Burgenland treba vidieť, zažiť a ochutnať

Bratislava, Admin – Burgenlandský región je oblasť Rakúska s viac ako 2 000 hodinami slnečného svitu za rok, čím sa radí medzi najslnečnejšie regióny Strednej Európy. Pre slovenských novinárov pripravila spoločnosť Burgenland Tourismus a agentúra KAINAR celodenný spoznávací zájazd tejto krajiny vína, turizmu a kultúry. Aj keď slnko 21. mája nesvietilo a občas nám po ceste i mrholilo, nikomu z nás to neprekážalo. Bohatý program a odborný výklad Mag. Michaely Fischbach z Burgenland Tourismus a najmä PhDr. Ivany Labudovej z agentúry KAINAR predčil všetky naše očakávania.

Burgenland IMG_2597

Vzdelávanie v gastronómii
Novootvorená Akadémia pôžitku sa nachádza v objekte bývalého statku Esterházyovcov v dedinke Donnerskirchen. Dnes sú v tomto malebnom dome seminárne priestory s najmodernejšou technikou, vinárska kaplnka, určená na degustácie, seminárna kuchyňa a pekáreň. Srdcom Akadémie je prekrásny vnútorný dvor, ako stvorený na konanie osláv a trhov. Cieľom Akadémie je organizovanie kurzov ďalšieho vzdelávania v oblasti gastronómie, kurzy varenia, workshopy s tematikou pôžitku, vyučovanie pre deti s ambíciou spoznať hodnotu regionálnych produktov a iné eventy.

SONY DSC

Burgenland IMG_2599

Návšteva Haydnovho domu
Vďaka organizátorom sme mali možnosť navštíviť starý barokový dom, v ktorom 12 rokov býval a komponoval Joseph Haydn. Súkromný život a tvorba Josepha Haydna je bohato a citlivo prezentovaná v priestoroch tohto domu. V zrekonštruovaných priestoroch, v izbe, kuchyni a komore sme mali možnosť spoznať prostredie, v ktorom žil a tvoril tento svetoznámy hudobník. Umelec pôsobil 12 rokov ako kniežací hlavný kapelník na reprezentačnom zámku rodu Esterházyovcov.

Burgenland IMG_2602

SONY DSCObed v reštaurácii na jazere Katamaran Rust
Na jedálnom lístku nájdete regionálne, medzinárodné a sezónne jedlá. Šéf kuchyne kladie veľký dôraz na dobrú meštiansku kuchyňu, regionálne a čerstvé prísady. Pochutili sme si na viacerých špecialitách, ktoré chutili znamenite. Návštevníci, ktorí prídu za pekného počasia môžu navyše vychutnať miestnu kuchyňu pri pohári vína z regiónu na priestrannej terase priamo na brehu Neziderského jazera.

Plavba loďou cez Neziderské jazero
So spoločnosťou Drescher Line sme sa plavili takmer celú hodinu cez Neziderské jazero do Illmitzu.

Burgenland IMG_2603

SONY DSC

SONY DSC

Národný park Neusiedler See – Seewinkel
Je to jediný stepný národný park v Rakúsku. Rozľahlé lúky a pasienky, soľné jazierka, trstina a bohatá paleta zvieracích a rastlinných druhov, z toho okolo 340 druhov vtákov, vás očakávajú! Pre návštevníkov majú prichystané ďalekohľady a tak sme aj my mali možnosť pozorovať vtáctvo akoby bolo na dosah ruky.

SONY DSC

SONY DSC

Burgenland IMG_2608

Návšteva vinotéky Weinkulturhaus v Golse
Vo vinotéke Weinkulturhaus v Golse sme mali možnosť ochutnať veľmi dobré, ovocné a chuťovo plné vína. Pán Christian Temer nám poskytol odborný výklad k jednotlivým druhom vína. Burgenlandskí vinári sú známi nielen v Rakúsku, ale ďaleko aj za hranicami svojim klasickým sortimentom vín, z ktorých vynikajú hlavne bohaté biele vína (Gruner Veltliner, Welschriesling, Sauvignon Blanc, Furmint, Muskat Ottonel, Rulander). Známe a obľúbené sú aj výrazné červené vína (Zweigelt, Blaufrankisch, Cabernet Sauvignon, Merlot).

Burgenland IMG_2610

Z osobného rozhovoru s vinárom pánom Christianom Temerom vyplynulo, že jeho rodinná firma kladie dôraz predovšetkým na kvalitu a nie na kvantitu. Vďaka stáročným rodinným tradíciám, rigoróznej selekcie, vhodnej opatere viniča a dodržiavaním technologických postupov pri výrobe vína sa snažia zabezpečiť jedinečný a nezameniteľný charakter svojich vín.

Burgenland IMG_2613

Burgenland vďačí svojej optimálnej južnej polohe, preto na viniči bývajú škody spôsobené mrazom len minimálne. Vďaka slnečnému počasiu a vhodným klimatickým podmienkam panónskej klímy, optimálnemu zloženiu pôdy a entuziazmu skúsených vinárov si získavajú vína z tohto regiónu medzinárodné renomé. Práve súhrou týchto fenoménov si burgenlandské vína získali jedinečnosť a širokú obľúbenosť, veď Frankovka modrá a iné odrody vín sú žiadané v mnohých štátoch sveta.

Burgenland IMG_2615

Kde nakúpiť dobré burgenlandské vína? Najlepšie priamo od vinohradníkov, či už na mieste alebo pomocou internetu. Treba navštíviť aj vybrané obchody s vínom a vinotéky v Burgenlande, čakajú len na to, aby ste ich objavili. Majú široký sortiment lokálnych vín a originálne prostredie umocňuje zážitok.

Burgenland IMG_2617

Či už navštívite severný, stredný alebo južný Burgenland budete mať viaceré možnosti nakúpiť si dobré víno v štýlovej vinotéke.

SONY DSC

(Zdroj: KAINAR, Foto: Miroslav Labuda a Valéria Nagyová, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*