Príroda a pohyb v zimnom Štajersku

BRATISLAVA, STEIERMARK/ADMIN – Na tlačovej konferencii Krajinskej turistickej organizácie Steiermark Tourismus prezentovali zástupcovia štajerských regiónov novinky zimnej sezóny v Štajersku, ktoré môžete zažiť už pri otvorení lyžiarskej sezóny v Schladmingu od 6. decembra.

Nová 10-miestna kabínková lanovka v Planai & kabínka ako pódium

Novovybudovaním hlavnej lanovky v apríli 2019 sa uskutočnila doteraz najväčšia investícia v histórii spoločnosti Planai-Hochwurzen-Bahnen. Postaví sa najmodernejšia výkonná 10-miestna kabínková lanovka novej produktovej rady „D-Line“ so 153 kabínkami a prepravnou kapacitou 3800 osôb za hodinu. Návštevníci majú k dispozícii najmodernejšie technické vybavenie, ako bezbariérový nástup a výstup, väčšie kabínky, moderný dizajn a optimalizované priestory s pokladňami.

Večerný hudobný program zahŕňa množstvo renomovaných zahraničných dídžejov, ktorí sa postarajú o horúce rytmy a párty atmosféru na scéne, ktorá bola inšpirovaná lanovkovou kabínou. Top dídžeji Dimitri Vegas & Like Mike spolu s Lost Frequencies, W&W a Mike William premenia Planaiský štadión na tanečný parket. O riadne bíty sa postarajú skupiny Da Tweekaz & Wildstylez. O dobrú náladu sa postará aj rakúske duo dídžejov Darius & Finlay, rovnako ako aj Rockharmonix. Program tohtoročného otvorenia lyžiarskej sezóny bude mať po prvýkrát aj druhú fázu, ktorá bola zverejnená 6. novembra 2019. www.schladming-dachstein.at

Vychutnajte si jogu a lyžovanie v lyžiarskom stredisku štyroch hôr

Novinkou zimnej sezóny 2019/20 je balíček Radosť z lyžovania a jogy. Spája v sebe kulinárske zážitky s lyžovaním a jogou na lyžiarskych svahoch.

Deň začnete výdatnými raňajkami v reštaurácii Schnepf´n Alm (stredisko Reiteralm). Pohorie Hochwurzen s jeho nádhernou horskou scenériou je ideálnym miestom pre jogu a lyžiarov. Inštruktorka jogy Karin Seebacherová hovorí: „Joga je ideálnym spôsobom, ako sa zahriať pred lyžovačkou. Pomôže vám nájsť rovnováhu, správne ťažisko a minimalizuje tak riziko zranení.“ Chata Kessleralm na svahu Planai vám po cvičení jogy ponúkne chutné vegetariánske prekvapenie. Na záver dňa si môžete vychutnať posedenie v útulnom Après-Ski v Hauser Kaibling (Almarena) – s kulinárskymi špecialitami.

Cena: od 152 eur za osobu pri štyroch účastníkoch (január – marec, každý štvrtok).

www.schladming-dachstein.at

Slope-Food-Bahn (hodovanie na lanovke) pre gurmánov na Tauplitzi

Po úspešnej premiére v minulej sezóne sa 28. marca 2020 po ukončení denného lyžovania uskutoční druhý ročník hodovania na lanovke „Slope-Food-Bahn“, v rámci ktorého sa bude podávať 4-chodové menu od najlepších miestnych gastronómov, ktoré si budete môcť vychutnať pri západe slnka nad Tauplitzom priamo v kabínkach lanovky Mittersteinbahn. Kulinársky vrchol ukončenia zimnej sezóny. www.schnabulieren.at; www.dietauplitz.com

Po štvrtýkrát: Deti, hurá na lyže!

Lyžiarsky festival FamilienSkiFest Steiermark: Sobota 14./nedeľa 15. decembra 2019

Hry, zábava, bezpečnosť a poriadna dávka srdečnosti – štajerské zjazdovky, bežkárske trate a detské dobrodružné svety sú pre vás pripravené: Už štvrtýkrát po sebe vás veľké podujatie FamilienSkiFest Steiermark pozýva na prehliadku viac ako 30 (z toho 8 aj v sobotu) štajerských lyžiarskych a bežeckých tratí.

Pre všetky platí: 50 % zľava na

  • skipas pre deti do 15 rokov
  • požičanie lyží pre deti do 15 rokov
  • lyžiarsky kurz pre deti do 15 rokov

V lyžiarskych strediskách Joglland-Waldheimat a Naturpark Almenland je deň lyžovania dokonca zdarma, poplatok za bežkárske trate v Ramsau odpadá pre deti tiež, v stredisku Reiteralm sú lyžiarske kurzy a požičovňa lyží zdarma.

Okrem toho je pripravený bohatý program, ktorý urobí začiatok sezóny čo najľahším a najzaujímavejším, ako napríklad: Kurz skákania na lyžiach (Tauplitz), horské záchranné cvičenie (Loser), jazda na snežných bicykloch (Präbichl), jazda na snežných skútroch (Stuhleck), putovanie s horiacimi fakľami (Hochwechsellifte, Joglland-Waldheimat), predvádzanie ratrakov (lyžiarske stredisko Almenland), zábavný kurz bežkovania s inštruktorom (bežkárska trať Ramsau).

