1. apríla vyjdú zdravotní klauni do ulíc

Bratislava, Admin –  Zdravotných klaunov môžete stretnúť od pondelka do piatka, dokonca aj počas sviatkov v nemocniciach či seniorských zariadeniach naprieč celým Slovenskom. Avšak stretnúť ich mimo nemocnice je niečo celkom nečakané, neobvyklé a výnimočné. A práve takýto výnimočný bude pondelok 1. apríla 2019. 

Zdravotní klauni sa objavia na miestach, kde by ste ich vôbec nečakali – napríklad v električke, na stanici,  na ulici, vo vlaku…

Vo vlakoch aj v MHD

Klaunov bude možné stretnúť v rôznych regiónoch Slovenska – hlavne v mestách, v ktorých má Červený nos svoje regionálne tímy – Bratislava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice. Zdravotní klauni sa objavia nielen v uliciach a na námestiach, ale aj v mestskej hromadnej doprave týchto miest, vo vlakoch a na železničných či autobusových staniciach. Do akcie sa zapojí dokopy vyše 40 zdravotných klaunov, klaunovať budú vo dvojiciach alebo v menších skupinách.

OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors pripravilo takéto prekvapenie pre verejnosť pri príležitosti svojich 15. narodenín, ktoré oslávi začiatkom apríla.

 „Ideou je, aby zdravotných klaunov mohli stretnúť aj ľudia, ktorí inak na to nemajú príležitosť,“  vysvetľuje umelecký riaditeľ  združenia Pavel Mihaľák.
„Chceme  im predstaviť naše združenie a našu prácu. Dôležitý je pritom moment prekvapenia, nabúranie rutiny a v konečnom dôsledku zlepšenie nálady. Vzorec, na ktorom je postavené klaunovanie v nemocnici,“ objasňuje Pavel Mihaľák. 

Zdravotných klaunov stretnú napr. cestujúci v týchto vlakových spojoch:

Žilina – Považská Bystrica odchod o 12,20 RR 712 Limbach
Považská Bystrica – Žilina odchod o 13,15 RR 707 Nimnica
Prešov – Košice odchod o 9,42 Os 8513
Košice – Kysak odchod o 11,27 Os 3422
Kysak – Prešov odchod o 11,53 Os 8514
Banská Bystrica mesto – Zvolen mesto – odchod o 13,32  Os 7319
Zvolen mesto – Banská Bystrica mesto  – odchod o 14,05 Os 7320

Základné info o združení:

60 profesionálnych  zdravotných klaunov zrealizuje v súčasnosti dokopy vyše 230 klauniád mesačne, aby napĺňali svoju misiu – prostredníctvom klaunského umenia prinášať radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú. Hlavne chorým deťom v nemocniciach, ale aj v intenzívnej domácej a paliatívnej starostlivosti, deťom s kombinovaným postihnutím, ale tiež seniorom v domovoch dôchodcov, či dospelým pacientom. Pravidelne pritom navštevujú 53 nemocníc a 29 seniorských zariadení po celom Slovensku.

Cieľom návštev zdravotných klaunov je zlepšenie nálady, uvoľnenie stresu a napätia, odbúranie strachu a navodenie psychickej pohody. Práve psychická pohoda totiž môže o.i. podporiť lepší priebeh liečby, chuť do života a u detí napríklad aj ochotu spolupracovať.

(Zdroj: Martina Dobšinská Novomestská; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*