Autentická rómska hudba,
tanec a tradičné remeslá

Admin, 08. 08. 2013 - Už po piatykrát máte možnosť spoznať originálnu rómsku kultúru a zároveň podporiť jej mladé talenty. Vo štvrtok 29. augusta od 11: 00 do 23:00 ožije hrad Červený Kameň pri obci Častá hudbou, výtvarným umením, divadlom, tancom, remeslami a dráždivou vôňou jedál. 

Cigánsky Bašavel ponúka umelcov Rumunska, Ruska, Maďarska, Čiech i Slovenska. Amatérski i profesionálni umelci patria k špičke v oblasti pôvodnej rómskej hudby. Svoje umenie čerpali od rodičov a tí sa učili od svojich rodičov a celej komunity. „Chceme sa vrátiť ku koreňom nášho prežívania i rómskej kultúry,“ tvrdí riaditeľka festivalu Cigánsky Bašavel Vladislava Dolníková.

CiganskyBasavel2012_Fseved_366

Dramaturgia festivalu stavila na autentickosť a spontánnosť umeleckého prejavu. Podporte festivalovú atmosféru aj vy! Privítame tvorivosť pri výbere oblečenia – farebné sukne, či kvety vo vlasoch. Páni nič nepokazia lesklou košeľou so širokými rukávmi a deti milujú pestré šatky a korále. Odviažte sa a uvoľnite!

CiganskyBasavel2012_Fseved_384

Návrat ku koreňom
Pre tohoročných hostí Bašavelu je ich umenie rovnako prirodzené ako dýchanie. Základy sa učili doma. Mnohí prešli umeleckými školami i tvrdým drilom, ktorý k práci špičkového umelca patrí, základ však zostáva autentický. Ozdobou festivalu je Romafest, slávna rómska tanečná skupina z Transylvánie. Svetový úspech dosiahla programom Black fire. Flare Beas je autentická cigánska kapela z maďarsko- srbského pohraničia. Ich spev doprevádzajú mosadzné nádoby a drevené varešky. Parno graszt je čistá radosť z hudby. V preklade jej názov znamená biely kôň , v rómskej kultúre symbol čistoty a slobody. Nezabudnuteľný hudobník Július Bartoš – Šuka založil v roku 1953 rodinnú rómsku kapelu Bartošovci a tá si svoj jedinečný divoký štýl so živočíšnym naturelom si uchovala dodnes. Slovenský hudobník pôsobiaci v Čechách Mario Bihári je tohoročným zbormajstrom pri tvorbe programu Divých makov a na festivale vystúpi aj so svojou skupinou Bachtale Apsa. Gipsy Čáve -Jozef Kotlár a Róbert Rác sú nové talenty, ktoré sa preslávili skladbou Topolčianska zlatokopka. Nikola Dunková a jej brat Milan Dunka sa predstavia ako Gipsy Nicol. A nemôžu chýbať aj Bohémiens Barbory Botošovej, umeleckej vedúcej a dramarurgičky Divých makov. Ako prekvapenie kompilát vytvorený špeciálne pre tohoročný festival- Gipsy Bashavel – Sendreiovci, dvaja donskí kozáci a poľská umelkyňa- kontrabasistka a speváčka.

CiganskyBasavel2012_Fseved_425

Sprievodný program

Na festivale sa zoznámite s tradičnými remeslami – pri práci uvidíte šikovné ruky kováčov a rezbárov. Ich výrobky si môžete kúpiť priamo na mieste. Chránená dielňa Čičava ponúkne drevené umelecké a úžitkové predmety
do kuchyne aj na stenu. Rómovia boli uznávanými majstrami hlavne pri práci s kovom. Dokázali si poradiť s minimálnym množstvom nástrojov. Remeslo predkov dodnes nezabudli kováči z Dunajskej Lužnej , čo dokazujú svojimi svietnikmi, tepanými ružami a jemne vypracovanými ozdobnými predmetmi. Históriu pripomenie originálny kováčsky voz z roku 1860, ktorý bol plnohodnotnou pojazdnou kováčskou dielňou. Máte jedinečnú príležitosť vyskúšať si prácu so žeravým kovom.

CiganskyBasavel2012_Fseved_593

Ste vítaní aj na divadelnom predstavení Divých makov, ktoré naše deti naštudovali s režisérkou Naďou Uherovou a hercom Ferom Balogom. Tí najmenší milujú sedenie v košoch na historickom kolotoči, ktorý funguje na ručný pohon rovnako ako historické hračky, s ktorými sa hrali deti v časoch, keď rádio bolo novým vynálezom. Osviežiť sa môžete v čajovni pri svetových i bylinných čajoch, drobných maškrtách, či vodnej fajke. Kto by odolal vôni pečeného prasiatka, ktoré kuchári upečú pre vašimi očami, alebo iným pochúťkam podávaným v celom areáli hradu. Nezabudnite navštíviť stan Divých makov. Nájdete tu suveníry, tričká, CD, ale hlavne informácie o našej práci.

CiganskyBasavel2012_Fseved_464

Stretnete tu talentované deti, ktoré dnes potrebujú vašu pomoc, ale možno už o pár rokov z niektorých budú hviezdy svetových javísk.
Objavte svoju tvorivosť na výtvarnom workshope s výtvarníčkami Ivanou Šátekovou a Monikou Kováčovou a naučte sa tradičné rómske tance s Lacom Cmorejom, Credance a deťmi z Divých makov.

CiganskyBasavel2012_Fseved_487

Prečo Cigánsky Bašavel
Organizátorom podujatia je občianske združenie Divé maky. Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009. Poskytuje priestor pre vystúpenia progesionálnych a amatérskych rómskych umelcov a predstavuje talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe občianskeho združenia Divé maky. Výťažok zo vstupného pomáha vytvárať novú vzdelanú rómsku generáciu.
Nezabudnite si obliecť pestré oblečenie v ktorom sa dobre tancuje a ľahko dýcha!

CiganskyBasavel2012_Fseved_480

Mediálnym partnerom festivalu je aj náš egoodwill.sk .

(Soňa Koželová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*