Turistické a kúpeľné destinácie Západného Maďarska

Bratislava, Admin –  V bratislavskom hoteli Crown Plaza sa 18. novembra konala tlačová konferencia, ktorej zámerom bola prezentácia zaujímavých turistických cieľov a kúpeľných destinácií Západného Maďarska. Na podujatí sa zúčastnili pracovníci Veľvyslanectva Maďarskej republiky v Slovenskej republike, experti národnej turistickej centrály Maďarska, zamestnanci informačnej spoločnosti pre cudzinecký ruch Tourinform a obchodní zástupcovia známych liečebných wellness kúpeľov a hotelov tohto regiónu. Veľvyslanectvo Maďarskej republiky v SR v spolupráci s partnermi prezentovali aktuálne informácie o známych turistických cieľoch a destináciách tohto regiónu, ktoré už aj v minulosti zaujali slovenskú  verejnosť svojou atraktivitou.

IMG_1626

Splnomocnená veľvyslankyňa Maďarska v SR, pani Czimbalmosné Molnár Éva sa vo svojom príhovore  sústredila práve na oblasť Západného Maďarska, ktorá sa stáva zaujímavou z roka na rok vo väčšej miere aj pre návštevníkov zo Slovenska. Pozitívne sa rozvíjajúce vzťahy medzi oboma krajinami majú aj kladný dopad na cezhraničný turizmus. Pani veľvyslankyňa spomenula aj niektoré úspešné podujatia, ktoré v tomto roku zorganizovali pre bratislavskú verejnosť pracovníci veľvyslanectva v spolupráci s vybranými partnermi z Maďarska (Víno a wellnes v marci, letný týždeň maďarskej kultúry a rôzne  mediálne kampane). Vo svojom príhovore spomenula aj niekoľko pozitívnych údajov a čísiel súvisiacich s turizmom. Za posledných 10 rokov došlo k intenzívnemu až štvornásobnému nárastu počtu slovenských turistov v Maďarsku. Aj rok 2015 je úspešný, nasvedčujú tomu deväťmesačné dielčie výsledky 17 % nárast počtu turistov a 16,6 % nárast prenocovaní. V okolí Balatonu sú tieto údaje dokonca ešte lepšie, tam vzrástol počet turistov o 22 % a ubytovaní 18,2 %.

IMG_1624

Pán István Tama, zástupca MAGYAR TURIZMUS Zrt. (Národná turistická centrála Maďarska) vo svojej komplexnej prednáške podrobne informoval prítomných novinárov a hostí o jednotlivých významných destináciách tejto časti Maďarska. Uviedol, že rozvoj turizmu Západného Maďarska sa orientuje predovšetkým na oblasti: kúpele a wellness, gastronómiu a rekreačné športy, kultúrne a sakrálne pamiatky, Balaton a jeho okolie, vinný turizmus a folklórne slávnosti. Liečebné kúpele, početné wellness hotely, sakrálne miesta a historické kaštiele a hrady sa stávajú vyhľadávaný miestami aj pre turistov zo Slovenska.

Kehia Termál vizitorna     europafit_1

Termálne a wellness kúpele Héviz, Bük, Lenti, Sárvár, Zalakaros, poskytujú dostatočný priestor pre rekreáciu a relax. Voda  s blahodarnými účinkami na organizmus človeka sa člení do troch kategórií. Sú to termálne vody, ktoré vyvierajú spod zeme a dosahujú teplotu minimálne 20° C. Termálne vody v Maďarsku vďaka špecifickým geologickým podmienkam dosahujú až 30 a viac stupňov. Minerálne vody vyvierajú z podzemných vrstiev a obsahujú minimálne jeden gram rozpustených minerálov na liter. Za liečivú vodu sa považuje minerálna voda, ktorá má vedecky preukázané liečivé účinky. Väčšina liečivých vôd v Maďarsku sú termálne vody. Termálna voda priaznivo vplýva na rôzne zdravotné problémy. Relaxácia v horúcej vode zmierňuje stres a nervozitu a stimuluje regeneráciu tela. Podzemné vody obsahujú chemické prvky dôležité pre ľudský organizmus, ktoré sa v povrchových vodách nenachádzajú. Minerály rozpustené vo vode stimulujú pokožku a tvorbu látok rozširujúcich cievy. Urýchľujú metabolizmus a vylučovanie jeho splodín. Termálne vody zmierňujú bolesti a poskytujú úľavu pri svalových kŕčoch. Minerálne vody neobsahujú žiadne chemické ani mikrobiologické nečistoty a prísady. Taktiež neobsahujú žiadne kalórie, a preto priaznivo vplývajú aj na udržiavanie telesnej hmotnosti. Liečivé vody majú vďaka svojmu chemickému a biologickému zloženiu preukázateľné priaznivé účinky na ochorenia pohybovej sústavy, gynekologické choroby, neplodnosť a chronické kožné problémy. V niektorých prípadoch majú priaznivý vplyv na rozširovanie zúžených ciev a sú vhodné aj na rehabilitáciu po športových úrazoch.