Oficiálny štart sa uskutoční v stredisku Brunnalm/Veitsch v sobotu 14. decembra  2019 o 10.00 hodine.

www.steiermark.com/familienskifest

Sedem jednou ranou: „Stredisko zimných športov HOCHsteiermark“

Každý zo 7 lyžiarskych regiónov Horného Štajerska sa vyprofiloval od raja s prírodným snehom cez tréningovú a lyžiarsku oblasť až po zážitkové lyžiarske svahy. Každé lyžiarske stredisko ponúka balíček, ktorý zahŕňa 3 noci/4 dni vrátane dodatočných služieb, pričom v posledný deň môžete navštíviť niektoré z ďalších stredísk v Hornom Štajersku zdarma.

Výber: V lyžiarskom stredisku Präbichl si vyskúšate svoje prvé oblúky na lyžiach, zdokonalíte sa na svahoch v Stuhlecku, najväčšom lyžiarskom stredisku regiónu a zážitok z pretekania si vychutnáte v Schwabenbergarena v Turnau. Alebo môžete s pôžitkom začať v stredisku Brunnalm-Veitsch, potom otestovať raj s prírodným snehom Aflenzer Bürgeralm a nakoniec si prezrieť nové stredisko Mariazeller Bürgeralpe. V rodinnom lyžiarskom stredisku Niederalpl jazdia všetky deti do 15 rokov v sprievode jedného z rodičov zdarma.

Zaujímavé a cenovo dostupné dovolenkové balíčky sú na požiadanie v regióne Hochsteiermark. www.hochsteiermark.at

„Snežnicová turistika“: v 3. kole

Najväčší rakúsky snežnicový festival ide po dvoch úspešných ročníkoch nasledujúcu zimu do tretieho kola. Približne 30 podujatí v priebehu 10 dní predstaví v dovolenkovom regióne Murau-Murtal v období od 24.1. do 2.2.2020 tento staronový trendový druh športu. Aj tento ročník ponúkne zaujímavé workshopy o bezpečnosti, ekológii divej zveri, fotografie a túry. Tip: Buďte rýchli – workshopy sú veľmi rýchlo obsadené.  www.aufschneeschuhwandern.at

 

Úžasné výhľady z novej zimnej turistickej trasy na vrch Loser

Na novej jeden kilometer dlhej vysokohorskej turistickej trase na vrch Loser sa nadšencom zimnej turistiky otvoria fantastické výhľady na pohorie Tote Gebirge, ponad vrch Trisselwand a jazero Altausseer See až k Dachsteinskému ľadovcu.

Lanovkami Loser-Jet a dvojsedačkovou lanovkou sa dostanete do výšky 1600 m n. m. Chodník vedie popri údolnej stanici Loserfenster až k horskej reštaurácii Loser-Alm. Odtiaľ prejdete po upravenom horskom chodníku za cca 45 minút k údolnej stanici lanovky Sonnleitenlift, odkiaľ sa vám naskytne výhľad na zasnežené chaty Egglgrube. Tá istá trasa vedie späť na Loser-Alm, na ktorej si môžete urobiť prestávku na chutné občerstvenie na panoramatickej terase s nádherným výhľadom. Potom sa môžete zviezť vlekom do údolia alebo zakončiť výlet športovou sánkovačkou na rodinnom lyžiarskom svahu Loser.
www.loser.at/de/der-loser/winter/aktivitaeten/winterwandern

Biatlon pre ľavákov na bežkárskej trati Joglland-Loipe v St. Jakob im Walde

V súčasnosti sa vyrábajú aj vzduchovky pre ľavákov s ľavou rukoväťou, ktoré umožňujú aj im správne si osvojiť a trénovať biatlon. Môžete si ich hneď vyskúšať na bežkárskej trati Jogllandloipe, ktorá bude od nasledujúcej zimnej sezóny vybavená zariadením na úpravu bežkárskych tratí s frézou pre stopu, ktorá spĺňa podmienky pre majstrovstvá sveta. Umelé zasnežovanie okrem toho prináša aktuálne 10.000 m3 snehu namiesto predchádzajúcich 8.000 m3 na 5 km bežkárskych tratí.

www.orthofer.at/winter/joglland-loipe

Nový lyžiarsky areál „Ski GaalaXie“

Novinkou v lyžiarskom stredisku Gaal je takzvaná „Ski GaalaXie“, s ponukou pre začiatočníkov a všetkých, ktorí túžia po zábave na snehu. Areál s rozlohou cca 2 ha ponúka skvelé možnosti pre lyžiarov, sánkarov a bobistov. Na kopec sa pohodlne dostanete na 60 m dlhom zastrešenom dopravnom páse. Hore uprostred svahu je pre divákov k dispozícii napríklad zastrešená „obývačka“. Ideálna pre rodičov, ktorí chcú sledovať svoje deti. www.gaalerlifte.at

Prechádzky s oslíkom: „Rýchlo“ spomaľte

S oslíkmi plynie čas inak. Tak či onak. Pomalé prechádzky so zvieratami môžu viesť človeka k tomu, že bude veci a plynutie času vidieť a vnímať úplne inak. V najlepšom prípade vás to urobí pokojnejšími a uvoľnenejšími. Ak nie, potom pre vás po tejto skúsenosti nastal ten správny čas zamyslieť sa nad svojím životom. Termíny: 23.11., 21.12.2019, cena: 10,50 eur na osobu.

www.naturpark-poellauertal.at

 

(Zdroj: Jarmila Pribylincová, MaxMarketing; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*