Okolie Erzberg – ideálne miesto na oddych aj šport

Charlie Lyons

BRATISLAVA/ADMIN  – Jedinečné dobrodružstvá, inšpirujúca rozmanitosť, sloboda vyrážajúca dych – to je to, čo robí región v okolí hory Erzberg a mesta Leoben výnimočným!

Tento dobrodružný a športový región Erzberg Leoben ponúka neobmedzené možnosti, ako si vychutnať zimu vo všetkých jej podobách,skonštatovali rakúski odborníci na tlačovej konferencii v bratislavskom hoteli Marrol’s.

Lyžovanie, snowboardovanie a freeriding, bežkovanie a prechádzky na snežniciach v nádhernej prírode alebo relax v parnom kúpeli alebo pri vychladenom pohári piva značky Gösser – región ERZBERG LEOBEN je ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí hľadajú akčné a športové výzvy.

„Ten pocit po rýchlom zjazde, pocit, keď lapáte po dychu, treskúca zima, v ktorej premrznete do špiku kostí, úsmev na tvári…. To je skutočná sloboda!“

V lyžiarskej aréne Präbichl na vás čaká 20 km dokonale upravených zjazdoviek a pôsobivé výhľady na okolité 0Eisenerzské Alpy.

Milovníci dobrodružstva a adrenalínu si prídu na svoje pri navijakovom lyžovaní („winchskiing“), jazde na snežnom bicykli a freeride lyžovaní mimo zjazdoviek v tréningovom centre lyžiarskej školy Alpfox. Skutočných expertov nabudí jazda po legendárnej Polsterrinne, najdlhšej dostupnej strmej trati vo Východných Alpách.

Lyžovanie sa však treba naučiť! Tajomný les Schlumperwald, dva čarovné koberce pre najmenších, Foxi Express, vysokokvalifikovaní lyžiarski inštruktori a zábavná zjazdovka uľahčujú začiatočníkom ich prvé oblúky na lyžiach.

Po aktivitách na svahu sa žiada občerstvenie. Najlepším miestom, kde sa môžete občerstviť, je Arena Stube, alebo si doprajte lahodný alpský BBQ burger v Silverfox Foodtruck.

Tí, ktorí si chcú zimné radovánky na Präbichli užiť dlhšie, môžu prenocovať priamo na svahu v chatovej osade Präbichl.

V malom, no malebnom lyžiarskom stredisku Sonnberglifte v obci Wald am Schoberpass nájdu začínajúci lyžiari ideálne podmienky pre svoje prvé oblúky na svahu. Pre nočné sovy ponúka stredisko Sonnberglifte tri večery v týždni večerné lyžovanie.

Ak budete mať po všetkých dobrodružstvách a aktivitách chuť na pokoj a relax, navštívte kúpele Asia Spa Leoben, ktoré boli vyhlásené za najlepšie verejné kúpele v Európe. V najlepších verejných kúpeľoch v Európe sa o harmóniu tela, mysle a duše postará rozmanitý saunový svet v spojení s pestrým saunovacím programom a veľkorysou ponukou bazénov. V plaveckom areáli sa môžete poriadne vyšantiť s celou rodinou alebo si pokojne zaplávať v 25 metrov dlhom športovom bazéne.

„Ten pocit, keď sa kĺžete po nádhernej zimnej krajine, pocit, keď sa každým nádychom čoraz viac približujete k sebe samému, trblietavý sneh na stromoch… TO je skutočná sloboda!“

V novom zážitkovom regióne ERZBERG LEOBEN čaká na milovníkov bežkovania 5 bežeckých tratí, z ktorých 4 získali štajerskú pečať kvality bežeckých tratí. Tu sa môžete zhlboka nadýchnuť, precítiť samého seba a oddýchnuť si.

