O ktorom turistickom vybavení je najviac debát?

trekingove palice

BRATISLAVA/ADMIN – Asi na každej obľúbenej turistickej trase stretne vždy niekoľko turistov využívajúcich trekingové palice. Niektorí pritom vyzerajú ako keby boli palice súčasťou ich tiel a pohybujú sa s nimi ľahko a prirodzene. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú palice len tak mimochodom a sem tam nimi pichnú do zeme alebo do vašej nohy. Tej druhej kategórii palice možno viac zavadzajú ako pomáhajú.

V prvom rade ich treba dobre nastaviť

Preto ak aj vy plánujete zaradiť do svojej turistickej výbavy trekingové palice, treba ich aj vedieť správne používať. Určite sa s nimi hneď nepustite na náročnú celodennú túru, ale najskôr s nimi skúšajte absolvovať kratšie a ľahšie túry, aby ste sa ich naučili správne používať.

Ešte predtým ako pôjdete svoje nové trekingové palice otestovať, v prvom rade si ich správne nastavte podľa svojej výšky. Pri ideálne nastavených paliciach by vnútorný uhol vášho lakťa mal byť o niečo menej ako 90 stupňov, prípadne rovných 90. Určite nie viac.

Samozrejmosťou je, aby ste mali obidve palice nastavené rovnako. To dosiahnete buď tým, že ich postavíte na zem vedľa seba a zarovnáte, prípadne niektoré palice majú ako pomôcku čiary v dolnej časti, ktoré vám jednoducho pomôžu nastaviť obidve palice rovnako.

A potom stačí získať prax

Keď s trekingovými palicami prvýkrát skúsite prejsť pár krokov, ich používanie vám zrejme bude pripadať neprirodzené. Najlepšie spravíte, ak si predtým ako ich prvýkrát zoberiete na túru, pozriete na internete inštruktážne videá ako správne palice používať. Prípadne ak máte vo svojom okolí niekoho, kto ich už dlhšie (správne) používa, určite vám to rád vysvetlí.

Potrebnú prax však naberiete rýchlo. Stačiť vám môže len niekoľko desiatok minút a používanie trekingových palíc vám pôjde takpovediac „od ruky“. A možno sa vám tak zapáčia, že si budete v duchu vyčítať, prečo ste si ich nezaobstarali skôr.

(Zdroj: ML; Foto: anatoliy_gleb / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*