Misia Komunity Sant’Egidio na ostrove Lesbos

BRATISLAVA/ADMIN –  Mária Dudová a Tomáš Horváth z Komunity Sant’Egidio na Slovensku sa vrátili z misie na ostrove Lesbos. Spolu s desiatkami ďalších členov Komunity Sant’Egidio sa tam venovali utečencom, ktorých je len v tábore Kara Tepe vyše 4 tisíc.

Komunita Sant’Egidio je na ostrove Lesbos prítomná od roku 2019. V lete 2021 prišlo na ostrov viac ako 250 členov komunity, dobrovoľníkov, z rôznych európskych krajín od Portugalska, Španielska, Holandska, cez Belgicko, Taliansko, až po Česko a Slovensko. Mária Dudová a Tomáš Horváth sa práve vrátili z misie, zatiaľ čo na ostrov cestovali ďalší členovia slovenskej komunity.

„Stretli sme na ostrove mnoho ľudí, ktorí úpenlivo prosia a dúfajú v lepšiu budúcnosť. Započúvali sme sa do ich príbehov, cítili ich bolesť. Naše srdcia sú zlomené, no o to viac otvorené pre druhých,“ približuje Mária Dudová z Komunity Sant’Egidio na Slovensku.

Cez týždeň chodia členovia komunity do utečeneckého tábora Kara Tepe a pozývajú rodiny i jednotlivcov na večeru do prenajatých stanov neďaleko tábora. Tam vytvorili nádherné zázemie pre tých, ktorí prichádzajú večer nájsť miesto prijatia a dôstojného stolovania. Utečenci zrazu nemusia jesť vo svojom stane na zemi, ale sú usadení k jednému stolu, dostanú chutné jedlo, studenú vodu a môžu sa porozprávať medzi sebou i s členmi Komunity Sant’Egidio.

Reštaurácia Solidarity členov Komunity Sant’Egidio na ostrove Lesbos

Reštaurácia Solidarity, ktorú spravuje komunita Sant’Egidio na ostrove Lesbos.

Zľava: Tomáš Horváth na ostrove Lesbos v tábore Kara Tepe.

„Večer prichádzajú stovky ľudí. Počas nášho pobytu na ostrove Lesbos sme za jeden večer vydali aj 550 porcií jedla. Chceme ľuďom, jednotlivcom či rodinám, poskytnúť kúsok dôstojného priestoru, kde môžu načerpať síl pre telo i pre dušu. Vedieme s nimi rozhovory, zaujímame sa o ich príbehy. Často sú veľmi ťažké. Vytvoriť pre nich oázu pokoja je niečo, čo nás všetkých posúva vpred,“ približuje Tomáš Horváth z Komunity Sant’Egidio na Slovensku.

S obsluhovaním pomáhajú aj dobrovoľníci z tábora. Sú súčasťou komunity. Prichádzajú radi, pretože majú túžbu robiť niečo zmysluplné. Pomáhajú nielen s obsluhovaním či v kuchyni, ale aj s prekladmi do iného jazyka, nakoľko ľudia v tábore sú z rôznych krajín – z Afganistanu, Sýrie, Somálska a iných. Reštaurácia Komunity Sant’Egidio je symbolom i oázou. Symbolom toho, že na ľudí, ktorí utiekli zo svojich domovov, pretože tam už nemohli bývať, pamätáme a chceme, aby žili dôstojný život. A je tiež oázou, kde sa môžu na chvíľu zastaviť, porozprávať, zmeniť myšlienky. Komunita ich vždy víta v duchu priateľstva, pretože verí, že všetci sme bratmi a sestrami, a to, na čom skutočne záleží, sú naše vzťahy.

Komunita Sant’Egidio uskutočňuje aj školu anglického jazyka.

Komunita Sant’Egidio uskutočňuje okrem spomínanej reštaurácie aj školu anglického jazyka, školu mieru pre deti, stretáva sa s utečencami aj mimo tábora a vydáva im potravinové balíčky, komunikuje so zástupcami oficiálnych inštitúcií a hľadá riešenia pre ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, no stále nenachádzajú dôstojnú budúcnosť.

Škola mieru pre mládež.

Škola mieru pre mládež.

Na severe ostrova Lesbos sa nachádza hora odpadu, v ktorej je možné zreteľne vidieť oranžové záchranné vesty, kusy gumových člnov a rôzneho oblečenia, či nefukčné vraky lodí. Toto miesto symbolizuje zúfalú snahu o zmenu života. Za ľudí, ktorí podnikajú tieto kroky, pričom mnohí z nich cestu neprežili, uskutočnila Komunita Sant’Egidio modlitbu a na mieste nazvanom „Cintorín záchranných viest“ zasadila olivovník na znak nádeje.

Na severe ostrova Lesbos sa nachádza hora odpadu a cintorín záchranných viest.

Komunita spolu s miestnymi cirkvami a združeniami každoročne organizuje na mnohých miestach Európy aj modlitbu s názvom „Umrieť pre nádej“ na pamiatku viac ako 59 000 ľudí, ktorí zomreli v Stredozemnom mori alebo na iných imigračných trasách do Európy od roku 1990. Dramatický trend sa za posledný rok výrazne zhoršil. Od júna 2020 pri pokuse dostať sa na náš kontinent prišlo o život v mori 4071 ľudí.

Zľava: Mária Dudová na ostrove Lesbos v tábore Kara Tepe.

Sant’Egidio uskutočňuje aj konkrétne kroky na pomoc utečencom a po dohode s talianskou, francúzskou a belgickou vládou spustila v roku 2015 program humanitárnych koridorov, ktorý umožňuje legálny presun utečencov a žiadateľov o azyl do európskych členských štátov. Vďaka humanitárnym koridorom bolo najmä z Libanonu a Etiópie presunutých už 3 700 zraniteľných ľudí. Ďalší prišli aj z Grécka. Pápež František, po svojej návšteve na ostrove Lesbos v roku 2016, vybral a bezpečnou cestou priviedol 12 utečencov do Ríma, ktorých sa následne ujala Komunita Sant´Egidio.

Komunita Sant’Egidio

Komunita Sant’Egidio – občianske združenie je laické katolícke spoločenstvo, rozšírené vo viac ako 70 krajinách sveta, v ktorých sa ľudia stretávajú pri spoločných modlitbách a pri službe chudobným, chorým či starým ľuďom, väzňom alebo migrantom. Na Slovensku pôsobí od septembra 2008.

 

( Text a foto: Mária Dudová / Tomáš Horváth z Komunity Sant’Egidio na Slovensku)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*