V Eisenerzer Ramsau zažijete skutočnú zimu. Čaká tu na vás celkovo približne 20 km klasických a korčuliarskych dráh, ktoré vinú paralelne a sú rozdelené do troch rôznych stupňov náročnosti (športové, turistické a pretekárske trasy). Od parkoviska za penziónom Gasthof Pichlerhof, kde si môžete nielen zakúpiť lístky na bežecké lyžovanie, ale aj vyskúšať chutné regionálne špeciality, vedú bežkárske trate kopcovitým alpským terénom okolo horských chát pokrytých snehom, s mohutným masívom Kaiserschild v pozadí. Priamo pri bežkárskej trati sa nachádza Hotel JUFA Eisenerz***. Ideálny východiskový bod pre zimné dobrodružstvá.

V meste Trofaiach nájdete perfektné podmienky na trati Krumpenloipe. Trať sa veľkoryso vinie nedotknutou krajinou pozdĺž potoka Krumpenbach. Vo vstupnej oblasti je k dispozícii šatňa, požičovňa lyží a dostatok parkovacích miest. Tréningová trať dlhá 2,5 km má systém umelého zasnežovania a od súmraku až do 21.00 hod. je tento úsek umelo osvetlený, aby bol k dispozícii pre všetkých nadšencov bežeckého lyžovania.

V ponuke je sezónny kombinovaný lístok, s ktorým môžete využívať obe trasy v Eisenerzer Ramsau a Trofaiach.

Vďaka priaznivej geografickej a klimatickej polohe siete bežeckých tratí nájdete vo Wald am Schoberpaß počas celej zimy tie najlepšie podmienky na dobrodružstvo na snehu. Bežkárske trate vo Wald am Schoberpaß ponúkajú približne 10 km zábavy na bežkách a sú ľahko dostupné Rakúskymi spolkovými dráhami (ÖBB). Jeden z troch vstupov na bežecké trate sa nachádza priamo na železničnej stanici Wald am Schoberpaß, kde môžete zároveň využiť služby požičovne.

Bežecká trať Grüner See v Tragöß-Sankt Katharein vedie cez zasnežené lúky, zimné lesy a popri krištáľovo čistej vode rybníka Kreuzteich. S pôsobivou kulisou regiónu Hochschwab v pozadí prebiehajú vedľa seba klasické a korčuliarske trate v rámci približne 15 km dlhej siete bežeckých tratí. Ideálna trať pre začiatočníkov aj profesionálov. Priamo pri vstupe na bežeckú trať sa nachádza turistická kancelária. Tu si môže celá rodina požičať bežeckú výbavu alebo snežnice a vydať sa na nenáročnú túru po zasneženej krajine. Po dostatočnej pohybovej aktivite na čerstvom vzduchu si môžete dopriať kúsok domáceho koláča v kaviarni Hoamat, ktorá sa nachádza priamo pri bežkárskej trati.

Rodinná bežkárska trať Schladnitzgraben, ktorá sa nachádza v nádhernej prírode, len 7 kilometrov od hlavného námestia mesta Leoben, ponúka 5 kilometrov dlhú diagonálnu a korčuliarsku trať.

„S každým ťarbavým krokom na vŕzgajúcom snehu som o niečo bližšie….
…o niečo bližšie k prírode a k sebe samému!“

Tam, kde sa to počas zlatistej jesene hemžilo turistami, horolezcami a fanúšikmi ferraty, vidieť v zime stopy snežníc. So snežnicami na nohách sa budete prechádzať po zasneženej krajine a pod nohami vám bude vŕzgať sneh. Región vás pozýva na prekrásne túry s rôznymi úrovňami náročnosti a odmení vás úchvatnými výhľadmi a krásnou prírodou. Obzvlášť zaujímavá je trasa pozdĺž turistického chodníka a trasa cez zvierací park Wilder Berg Mautern.

Trasa pre snežnice po turistickom chodníku vedie od priesmyku Präbichl smerom nadol pozdĺž svetovo unikátnej železnice Dulnig’schen Erzbahn. Cestou sa dozviete zaujímavé informácie o preprave a spracovaní rudy a po približne 2,5 hodinách dorazíte do stanice Vordernberg. Najlepšie je nechať auto v obci Vordernberg a odviezť sa autobusom do východiskového bodu pri Präbichli. Cestou sa môžete zastaviť v hostinci Schwarzer Adler v obci Vordernberg.

