Mesto Nyíregyháza je známe nielen liečivou vodou

Maďarsko/Nyíregyháza  – Mesto Nyíregyháza ležiace v severovýchodnej časti Maďarska, láka svojich návštevníkov svojou príjemnou atmosférou, čulým životom centra, bohatstvom umeleckých pamiatok, kultúrnym životom a v neposlednej rade svojou pohostinnosťou.

Zástupcovia maďarského mesta Nyíregyháza prezentovali na tlačovej konferencii v bratislavskom hoteli Crown Plaza atraktívne turistické možnosti svojho mesta.

Prvoradým turistickým lákadlom mesta Nyíregyháza je jej známa liečivá voda, ktorá sa nachádza v príjemnej rekreačnej oblasti mesta, zvanej Sóstógyógyfürdő. Jej najväčšou atrakciou je kúpeľný komplex, ktorý sa skladá z Kúpeľného domu, z prírodných jazier, z termálneho kúpaliska a z Aquaparku Aquarius.

Súčasťou aquaparku je i Termálny svet, ktorý je obľúbeným relaxačným miestom dospelých a dôchodcovskej generácie. Regeneráciu tu zaisťujú termálne bazény, vírivky, Kneippov bazén a saunový svet. Tunajšia liečivá voda obsahuje hydro-karbonát chloridu sodného, jód a bróm. Jej zloženie má mimoriadne blahodárne účinky pri liečbe pohybového aparátov, kĺbov a reumatických onemocnení. Zavedením bahenných a uhličitanových kúpeľov sa dosiahlo toho, že už sa poskytujú komplexné kúpeľno-liečebné procedúry. Pomocou odborných lekárov z oblasti reumatológie a ortopédie, respektíve na základe zmluvy s tunajšou nemocnicou, prebiehajú liečebné procesy za stáleho lekárskeho dozoru. Klasifikáciu vody z termálnych vrtov, respektíve rekonštrukciou strojného parku, sa zabezpečilo to, že všetky termálne studne prevádzkované v oblasti Sóstógyógyfürdő majú klasifikáciu liečivej vody!

Štátny hygienický ústav 22. júna 2012 povolil všetkým trom zariadeniam, ktoré prevádzkuje akciová spoločnosť Sóstó-Gyógyfürdők Zrt., používať názov kúpeľná inštitúcia a z hľadiska poskytovaných služieb boli zaradené do celoštátnej kategórie. Kúpele budú do konce roku 2014 rozšírené o novú liečebnú časť, kde sa návštevníkom poskytnú kompletné služby v oblasti balneo a fyzioterapie.

Pre mládež tu postavili Svet zážitkov, kde na odvážlivcov čaká obrovská kĺzačka, bazén s morskými vlnami a s vodnou clonou, bazén s divokou vodou a s jaskyňou. Nezabudnuteľný zážitok a výzva pre tých najmenších je Detský svet v podobe džungle. Kúpalisko Parkfürdő ponúka na svojej 10 hektárovej ploche, ktorá je osadená tunajšími druhmi stromov, dokonalé možnosti zábavy pre všetky generácie návštevníkov. A aby boli možnosti relaxácie úplné, tak práve tu môžete využiť služby najväčšieho Pool-baru v Maďarsku, ktorý ponúka široký sortiment nápojov. V priebehu letnej sezóny sa tu v stredu a v piatok poriada pre milovníkov nočného kúpania Latino party. Návštevníkov, ktorí uprednostňujú prírodné vody, tu očakáva pláž na kraji prírodného jazera – Tófürdő.

Keď sa povie Sóstógyógyfürdő, tak sa nemôže vynechať tunajšia Sóstózoo – najvzrušujúcejší ZOO park v Maďarsku. Môžete sa prechádzať medzi najzaujímavejšími druhmi zvierat, v jednom 30 hektárovom dubovom lese, kde sa nachádza viac než 5000 jedincov. V roku 2010 otvorila svoje brány Zelená pyramída – komplex ojedinelý v celej strednej a východnej Európe. V jeho spodnej časti dostalo priestor Oceárium. V priehľadnom tuneli si návštevník môže prehliadnuť živý svet Indického oceánu. Nad ním sa rozkladá trojposchodová a 15 metrov vysoká indonézska tropická džungľa a v nej varany komodské, orangutani, sloni, tropické rastliny. Okrem toho tu čaká návštevníkov tulenie show a jediné tulenie mláďa v Maďarsku, čo je ojedinelým zážitkom. Čoskoro bude verejnosti sprístupnená i ďalšia atrakcia, Viktoriánsky dom, kde sa na ploche väčšej než 2000 m² predstavia zvláštne a zriedka videné druhy zvierat, respektíve také botanické ojedinelosti, ako napríklad Victoria amazonica, vanilka, kakaovník, alebo čierne korenie. Ďalšia atrakcia, ktorá bude v blízkej budúcnosti zrealizovaná, sa bude volať Svet And, kde si návštevník bude môcť prehliadnuť zvieratá Južnej Ameriky z korún stromov, ktoré budú prepojené visutými mostmi.

V tejto rekreačnej oblasti Sóstógyógyfürdő sa oplatí navštíviť i tunajší skanzen. Je to jediné živé etnografické múzeum Severovýchodného Maďarska na voľnom priestranstve, ktoré v podobe dediny predstavuje rôznorodosť ľudového staviteľstva a bytovej kultúry tejto oblasti.

Návštevník tu môže ochutnať i špeciality pečené v peci, a dokonca, keď sem zavíta v priebehu niektorej slávnosti, tak sa môže stať súčasťou ojedinelého sveta tradičných dedinských sviatkov. Na jeseň v roku 2014 bola verejnosti sprístupnená usadlosť z éry Arpádovcov, ktorá predstavuje život našich predkov z obdobia X. až XIV. stor. Sedem združení v rámci skanzenu pripravuje zaujímavosti –  tábor dobrodružstiev, remeselnícke krúžky, či bojové ukážky.

Rodičia a deti môžu spoločne otestovať svoju šikovnosť a odvahu v tunajšom Parku dobrodružstiev, kde ich čaká lanová dráha so 100 stanicami.

Mesto Nyíregyháza ponúka svojim návštevníkom širokú škálu ubytovacích možností, od kempingu, cez penzióny a súkromné domky, až po štvorhviezdičkový hotel. Celková kapacita lôžok je 3000 kusov.

(Zdroj: Silvia Renácsová; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*