170 turistov vystúpilo na vrch Siná za pacientov s pľúcnou hypertenziou

sadenie 1Jasná, Admin – Počas posledného májového víkendu sa už po tretí raz uskutočnilo turistické podujatie pod názvom „Vystúpim za teba“ organizované Združením pacientov s pľúcnou hypertenziou v rámci európskej kampane Get breathles for pulmonary hypertension. Akcia bola v tomto roku obohatená aj o výsadbu stromčekov  pod názvom „Zasaď si pľúca“.

V sobotu 27. mája 170 zaregistrovaných účastníkov vystúpilo spoločne na vrch Siná z Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách, aby podporili pacientov so zriedkavým pľúcnym ochorením. Akcie sa osobne zúčastnilo aj 14 pacientov s PAH, namiesto ktorých vystúpili s ich fotografiami na vrchol Nízkych Tatier ich rodiny, priatelia, lekári, zdravotné a rehabilitačné sestry, ale aj bežná verejnosť. Niektorí pacienti zdolali tento vrch osobne napriek jeho obtiažnosti.

„Som dojatá ako sa za pár rokov náš projekt ujal a koľko ľudí sa v tomto roku zúčastnilo turistického výstupu na Sinú. Ešte aj krátko pred samotným začiatkom akcie čakali skoro ráno v Demänovskej doline mnohí ďalší záujemci na možnosť zapojiť sa a zaregistrovať.“, opisuje atmosféru predsedníčka pacientskeho združenia Iveta Makovníková, ktorá v týchto dňoch oslavuje symbolické šesťročné  výročie po transplantácii pľúc.

„Cieľom projektu „Vystúpim za teba“ je poukázať na dar, ktorý nám zdravé pľúca dávajú. Ja sama viem čo to je nevládať prejsť ani pár metrov a nedokázať sa nadýchnuť. Pľúcna hypertenzia ma natoľko obmedzovala a zhoršovala môj zdravotný stav, že som nakoniec v roku 2011 musela podstúpiť transplantáciu pľúc vo Viedni, čo mi zachránilo život.“ dodáva Iveta Makovníková.

na vrcchu Sina

Víkendové stretnutie podporovateľov a členov Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou začalo v piatok 26. mája v hoteli Liptov v Jasnej informačným seminárom o pľúcnej hypertenziu a predstavením viacerých životných príbehov ľudí s týmto zriedkavým ochorením, ale aj smutných koncov.

Ako symbol zdravia, čistého vzduchu, ale predovšetkým pľúc, ktoré sú nevyhnutné pre každý živý organizmus na zemi, vysadili účastníci stretnutia na záver v nedeľu 28. mája v areáli hotela Liptov dvadsaťpäť sadeníc stromčekov smrekov, ktorý každý nesie meno pacienta s pľúcnou hypertenziou.

vystup na Sinu 1

(Zdroj: Lele Zemanová, ZEAL; Foto: Združenie pacientov ​s  pľúcnou hypertenziou; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*