Lyžiarska sezóna v Rakúsku začína

Bratislava, Admin – V bratislavskom hoteli Carlton Radisson mali možnosť zástupcovia médií vypočuť si prezentáciu zástupcov známeho lyžiarskeho rezortu Ski amadé, ktorý sa nachádza v blízkosti   Salzburgu a Villachu. Hostiteľmi podujatia boli  Dr. Christoph Eisinger, výkonný riaditeľ Ski amadé  a Gerhard Wolfsteiner, riaditeľ Salzbulger Sportwelt, ktorí predstavili bohatý program podujatí pre zimnú sezónu  a niektoré realizačné  projekty tohto známeho lyžiarskeho centra. Aj posledný rok mali  veľmi úspešný, v zimnom období  totiž navštívilo lyžiarsky región Ski amadé a Salzburger Sportwelt až 500 000 hostí. V hoteloch a horských chatách zaznamenali  za toto obdobie 2 800 000 prenocovaní.

Dr. Christoph Eisinger prezentoval známy a obľúbený lyžiarsky rezort Ski amadé, ktorý má zjazdovky v dĺžke až 760 km s 270 vlekmi a lanovkami. Podmienky pre lyžovanie a služby poskytované návštevníkom sa v rezorte zlepšujú kontinuálne každým rokom. Impozantné pohoria a zasnežené vrcholy s grandióznymi výhľadmi vytvárajú kulisu pre rodinnú dovolenku. Veľkí aj malí zimní športovci sa na zjazdovkách ôsmich zimných športových stredísk v Salzburger Sportwelt – Flachau, Wagrain-Kleinarl, St. Johann-Alpendorf, Radstadt, Altenmarkt-Zauchensee, Eben a Filzmoos – cítia obzvlášť dobre.  Aj v tomto roku sa do zjazdoviek preinvestovalo 44 miliónov eura, pričom väčšia časť týchto financií išla na nákup a obnovu zasnežovacích strojov. Kým stredisko Filzmoos má vyše 20 km zjazdoviek športové stredisko Flachau má dokonca až 56 km zjazdoviek. Bohatá ponuka zjazdoviek v srdci Ski amadé, snow-parky, zábavné trate a 25 škôl lyžovania a snowboardingu sú zárukou nevšednej zimnej dovolenky.

© Ski Weltcup Flachau Stimmung, TVB Flachau

Dr. Christoph Eisinger spomenul, že pre návštevníkov pripravujú aj v tejto zimnej sezóne hodnotné športové programy.  V troch známych centrách sa uskutočnia významné súťaže AUDI FIS – svetový pohár v lyžovaní  nočný slalom (vo Flachau dňa 12. 1. 2016  a Schladmingu 26. 1. 2016 )  a snowboardingu (9. 1. -10. 1. 2016  – Gastein).
Lyžiarsky rezort Skiamadé v blízkosti Salzburgu je známym a obľúbeným miestom nielen pre Rakúšanov ale aj pre lyžiarov zo Slovenska. Výkonný riaditeľ uviedol, že zimné športové stredisko  Ski  amadé sa stáva vyhľadávaným miestom aj pre slovenských lyžiarov, ich počet totiž z roka na rok narastá. Moderné lyžiarske strediská sú vybavené komfortnými vlekmi a lanovkami, ktorých sedadlá a kabínky sú väčšinou vyhrievané a prekryté. Ľahko dostupné tréningové vleky a snežné areály pre deti sa nachádzajú v centre strediska a sú od hotelov dostupné pešo alebo bezplatnými skibusmi. Vďaka výborným lyžiarskym podmienkam, kvalitným službám a dobrej dostupnosti za  posledných 10 rokov stúpol počet slovenských hostí. Nielen podmienky pre lyžovanie sú excelentné, ale aj rakúski hostitelia sa snažia vytvoriť optimálne podmienky pre svojich hosťov  v početných horských chatách a malých hoteloch. Návštevníci môžu dopriať kulinárske špeciality  a dobré rakúske regionálne vína v početných miestnych reštauráciách a horských chatách. Lyžiarske strediská sú rôznorodé, okolité obce sú malé a domácke Pre návštevníkov organizujú aj pravidelné farmárske trhy, kde si zahraniční turisti môžu kúpiť typické regionálne pochúťky (med, syry, klobásy, šunky a slaniny…).

