Projekt Domestos pre lepšie toalety na školách

Bratislava, Admin – Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo, keby ste si v práci na toalete nemohli za sebou zavrieť dvere alebo ste nemali k dispozícii toaletný papier? Stačí na to iba pomyslieť a už vám naskakujú zimomriavky? Tak potom si predstavte, ako sa asi musia cítiť malí školáci a predškoláci, ktorí sa s týmito nepríjemnosťami stretávajú každý deň!

Na túto skutočnosť poukázal prieskum agentúry MRThink, ktorý prebiehal medzi riaditeľmi základných a materských škôl na celom Slovensku. Prieskum ukázal, že väčšina toaliet je v zlom stave a vyplynulo z neho, že deti kvôli tomu nechcú chodiť na toaletu v škole a potrebu tak vykonávajú radšej až doma. 40 % rodičov upozornilo i na fakt, že deti si musia do školy nosiť vlastný toaletný papier a uteráky a takmer na každej druhej škole nevyzerajú sociálne zriadenia tak, ako by si ich školáci a rodičia predstavovali.

Boj za lepšie toalety
Na tieto nedostatky v minulom roku zareagovala značka Domestos, ktorá prišla s myšlienkou, ako situáciu zlepšiť a vyhlásila súťaž Domestos pre školy. Do súťaže sa mohli zapojiť všetky slovenské základné a materské školy. Celkovo sa jej zúčastnilo 213 materských škôl a 152 základných. A ako to vlastne prebiehalo? Po zaregistrovaní do súťaže museli školy plniť aktivity vedúce k zlepšeniu stavu sociálnych zariadení, za ktoré získavali body. Školám v súťaži mohli pomáhať i rodičia – buď nákupom produktov Domestos, za ktoré darovali vybranej škole potrebné body, alebo hlasovaním v rámci vybranej aktivity detí. Rodičom nie je školské prostredie ich detí ľahostajné, o čom svedčí skutočnosť, že sa ich v priebehu trvania súťaže zaregistrovalo, a tým i zapojilo 44 508. O tom, ktoré školy zvíťazia, rozhodovalo hlasovanie na webovej stránke projektu. Aby mala každá škola alebo škôlka šancu na výhru, prebiehalo hodnotenie v dvoch kategóriách. V prvej kategórii zvíťazili školy, ktoré získali najviac bodov. V druhej sa potom body prepočítavali na počet žiakov. Vďaka tomu tak mali i malé školy rovnakú šancu zvíťaziť ako tie veľké.
Projekt prebiehal od septembra do novembra 2014 a za toto obdobie sa podarilo vďaka súťažným aktivitám zlepšiť prostredie školských toaliet pre 18 953 detí. Školy súperili medzi sebou v dvoch kategóriách- absolútny počet bodov a zozbierané body prepočítané na počet žiakov. Spoločnosť Unilever tak celkom odovzdala šeky v hodnote 24 000 eur, a to dvom základným školám (každá po 8 000 eur) a dvom materským školám (každá po 4 000 eur). Ďalších 50 škôl potom bolo odmenených ročnou zásobou produktov Domestos na údržbu školských toaliet.

Toalety SAM_1907

Ako sa peniaze využili?
Všetky víťazné školy a škôlky sa rozhodli výhru využiť na rekonštrukciu toaliet. Doteraz bola rekonštrukcia zrealizovaná na jednej škole, zvyšné výherné školy ju majú naplánovanú v období letných prázdnin. „Rekonštrukcia sociálnych zariadení našej materskej školy trvala približne dva týždne a celá prebehla v réžii najatej firmy. A aké dojmy mali z rekonštrukcie rodičia našich detí? Boli nadšení!“ vyjadrila sa riaditeľka Materskej školy Medvedzie Mgr. Monika Lajmonová.

A ako to bude tento rok?
Projekt Domestos pre školy bude prebiehať i v tomto roku. Školy a škôlky sa však tento rok budú môcť do súťaže prihlásiť už v priebehu júna. Viac informácii nájdete už čoskoro na stránkach projektu www.domestospreskoly.sk.

Text pod foto: Obr. č. 1Toalety v škole po úprave, Obr. č. 2 – Pôvodné toalety v škole.

(Zdroj: Barbora Cárachová, Botticelli, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*