D

Zástupca MAGYAR TURIZMUS Zrt. spomenul aj ďalšie zaujímavé rekreačné možnosti pri Balatone, ktoré sú často navštevované slovenskými turistami v letných mesiacoch.  Okolie jazera poskytuje veľa možnosti odpoťinku a relaxu. Kvalita vody jazera a úroveň poskytovaných služieb v okolí jazera sa v posledných rokoch zlepšila. V okolitých vinohradoch a pivniciach sa organizujú úspešne gastronomické a vinárske festivaly až do neskorej jesene. Jazero je obklopené súvislou cyklotrasou, ktorá umožňuje hosťom bezpečnú cyklistiku. Severne od Balatonu sa nachádzajú početné malebné dedinky, s rázovitými domami a starými sakrálnymi pamiatkami.

dunasziget

Mestá ako Györ, Szombathely, Sopron, Veszprém, Pápa, Tapolca a Balatonfüred sú zaujímavou destináciou pre turistov aj počas celého roku. Stredné Zadunajsko – blízky maďarský región na druhej strane Dunaja tiahnuci sa až po jazero Balaton je z Bratislavy ľahko dostupný automobilom. Naši turisti sa často vyberajú do kúpeľných zariadení tejto oblasti v rámci jednodňových zájazdov. Maďarsko je kúpeľnou veľmocou a piatou najbohatšou krajinou z pohľadu zásob termálnej vody. Kúpele a wellness sú prioritným turistickým produktom našich susedov a nájdeme tu aj celosvetovú raritu a unikát termálne jazero s termálnou vodou v Hévize. Región Západného Maďarska je vyhľadávaným cieľom práve pre jeho početné termálne pramene. Vďaka rôznorodému zloženiu liečivej vody, ktorá je bohatá na minerálne látky, kúpeľné zariadenia vybudované na liečivých termálnych prameňoch ponúkajú celú škálu procedúr na zmiernenie zdravotných ťažkostí rôzneho druhu. Okrem liečby existuje veľký záujem o využitie kúpeľných služieb a blahodarného účinku prírodných zdrojov pre účely prevencie, regenerácie a relaxu. Pobyt v niektorých zariadeniach poteší aj oči, navštevovať môžeme kúpele v historických budovách, ktoré sú architektonickými skvostami, ale aj tie modernejšie majú vkusný dizajn. Nové investície do kúpeľníctva zatraktívňujú prostredie, rozširujú kapacity a služby, pomáhajú zmierňovať sezónnosť a umožňujú celoročnú prevádzku.

HotelAzurSiofok (29)

Kúpele a wellness zariadenia, kultúrne (Szombathely – Savaria) a sakrálne pamiatky (Pannonhalma, Tihany), Balaton a jeho okolie, vinný turizmus, folklórne slávnosti spolu s gastronómiou sú atraktívne a často vyhľadávané zo strany slovenských turistov. Záujem slovenských návštevníkov o dovolenkový pobyt v Západnom Maďarsku z dôvodu bohatej a rozmanitej ponuky rastie dynamickým tempom.

Pannonhalma

spirit-front-night

Po prezentácii pána Istvána Tama sa uskutočnil workshop s prítomnými obchodnými zástupcami a výkonnými riaditeľmi viacerých významných wellness zariadení a hotelov Západného Maďarska. Workshopu sa zúčastnili  pani Rita Deé, riaditeľka Thermal Hotelu  v Mosónmagyaróváre, Orsolya Horváth, výkonná riaditeľka turistickej nonprofit organizácie kúpeľného mesta Héviz, Ester Takács sales manažérka hotela Helios v Hévize, Flóra Bencsík vedúca marketingová manažérka wellnessového zariadenia Kehida Termál, pani Csepregi – Illés Katalin sales manažérka Hotel Azúr v Siófoku. Zo Sárváru boli prítomní zástupcovia dvoch luxusných päť hviezdičkových  hotelov pani Kristina Kovács riaditeľka marketingu hotela Spirit  spolu s kolegami Balázsom Víghom a Veronikou Németh  a pani Eszter Horváth zástupkyňa hotelu Park Inn by Radisson. 

Podrobné informácie o hotelových zariadeniach môžete získať na týchto webových stránkach: www.hotelhelios.hunguesthotels.com, www.kehidatermal.hu, www.hotelazur.hu, www.spirithotel.hu/sk, www.europafit.hu, www.lotustherme.net, www.parkinn.com/hotelsarvar, www.hotelpanorama.hunguesthotels.hu, www.itthon.hu/nyugatdunantul, www.bences.hu, www.thermal-movar.hu .

ThermalHotel_back

V prípade záujmu sa môžete kontaktovať s pracovníkmi marketingu pomocou internetu priamo na uvedených adresách: eszter.horvath@rezidorparkinn.com, marketing@spirithotel.hu, sales@hotelazur.hu,horvath.orsolya@hevizmarketing.hu,flora.bencsik@kehidatermal.hu, info@thermal-movar.hu, rmibalaton@itthon.hu, sales@europafit.hu, hotelhelios@hunguesthotels.com, info@lotustherme.net, info@osb.hu .

 

IMG_2829 zm

Hlavným turistickým cieľom Slovákov však naďalej zostáva maďarská metropola Budapešť (svojou bohatou históriou, jedinečnou panorámou Budínskeho hradu, Parlamentu a širokou ponukou kultúrnych, kulinárskych a športových podujatí.

Kaštieľ Esterházy vo Fertőde zm

Turistické zariadenia Západného Maďarska sa snažia spoločným úsilím viacerých subjektov, intenzívnym rozvojom vybraných turistických destinácií a kvalitou poskytovaných služieb účinne konkurovať hlavnému mestu a vytvoriť ďalšiu atraktívnu ponuku pre turistov prichádzajúcich zo Slovenska a z rôznych kútov sveta.

 (Zdroj: Veľyslanectvo Maďarska/ Magyarorszag Nagykovetsege Turistická kancelária / Turisztikai Iroda, Pripravil Eugen Nagy, Foto: Eugen Nagy a archív turistickej kancelárie)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*