Plamienok hľadá cesty ako inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú

BRATISLAVA/ADMIN – Detí, ktoré v krátkej dobe stratili blízku osobu a nestihli sa s ňou rozlúčiť, pribúda. Vyrovnávanie sa so stratou blízkeho je nielen pre dospelých, ale aj deti počas pandémie mimoriadne náročné. Nezisková organizácia Plamienok ponúka 15 minútové online konzultácie rodičom detí po strate blízkeho. Psychoterapeuti z hospicu rodičom poradia, ako dieťaťu situáciu vysvetliť a čo môžu preň urobiť. Dozvedia sa tiež, aké správanie dieťaťa už vyžaduje odbornú pomoc a aké je prirodzenou reakciou na stratu blízkeho. Psychológovia sú rodičom týchto detí k dispozícii bezplatne.

O nevyliečiteľne choré deti a ich rodiny sa staráme naďalej 

Domáca starostlivosť Plamienka o nevyliečiteľne choré deti pokračuje za prísnych epidemiologických opatrení aj počas pandémie. Deti zvyčajne navštevujú doma osobne. Ale približne 20 percent návštev realizuje hospic pomocou online videohovorov. Aj v tejto neziskovej organizácii Plamienok posunula pandémia časť medicíny a starostlivosti do virtuálneho sveta.

V roku 2020 uskutočnili 496 domácich návštev, 78 videonávštev a 36 akútnych návštev ťažko chorých detí. Najazdili pritom 65 519 kilometrov. Lekári a zdravotné sestry Plamienka poskytli vlani domácu paliatívnu starostlivosť 36 deťom, z toho 12 detí zomrelo doma. Priemerná dĺžka starostlivosti o dieťa bola 3 mesiace a 13 detí bolo po istom čase prepustených.

„Príbehy detí a ich rodín, ich láskavosť, dôvera a pokora sú pre nás inšpirujúce. Preto ich približujeme aj verejnosti v článkoch na blogu a podcastoch, ktoré uverejňujeme na našej webovej stránke,“ uviedla MUDr. Mária Jasenková, riaditeľka a primárka detského domáceho hospicu Plamienok .

Oslovujeme verejnosť

Na rok 2021 sme pripravili nový projekt s názvom Plamienok každý týždeň. Pravidelne, každý týždeň prinášame nové krátke video. Lekári a psychológ sa v nich venujú praktickým, psychologickým i spirituálnymi otázkam paliatívnej starostlivosti, ktoré zaujímajú širokú verejnosť a odpovede nemusia byť bežne známe a dostupné. Chceme zlepšiť povedomie o paliatívnej starostlivosti. Chceme úprimne a s najlepším vedomím približovať ľuďom témy, ktoré s ňou súvisia. Chceme sa so širokou verejnosťou v tomto roku deliť o bohatstvo, ktoré nám nevyliečiteľne choré, zomierajúce a smútiace deti a ich rodiny počas uplynulých 20 rokov darovali.

Pre širokú verejnosť sú určené aj videá s relaxačnými dýchacími cvičeniami na zmiernenie smútku, strachu, hnevu – negatívnych pocitov, ktoré počas pandémie ľudí môžu zaťažovať a znepríjemňujú im život.

„Plamienok sa snaží ponúknuť niečo navyše všetkým, ktorí nám pomáhajú. A tiež chceme inšpirovať aj tých, ktorí nás nepoznajú. Len tak totiž môžeme napredovať,“ povedala MUDr. Mária Jasenková a dodala: „ďakujeme všetkým, ktorí nás sledujete a podporujete, za dôveru pomoc a podporu. Priali by sme si, aby naše nové aktivity a projekty boli nápomocné.“

(Zdroj: Plamienok; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*