Túra na snežniciach cez zvierací park „Wilder Berg Mautern“ je nenáročná a vhodná pre malých aj veľkých, starých aj mladých turistov. Dozviete sa množstvo zaujímavostí o zvieratách a vychutnáte si krásny výhľad na údolie Liesingtal a Eisenerzské Alpy. Táto túra v nenáročnom teréne je veľmi vhodná pre rodiny s deťmi, má 400 miernych výškových metrov a dĺžku približne 7 km. Vďaka možnosti pozorovať divú zver, ktorá sa opakovane objavuje na snehu, bude táto túra pre deti vzrušujúca a čas na nej ubehne ako voda. Je dôležité, aby ste neschádzali z označených chodníkov a lesných ciest a nerušili tak zvieratá počas ich zimného odpočinku.

Ak aj v zime radi cestujete do východiskového bodu svojej túry vlakom, región ERZBERG LEOBEN je pre vás tým pravým miestom. Z hlavnej stanice v meste Leoben do Wald am Schoberpaß premávajú vlaky každú hodinu. Malá dedinka v tesnej blízkosti prameňa rieky Liesing je ideálnym východiskovým bodom pre náročnú túru na snežniciach na vrch Großer Schober alebo pre pokojnú túru na snežniciach na Schwarzebeeralm.

Tí, ktorí ešte nemali možnosť vyskúšať si snežnice, sa môžu zúčastniť túry na snežniciach so sprievodcom. Dozviete sa tu nielen zaujímavosti o správnej technike chôdze na snežniciach, ale aj vzrušujúce a kuriózne fakty o danom regióne.

„V Leobene sa modernosť a tradícia spájajú do výnimočného celku.“

Najmä v pokojnom období roka si ľudia v regióne ERZBERG a LEOBEN pripomínajú svoje bohaté zvyky a tradície.

Vždy v poslednú sobotu pred 4. decembrom, dňom svätej Barbory, sa v Leobene konajú veľké oslavy sv. Barbory s ceremoniálom preskakovania kože. Preskakovanie kože bolo zvykom pri prijímaní do stavu „baníkov“. V známom baníckom mestečku Eisenerz oslavy sv. Barbory trvajú až 2 dni. Oslavy na počesť svätej Barbory, patrónky baníkov, „Mettenschicht“, ale aj tradičné adventné trhy prilákajú každoročne do regiónu, ktorý sa preslávil svojimi baníckymi zvykmi, množstvo návštevníkov.

Leoben si nemožno predstaviť bez očarujúceho „adventného mestečka“ s množstvom stánkov s remeselnými výrobkami a kulinárskymi špecialitami. Každý rok sa hlavné námestie mesta Leoben premení na vianočnú dedinku nasiaknutú posvätnou, romantickou, štýlovou a idylickou atmosférou. Na návštevníkov čaká na hlavnom námestí „štajerský princ“, arcivojvoda Johann, ktorý ich digitálnou formou prevedie „svojím“  Leobenom a predstaví im mesto plné kontrastov. Príroda a kultúra, súčasnosť a minulosť sú tu všadeprítomné a vytvárajú zvláštne čaro druhého najväčšieho štajerského mesta.

Na zámku Stibichhofen sa počas adventných víkendov konajú mimoriadne idylické, malé, ale pekné adventné trhy zamerané na tradície. Zámocký park s množstvom svetielok poskytuje očarujúce pozadie pre širokú škálu remeselných výrobkov.

Šport a akcia, príroda a kultúra, zábava a relax – to všetko môžete v zime zažiť v regióne ERZBERG LEOBEN – čo viac si môže človek priať!

(Zdroj: Jaroslava Pribylincová, MaxMarketing; Foto: Archív agentúry a Eugen Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*