Hendikepovaní umelci sa stretli so svojimi tútormi

Admin, 11.08.2012 - Začiatkom augusta sa konalo v Bratislave, v priestoroch AV Mobilita, s.r.o., prvé stretnutie hendikepovaných umelcov a ich tútorov v projekte Staviame spolu mosty II. V druhom ročníku bolo v rámci celého Slovenska vybraných 33 ZŤP umelcov

rôznych vekových kategórií. Tútorstvo prijalo 10 uznávaných umelcov: Daniel Bidelnica, akad. maliar, Mgr. art Erik Binder, Art. D, Viťo Bojňanský, akad. soch., Dr. Miroslav Mižák, PhDr. Alena Kolesárová –  Ličková, Miroslav Cipár, akad. mal., Stanislav Lubina, Mgr. Kvetoslava Holická, Mgr. art. Lucia Grejtáková, Emília Hollá, akad. maliarka.
Ambasádorkou podujatia je Eva Černá, ktorá svojou prítomnosťou a príhovorom podporila a povzbudila zúčastnených.
Členmi komisie, ktorá odovzdá Cenu poroty a bude posudzovať všetky vytvorené diela, boli poverené okrem ambasádorky, tútorov a partnerov aj známe tváre showbiznisu Alena Heribanová a Petra Marko. Záštitu nad projektom prevzal minister kultúry Marek Maďarič.
Stretnutie sa nieslo v znamení integrácie a budovania mostov. Zúčastnení boli oboznámení s projektom, jeho zámerom, cieľmi a časovým harmonogramom. Odovzdávali sa pokyny a malá pozornosť vo forme dekrétov a maliarskych potrieb na motiváciu a chuť tvoriť. Spoločne strávené popoludnie bolo zároveň priestorom na zoznámenie sa. Tútori sa ihneď  na mieste zhostili svojej funkcie a poskytovali cenné rady a tipy na zlepšenie techniky.
Zámerom projektu je podpora umeleckého rozvoja zdravotne postihnutých občanov a sociálne znevýhodnených skupín v SR, ich integrácia do umeleckého života. Umelecká tvorba a kreativita je rozvíjaná za asistencie tútorov projektu. Výsledkom je priamy zážitok z výtvarného umenia, tzv. „liečba“ umením.
Druhý ročník sa nesie v znamení témy vidiek stvárnený umeleckým prejavom: maľba a grafika.
Očakávaným výstupom je vytvorenie originálneho diela na uvedenú tému, prípadne už zhotovené dielo.
Zavŕšením spolupráce je slávnostná vernisáž v Inchebe, počas veľtrhu Non-Handicap 27. 9. 2012 o 14-tej hodine. Výstava následne poputuje do ŠKODA Handy centier v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Vybrané diela budú odovzdané na podujatí Top Agro ako ceny pre výhercov. Záverom projektu je dražba cez aukčnú sieň SOGA.
(jf)

Na fotke: Eva Černá, Klaudia Valušková a Marek Roštek

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*