Krížová cesta cez mesto sa začína v piatok v Nitre

Nitra, Admin – Korbáč, vodu, kraslíc moc, nech prinesie Veľká noc. Zdravie, šťastie, úsmev v tvári, želáme Vám k sviatku jari. A nielen tento veľkonočný vinš budeme počuť naokolo počas prichádzajúcich dní, ktoré pre kresťanský svet znamenajú najdôležitejší sviatok v roku. Rodiny sa opäť schádzajú pri jednom stole a uctievajú si tradície.

Ľudová kultúra nitrianskeho regiónu je veľmi bohatá na zvyky a tradície, ktoré sprevádzali našich predkov po stáročia. Sviatky jari to nie sú len veľkonočné radovánky, korbáče a vinšovačky. Pondelková obyčaj polievať dievčatá vodou je symbolom zdravého života, ktorý chce mládenec dopriať svojej milej. Neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci sú jednoznačne kraslice. Už od siedmeho storočia boli symbolom znovuzrodenia, plodnosti, ale aj znakom lásky. Kraslice sa môžu zavesiť na bahniatka, ktoré majú zas ochranný charakter.

Veľkonočné zvyky sa menia
Tak ako na zvyšku Slovenska aj v Nitrianskom regióne viaceré pôvodné veľkonočné tradície postupne nahrádzajú zvyky udomácnené skôr v západných krajinách. Zvyky, ktoré sa pomaly vytrácajú sa týkajú najmä jedál, ktoré sa počas Veľkej noci varili. Tradičných pečených barančekov, calty z kysnutého cesta, osúchy či záviny nahradili modernejšie jedlá. V bežných domácnostiach sa vytráca aj tradičné pletenie korbáčov či obradné umývanie na potoku, ktoré malo dievčatám zaručiť nápadníkov, no šibačka a oblievačka sú zvyky, ktoré sa v regióne stále zachovali.

Nitra počas Veľkonočných sviatkov
Ak máte chuť počas Veľkonočných sviatkov prežiť kúsok histórie a nasať atmosféru tohto kresťanského sviatku, vyberte sa do Nitry a jej okolia. Najstaršie slovenské mesto ležiace v prudkom ohybe rieky Nitra láka v tomto čase najmä na spoznávanie sakrálnych pamiatok a veľkých miest našej histórie. Nitriansky hrad sa zaraďuje medzi najvýraznejšie dominanty Nitry. Súčasťou hradného areálu je aj Diecézne múzeum, v ktorom sa nachádzajú listiny a rôzne dokumenty späté s počiatkami kresťanstva u nás.

Využite čas s rodinou či priateľmi a vyberte sa na prechádzku do Dražoviec. Ku kostol svätého Michala Archanjela z 12. storočia vás privedie štrkom vysypaná cestička. Dražovský kostolík patrí medzi najstaršie a najzaujímavejšie románske kostoly na Slovensku – nielen svojou zachovalosťou, archeologickými nálezmi, ale aj neopakovateľnou atmosférou, ktorá v jeho okolí vládne.

Zároveň vás pozývame v piatok 25. marca o 13.30 hod. pred Budovou Krajského súdu na Štúrovu ul. 9 v Nitre kde sa začína Krížová cesta cez mesto, ktorá sa končí obradmi na Kalvárii.

(Zdroj: Katarína Podracká, getCLIENTS; Pripravila: Valéria Nagyová, Foto: J. Košťál)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*