Ako financovať svoje podnikanie

Bratislava, Admin – Potrebujete na rozbehnutie vášho podnikania počiatočné financie? Samozrejme, sú typy podnikania, pri ktorých na začiatku nepotrebujete žiaden kapitál. Začnete pekne od nuly. Existuje ale mnoho situácií, kedy v začiatkoch podnikania potrebujete určitý obnos peňazí. Treba pokryť základné náklady a podnikanie tak rozbehnúť. Ako môžu začínajúci podnikatelia financovať svoje podnikanie?

Vlastné úspory

Množstvo podnikaní si na začiatok vystačí s vlastným zdrojom príjmov. Veď kde inde by sme začali s hľadaním financií? Samozrejme, sami u seba. Mnoho ľudí si pred samotným zakladaním podnikania najskôr ušetrí nejaké množstvo peňazí, aby sa im lepšie začínalo.

Výhodou toho, že máte vlastné úspory, sú nulové úroky a dobrý pocit. U mladých ľudí alebo ľudí s rodinami môže byť problém nasporiť si. Mladí majú väčšinou problém nájsť v začiatkoch dosť príležitostí na to, aby si ušetrili. Naopak, ľudia s rodinami nemusia mať problém s finančnými prostriedkami, no majú kopu záväzkov, ktoré treba riešiť. A rodina predsa niečo stojí.

Pôžička od známych

Ľudia, ktorí nemajú vlastné úspory, si väčšinou ako prvú voľbu vyberú práve rodinných príslušníkov a známych. Rodina a priatelia vám pravdepodobne podajú pomocnú ruku a požičajú vám potrebné financie. V tomto prípade je ale veľa otázok ohľadom splácania. Ak by ste totiž nesplácali, alebo so splátkami meškali, mohlo by to vo vzťahoch narobiť riadnu paseku.

Úver z banky

Ďalšou možnosťou je požiadať o pôžičku svoju banku. Počítajte ale s tým, že si váš podnikateľský plán poriadne prezrú a zhodnotia. Viete predsa, že viac ako polovica podnikateľov do piatich rokov s podnikaním skoncuje. Niet sa teda čomu čudovať.

Preto, ak chcete uspieť a získať pôžičku od banky, bude treba mať naozaj kvalitne vypracovaný podnikateľský plán. A okrem toho, samozrejme, musíte niečím ručiť. Peniaze vám nedajú bez toho, aby ste ručili svojím majetkom.

Online pôžička z nebankovky

Dnes už si ako začínajúci podnikateľ viete zobrať pôžičku aj od nebankovky, a to dokonca online. Stačí vám vyplniť elektronickú žiadosť a už do pár minút dostanete predbežnú odpoveď o schválení. Online pôžičku pre začínajúcich podnikateľov tak viete dostať rýchlo a nepotrebujete ani ručiť svojím majetkom. Samozrejme, že budú potrebovať doklady totožnosti a nejaký ten výpis z účtu, ale je to len otázka pár minút.

Počiatočný kapitál

Existuje forma financovania, tzv. rizikový kapitál, ktorú ponúkajú buď jednotliví investori, alebo špecializované inštitúcie. V tomto prípade dostanete spolu s financiami aj obchodného partnera. Tento partner vám môže s podnikaním veľmi pomôcť, pričom sa s ním následne budete deliť o svoj výnos. Existuje však len málo podnikateľov, ktorí majú dostatočný potenciál na to, aby o nich investori prejavili záujem.

Financovanie s podporou Európskej únie

Zaujímavou voľbou, ako získať vhodný zdroj financií pre vaše podnikanie, môže byť aj rizikový kapitál či úver s podporou Európskej únie.. O finančné prostriedky Európskej únie si môže požiadať aj začínajúci podnikateľ, aj podniky každej veľkosti a z každého odvetvia. EÚ tak každý rok podporí viac ako 200 000 podnikov, čo je celkom slušné číslo.

Existuje veľa možností, ako si financovať svoje podnikanie, a to nielen v jeho začiatkoch. Niektoré financie môžete získať bez úrokov, ba dokonca nenávratnou formou. Každá forma financovania má ale svoje pre aj proti. Čím väčší obnos peňazí potrebujete, tým môže byť ťažšie ich získať. Avšak, dobrou správou je, že vždy existuje vhodná cesta. Ktorú preferujete vy?

(Zdroj: Lesana Vaneková; Foto: freepik.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*