Projekt Višehradský stroj času
Admin, 01. 10. 2013 - Základná škola v Štúrove na ulici Adyho č. 6 ožila v dňoch 18.- 20. septembra ďalším projektom, ktorý bol tentokrát podporený Višehradským fondom. Cieľom projektu „Visegradś time machine“ je podporiť rozvoj užšej spolupráce medzi štyrmi školami (Základní škola Bruntál, Jesenická 10, Zespół Szkół w Prudniku – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4
a PPKE Vitéz János Katolikus Általános Iskola, Esztergom,Helischer u. 5) cez historickú udalosť stretnutia troch kráľov na Višehrade v roku 1335.
Projekt napomáha učiť deti o historickej udalosti prostredníctvom informačných technológií v anglickom jazyku. “Chceli sme deťom túto historickú udalosť sprístupniť atraktívnou, netradičnou formou”,uviedla koordinátorka projektu Erika Špániková.
Projektové stretnutie trvalo tri dni. Prvý deň sa uskutočnil workshop-hodina dejepisu. Každá zo zúčastnených škôl si pripravila power point prezentáciu o stretnutí troch kráľov na Višehrade v roku 1335, ktorú žiaci odprezentovali v angličtine. Prvý deň bol oslavou poľskej kultúry. Partneri predstavili svoje mesto, školu a naučili ostatných poľskú pieseň.
Druhý deň bol o cestovaní v čase. Dvaja žiaci sa strojom času dostali na Višehrad v roku 1335, kde sa uskutočnilo podpísanie zmluvy o spolupráci na ďalších 5 rokov medzi zúčastnenými školami. Zmluva je napísaná v anglickom jazyku a je dostupná na stránke projektu http://zssturovo.edupage.sk/text4/?.
Celá udalosť mala slávnostný charakter, keďže riaditelia pristúpili k podpisu na autentickom mieste – vo veži Višehradského hradu v kráľovských plášťoch.
“Celý deň bol oslavou maďarskej kultúry a popoludní nás partneri sprevádzali najznámejšími miestami v Ostrihome”, povedala E. Špániková.
Tretí deň sa uskutočnili Hradné hry. Športovalo sa vo futbale, basketbale, volejbale a badmintone. Šport nás ešte väčšmi spojil a utužil naše priateľstvo. Tento deň bol oslavou českej a slovenskej kultúry. Žiaci predstavili svoju kultúru a mestá i naučili partnerov piesne v ich rodnom jazyku.
Prínos projektu bol nielen v zlepšení jazykových schopností všetkých zúčastnených žiakov v anglickom jazyku, ale aj v rozšírení obzoru študentov štyroch krajín k ich vzájomnému kultúrnemu dedičstvu.K tomu tiež prispelo sprievodné slovo biskupa Dr.Székely Jánosa, v budove Szent Adalbert Kozpont, ktorý žiakom zdôraznil, ako úzko je prepojená história všetkých štyroch krajín. Spolupráca týchto škôl bude pokračovať v snahe posilňovať hodnoty, ktoré zúčastnení partneri získali z tohto projektu.
(eš, vn)
Zanechajte nám Váš dotaz