Predaj ponožiek v Kauflande pomáha chrániť moria

Bratislava, Admin – Spoločnosť Kaufland sa dobrovoľne zaviazala k ochrane morí a svetových zásob rýb. A to zapojením sa do iniciatívy Healthy Seas (Zdravé moria). Kaufland ako prvý európsky maloobchodný reťazec predáva ponožky vyrobené v inovatívnom procese recyklácie z rybárskych sietí, ktoré skončili ako odpad v moriach a vďaka iniciatíve Healthy Seas boli z dna morí vytiahnuté. Pri príležitosti Svetového dňa Zeme, ktorý je 22. apríla budú „ochranárske“ ponožky opäť dostupné vo všetkých obchodných domoch Kaufland na Slovensku.

Ponožky sú určené pre celú rodinu, v predaji budú detské, dámske aj pánske ponožky, avšak v limitovanom množstve. Iniciatíva “Healthy Seas” bola spustená v marci roku 2013 s cieľom aktívne prispievať k ochrane morí a oceánov a k ich zachovaniu pre budúce generácie. Podľa odhadov Svetovej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo pri Organizácii spojených národov (FAO) a Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) je v oceánoch približne 640 000 ton opustených rybárskych sietí, čo predstavuje jednu desatinu všetkého odpadu v moriach.

Už za prvý rok aktivít v oblasti šiestich krajín na pobreží Stredozemného, Jadranského a Severného mora (Holandsko, Belgicko, Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko a Španielsko) sa vďaka intenzívnej práci desiatok dobrovoľných potápačov podarilo z mora vytiahnuť až 20 ton opustených rybárskych sietí. Tie pritom na jednej strane prispievajú k znečisteniu morí a oceánov, ale na druhej strane predstavujú smrteľné nebezpečenstvo pre morských živočíchov, ako sú ryby, delfíny, korytnačky a morské vtáky. Rybárske siete sú dômyselne vyrábané tak aby sa z nich morské živočíchy bez ľudskej pomoci neboli schopné dostať.

Vylovené siete však nekončia ako odpad, ale vďaka unikátnej technológii ECONYL® sa spracujú na vysoko kvalitnú nylónovú priadzu, z ktorej sa produkuje široké spektrum textilných produktov vrátane kobercov, plaviek, high-tech oblečenia, športového oblečenia a ponožiek. „Sme jedným z hlavných partnerov projektu na medzinárodnej úrovni a je to iniciatíva, na ktorú sme skutočne hrdí. Veríme, že aj prostredníctvom predaja Healthy Seas ponožiek v obchodných domoch Kaufland sa nám podarí získať ďalších podporovateľov tejto iniciatívy nielen z radov našich zamestnancov, ale aj zákazníkov,“ vysvetľuje hovorca spoločnosti Kaufland Slovenská republika, Martin Gärtner.

Zďaleka to však nie je jediná aktivita smerujúca k ochrane morí. Kaufland ponúka zákazníkom výrobky s certifkátom Marine Stewardship Council (MSC), čím podporuje princípy udržateľného rybolovu a rybárskych metód. Zároveň už v roku 2009 zaviedol pravidlá zodpovedného nákupu rýb. Asi najdôležitejším opatrením tohto projektu je vylistovanie resp. nenakupovanie ohrozených druhov morských živočíchov, v prípade rybných chovov spolupráca iba s trvalo udržateľnými chovmi a akvakultúrami. Špeciálny podprojekt bol vytvorený na nákup tuniakov s certifikátom SAFE. Od decembra roku 2013 sa týmito pravidlami riadi aj lokálny nákup slovenského Kauflandu.

(Zdroj: Martin Gärtner, hovorca Kaufland, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*