10 tipov ako sa efektívne zbaliť na dovolenku

Bratislava, Admin – Poznáte ten pocit, keď si po náročnej ceste konečne v hoteli vybalíte veci a s hrôzou zistíte, že ste si doma zabudli nabíjačku na mobil a oblečenie vám zašpinili topánky? Hoci takéto nepríjemnosti k cestovaniu patria, môžete sa im vyhnúť. Pripravili sme pre vás 10 užitočných tipov, ako sa zbaliť na dovolenku tak, aby vás nič neprekvapilo.

Využite multifunkčnú kozmetiku

Kozmetické produkty nielen zaberajú veľa miesta, ale vašej batožine pridávajú aj zbytočnú váhu. Riešením takejto situácie je buď nákup cestovných verzií šampónov a sprchových gélov alebo môžete zvoliť aj multifunkčnú kozmetiku. V obchodoch už nájdete aj sprchové gély, ktoré môžete využiť aj ako šampón a kondicionér.

Oblečenie neskladajte, ale zrolujte

Ostrieľaní cestovatelia tento trik používajú už roky. Namiesto toho, aby ste vaše oblečenie v kufri skladali na úhľadné kôpky, skúste ho zrolovať a poukladať do kufra. Takto sa vám do batožiny zmestí oveľa viac vecí a zároveň je menšia šanca, že sa pokrčia.

Dôležité dokumenty majte vždy po ruke

Cestovný pas, letenky, organizačné pokyny alebo potvrdenie o platnom cestovnom poistení majte vždy po ruke, či už vo vrchnej časti kufra, v príručnej batožine alebo priamo v kabelke. Vždy si buďte vedomý, kde tieto dokumenty máte a zabezpečte, aby ste sa k nim v prípade potreby mohli ľahko dostať.

Zoznámte sa so zvláštnosťami krajiny, do ktorej cestujete

Každá krajina má nejakú svoju zvláštnosť. Niektoré krajiny totižto používajú iný typ elektrických zásuviek, vyžadujú vízia, zakazujú nosenie niektorých odevov či používanie konkrétnych gest a podobne. Ak si vopred zabezpečíte aspoň základnú znalosť odlišností danej krajiny, vyhnete sa prípadnému faux paus alebo aj väčším nepríjemnostiam.

Naplánujte si vaše outfity

Tento trik môže znieť smiešne, no v praxi vám môže ušetriť veľa času nie iba pri balení, ale aj na samotnej dovolenke. Keď budete premýšľať nad tým, aké oblečenie si zbalíte na dovolenku, skúste si rovno naplánovať celé outfity. Aké oblečenie zvolíte na večeru v meste a čo si oblečiete na výlet po okolí? Takto si zbalíte len to oblečenie, ktoré naozaj využijete.

V zime stavte na kvalitu

Balenie na dovolenku v zime tiež nemusí byť žiadna veda. Turisti sa najčastejšie musia popasovať s problémom, že hoci si na dovolenku chcú zbaliť iba pár kusov oblečenia, ťažké a hrubé svetre či zimné nohavice zaberajú veľa miesta. Riešením je zbaliť si jeden až dva kvalitné svetre či mikiny, o ktorých viete, že vás určite zahrejú. Potom si pribaľte viacero tenších tričiek, ktoré budete postupne striedať.

Zabezpečte si pohodlie

Dlhé cesty autom sú námahou aj pre vašu chrbticu. Ak na dovolenke nechcete bojovať s nepríjemnou bolesťou chrbta, zaobstarajte si aj ergonomický cestovný vankúš. Takýto vankúš vám zabezpečí pohodlie a vašej chrbtici poskytne dostatočnú oporu počas dlhých ciest. Cez prestávky sa taktiež nezabudnite ponaťahovať a doprajte si aspoň párminútový strečing.

Drobnosti môžete nechať doma

Ak necestujete na opustený ostrov, je viac než isté, že v okolí nájdete miestne obchody. A preto môžete rôzne drobnosti a iné veci “ktoré určite budete potrebovať” nechať doma. Či už ide o o pleťový krém, penu na holenie alebo iné potreby, určite ich nájdete aj v miestnych obchodoch. Ľahko sa totižto môže stať, že polovicu z vecí, ktoré ste si na dovolenku zbalili, potrebovať ani nebudete a zbytočne budete ťažkú batožinu niesť so sebou.

Batožinu si poistite

Či už cestujete naľahko alebo máte so sebou aj drahú elektroniku a iné cennosti, strata batožiny nie je príjemný zážitok pre nikoho. Preto myslite aj na poistenie batožiny, ktoré vás chráni v situáciách, keď vám niekto ukradne alebo sa vám stratí či poškodí batožina. V neposlednom rade si nezabudnite zaobstarať aj špeciálny zámok na kufor. Človek predsa nikdy nevie.

Topánky si zabaľte

Aj napriek tomu, že sa uistíte, že si do kufra balíte čisté topánky, používané topánky nie sú nikdy úplne čisté. Predtým, ako si topánky do kufra pribalíte, nezabudnite ich zabaliť do nejaké vrecka alebo do kúpacej čapice. Takto sa nielen uistíte, že vám topánky nič nezašpinia, výrazne ich však ochránite aj pred prípadným poškodením.

(Zdroj: ml; Foto: pexels.com; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*