Eisspeedway_St.Johann_Alpendorf_Salzburger Sportwelt

Pán Gerhard Wolfsteiner riaditeľ Salzbulger Sportwelt informoval prítomných o možnostiach rodinných dovoleniek v početných lyžiarskych centrách regiónu. Spomenul osem zimných športových stredísk Salzburger Sportwelta a rôznorodosť týchto lyžiarskych stredísk, ktoré spĺňajú očakávania návštevníkov, ktorí prichádzajú lyžovať s celou rodinou. Napríklad v obci Eben sa nachádza stredisko „Monte popolo“ , ktoré bolo ocenené ako  „Rodinné lyžiarske stredisko 2015 – Austria“. Okrem toho sa Eben môže tešiť aj z ocenení „Najlepšia ponuka pre deti“ a „Medzinárodná pečiatka kvality zjazdoviek“. V 25 školách lyžovania a snowboardingu si môžu deti už od troch rokov vyskúšať svoje prvé pokusy na lyžiach. Školy lyžovania disponujú aj s priestormi na aktivity a zábavu, v ktorých sa deti môžu ohriať. Pre staršie deti sú k dispozícii skupinové kurzy alebo súkromné hodiny: Podľa želania sa vyučuje zlepšenie techniky alebo pravidlá FIS na zjazdovkách; jazdí sa v teréne, v snowparku alebo okolo bránok. Kurzy sa ponúkajú vo viacerých jazykoch.

Ikarus_1302

Školy lyžovania bývalých zjazdárov
Dve veľké lyžiarske legendy pochádzajú zo Salzburger Sportwelt –  olympijský víťaz Hermann Maier a majster sveta Michael Walchhofer. V lyžiarskych školách týchto majstrov (Hermann Maier-Skischule vo Flachau a Skischule Top-Alpin  Walchhofer v Zauchensee) môžu záujemci získať  vedomosti a skúsenosti týchto úspešných zjazdárov z prvej ruky. Riaditeľ Salzbulger Sportwelt spomenul aj bohaté kultúrne a spoločenské programy, ktoré organizujú pre návštevníkov. Lyžiari, ktorí cez deň využívajú najlepšie pripravené zjazdovky Rakúska v Ski amadé, večer majú možnosť zúčastniť sa na početných spoločenských aktivitách, úspešných kultúrnych podujatiach a zábavách. Spomenieme len z nich: “Vianočné putovanie v Radstadte” a “Tichú noc Wagrain.  Zimná sezóna sa začína vo Flachau už 3. decembra  s podujatím „Winter Start up 16“,  známe spevácke hviezdy  Conchita Wurst a Sarah Connor vystúpia 12. decembra vo Wagrain Flachau. Pre mnohých zimných nadšencov sú posledné týždne roka najkrajšie, ak ich strávia na zjazdovkách. Prvý sneh premení Salzburský svet športu (Salzburger Sportwelt) a jeho 8 lyžiarskych stredísk na pôsobivú zimnú čarovnú krajinu. K tradícii adventu v Salzburgu patria vianočné piesne, koledy, čítania, vianočné putovania a dobré jedlo.

Vianočné putovanie v Radstadte vedie po fakľami osvetlenej Cisárskej promenáde cez zasnežený les. V obci Wargrain žil, tvoril a bol pochovaný Joseph Mohr, ktorý napísal text piesne „Tichá noc, svätá noc“.  Pod názvom „Tichá noc Wagrain“ sa počas adventu konajú spoločenské a kultúrne podujatia ako koncerty, čítania, putovania, vianočné trhy a podobne.  Návštevníci lyžiarskych centier môžu Silvester a príchod nového roku osláviť na idylickom námestí v Altenmarkt – Zauchensee.
Početné športové podujatia, kultúrne a spoločenské programy trvajú až do konca marca, preto návštevníci si majú z čoho vybrať počas celej sezóny.

Advent in der Salzburger Sportwelt

(Zdroj: Jaroslava Pribylincova, Pripravil: Eugen Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*