne v súčasnej dobe výhodná,“ vysvetľuje Jiří Hlaváč, partner TPA Horwath.

Tabuľka 3

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*