Úsmeváci majú na Štedrý deň vlastnú tradíciu!

Bratislava, Admin Oblátky s medom, krájanie jabĺčok, hádzanie orechov do kúta – počas najkrajších sviatkov v roku sú zvyky v každom regióne Slovenska trochu iné. Deti z detských domovov však spája jeden. Spoločne si sadajú k televíznym obrazovkám, aby si pri ozdobených stromčekoch pozreli vystúpenia obľúbených spevákov, hudobných skupín či moderátorov, ktoré im ako špeciálny darček pravidelne prináša organizácia Úsmev ako dar. Vďaka združeniu si užili už 36. ročník Vianočného benefičného koncertu.

Prostredníctvom Vianočného benefičného koncertu sa snaží Úsmev ako dar vniesť do životov detí z detských domovov, ale i krízových centier a náhradných rodín hlavne pocit spolupatričnosti, tento rok združenie zorganizovalo už 36. ročník. ,,Pre nás je koncert nielen pomyselnou, ale doslova čerešničkou na torte, ktorou uzatvárame rok. Navyše jeho vysielanie práve v najkrajší deň v roku nám umožňuje už desaťročia šíriť myšlienku o tom, aké je dôležité, aby deti vyrastali s pocitom bezpečia a v kruhu príbuzných či blízkych osôb. Zvyšujeme povedomie o tom, že je nevyhnutné pracovať s rodinami v kríze, kým ešte nie je neskoro,“ hovorí Kristína Móriová, koordinátorka projektov Úsmevu ako dar. ,,Aj napriek tradícii sa koncert snažíme neustále zlepšovať. Prípravy bývajú náročnejšie, keďže ide o veľké podujatie a záleží nám na každom detaile. No je to o krajšie, keď vidíme úsmev na tvári detí a ich iskričky v očiach. Vtedy vidíme, že všetka snaha stála za to,“ konštatuje Kristína Móriová. Koncert si naživo v bratislavskej Inchebe pozrelo vyše 1000 detí. ,,Je to pre nich doslova sviatok. Výlet s kamarátmi do hlavného mesta, príležitosť odfotiť so svojim obľúbeným umelcom a zaspievať s ním. Keďže na koncert chodia naše deti za odmenu, vedia, že sa musia snažiť a neberú to ako samozrejmosť.“

Medzi účinkujúcimi známe hviezdy a nádejné talenty

Vianočný benefičný koncert je v období adventu výnimočnou udalosťou aj pre známe osobnosti. ,,Jedna múdra veta hovorí, že človek sa šťastným stáva vtedy, ak urobí šťastným niekoho druhého. Rád som prijal pozvanie vystúpiť pre detičky z detských domovov. Viem, že ich život nie je jednoduchý a idylický. Ak však aspoň nachvíľu vyčaríme na ich tvárach úsmev a radosť, potom budeme šťastní aj my,“ spresnil muzikant Ondrej Kandráč. O javisko sa podelil napríklad so Celeste Buckingham, Emmou Drobnou, Dominikou Mirgovou, Majkom Spiritom, Egom a skupinami Gladiátor, Peter Bič Project, S hudbou vesmírnou. Z moderátorov to boli Katka Brychtová, Soňa Müllerová, Peter Marcin či Juraj Bača. Ale ruku k dielu priložili aj ,,domováci“. ,,Koncert mám veľmi rada a už 5 rokov patrím k účinkujúcim, budem spievať,“ rozpráva Chiara (18) z detského domova v Topoľčanoch. Má štyroch súrodencov a jej hlas nájdeme vo všetkých domováckych piesňach. Študuje na strednej odbornej škole pedagogickej odbor vychovávateľstvo a učiteľstvo v materských školách. ,,Chcela by som ísť na vysokú školu zaujíma na odbor špeciálna pedagogika. Rada by som s takými deťmi a ľuďmi pracovala,“ plánuje Chiara. ,,Hlavne by som na budúci rok chcela zmaturovať, to je pre mňa prvoradé. Som na všetko, čo ma čaká pripravená a teším sa na to!“

Tento rok budú  Vianoce v Úsmeve ako dar naozaj štedré

Chiara patrí k vyše 4 600 deťom z detských domovov na Slovensku a čoskoro sa bude musieť postaviť na vlastné nohy, čo nebude jednoduché. Úsmev ako dar však na svojich ,,mladých dospelých“ nezabúda a podáva im pomocnú ruku. V tomto úsilí ich tento rok podporila aj spoločnosť Kaufland, ktorá prišla  s projektom „Daruj úsmev dvakrát“. Ústredným motívom kampane je vtáčik Kiwi, ktorý sa stratil a hľadá svoj domov. Na internetovej stránke www.kaufland.sk/kiwihladadomov je každú adventnú nedeľu postupne zverejňovaný na pokračovanie jeho príbeh s názvom „Kiwiho vianočné dobrodružstvo“. Kúpou adventného kalendára s obrázkom vtáčika Kiwiho mohli zákazníci Kauflandu urobiť radosť hneď dvakrát, a to nielen svojmu vlastnému dieťaťu, ale ešte jednému – z detského domova. „Od konca septembra do začiatku decembra sa predalo viac ako 178-tisíc kusov týchto adventných kalendárov. Celkovú darovanú sumu sme sa rozhodli zaokrúhliť na 20 000 €,“ uviedol riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Richard Bendík. Ako dodal, výťažok bude použitý na pomoc deťom z detských domov zaradiť sa do „dospeláckeho“ života a vytvoriť skutočný domov.

Vianočný benefičný koncert opäť na obrazovkách Jednotky

Úsmev ako dar môžete podporiť aj vy tým, že si pozriete Vianočný benefičný koncert na Štedrý deň na Jednotke o 11:55 hod., ale aj zaslaním esemesky v tvare DMS_USMEV na číslo 877. Cena jednej DMS je 2 eurá v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Výťažok zo zbierky poputuje na rozvojové a vzdelávacie aktivity pre deti v detských domovoch, náhradných a ohrozených rodinách.

(Zdroj: Magdaléna Koreny, SKPR STRATEGIES; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*