Zimné pneumatiky pre úžitkové vozidlá

Admin, 22.10.2012 - Spoločnosť Goodyear Dunlop začala informačnú kampaň, ktorá si kladie za cieľ lepšie informovať majiteľov úžitkových vozidiel a vozových parkov o dôležitosti zaručenia  bezpečnej cestnej premávky na zimnej vozovke. Nedávne štatistiky

ukázali, že napr. len v samotnom Spojenom Kráľovstve, teda v krajine, v ktorej sa sneh a ľad objavuje pomerne sporadicky, sa kvôli ľadu alebo snehu1stalo 568 nehôd spojených s nákladnými vozidlami.
“Vzhľadom na to, že počasie v Európe je čím ďalej viac premenlivejšie a legislatíva z hľadiska pneumatík stále prísnejšia, spoločnosť Goodyear radí, aby sa všetci prevádzkovatelia úžitkových vozidiel skôr, ako začne zima, ubezpečili, že majú tie správne pneumatiky. Je to všetko o bezpečnosti jako aj  o tom, aby  úžitkové vozidlá mohli aj naďalej dodržiavať nabité časové plány bez prekážok nezávisle od počasia, “povedal Boris Stavanovic, Marketing Director Truck Tires, Goodyear Dunlop EMEA.” V Nemecku dnes majú dopravné predpisy, ktoré vyžadujú povinné použitie zimných pneumatík.  Podobné zákony uplatňujú už aj niektoré ďalšie krajiny, alebo zákon pre zimné pneumatiky zavádzajú pre nadchádzajúcu sezónu. Zimné pneumatiky nie sú možnosťou, sú potrebou. ”
Zdroj: Výročná správa “Obete dopravných nehôd vo Veľkej Británii: 2010”, Ministerstvo dopravy, Britská Vláda, strana 132 (posledná dostupná). Úplná správa je k dispozícii tu:http://assets.dft.gov.uk/statistics/releases/road-accidents-and-safety-annual-report-2010/rrcgb2010-complete.pdf.
V priebehu niekoľkých posledných rokov spoločnosť Goodyear vidí, že o zimných pneumatikách panuje bežne rozšírená mylná predstava. Veľa prevádzkovateľov úžitkových vozidiel predpokladá, že zimné pneumatiky sú vhodné iba na sneh a na ľad. V skutočnosti sú však zimné pneumatiky vyvinuté nielen do extrémnych poveternostných podmienok, ale vďaka optimalizovaným dezénom a zmesiam všeobecne fungujú v nízkych teplotách lepšie ako iné pneumatiky.. Vzhľadom na ich vysokú priľnavosť môžu zimné pneumatiky výrazne zlepšiť jazdné vlastnosti,  záber  a zároveň  aj skracovať brzdnú dráhu vozidla v zimných podmienkach.

Je bežne rozšírenou mylnou predstavou, že všetky pneumatiky označené M + S alebo podobne (‘M.S’, ‘M & S’), čo znamená “Mud and Snow” – blato a sneh, sú zimné pneumatiky. Niektoré pneumatiky označené M + S totiž nemusia ponúkať rovnakú úroveň výkonnosti a nemusia byť ani vhodné na všetky zimné podmienky.

Pripravuje sa zavedenie nového nariadenia, ktoré zabezpečí, že pneumatiky vhodné na zimné podmienky budú jasne identifikované. Pneumatiky, ktoré spĺňajú požiadavky, budú označené na bočnici symbolom hory s vločkou.

Výhody zimných pneumatík
Zimné pneumatiky zabezpečujú, že jazdné vlastnosti automobilov sú optimálne nielen na snehu a na ľade, ale pri nízkych teplotách za všetkých podmienok. Pri rôznych teplotách reagujú pneumatiky rozdielne, preto sú potrebné špeciálne zmesi a dezény, a to nielen z dôvodu bezpečnosti, pretože dobrá priľnavosť je všeobecne základom  na jednoduché riadenie a spoľahlivé brzdenie. Iné pneumatiky nemajú rovnakú výkonnosť v nízkych teplotách ako v svojej prirodzenej teplotnej škále. Do týchto teplôt sú vytvorené práve zimné pneumatiky. Z týchto dôvodov je potrebný agresívnejší typ dezénu nielen z hľadiska lepšej priľnavosti na snehu, ale aj na ľade a pre účinnejšie odvádzanie povrchovej vody.

Goodyear Ultra Grip
Rad zimných pneumatík pre úžitkové vozidlá spoločnosti Goodyear sa nazýva Ultra Grip. Je dostupný v širokej škále rozmerov a zahŕňa pneumatiky Ultra Grip WTS pre riadenú nápravu, WTD pre hnanú nápravu a WTT pre návesy. Pneumatika Ultra Grip WTS pre riadenú nápravu má široký a hlboký vzor behúňa, špeciálne lamely v tvare písmena Z a behúňovú zmes vhodnú do zimných podmienok. Toto všetko poskytuje pneumatike požadovaný kilometrový výkon a zlepšuje brzdenie na mokrých, zasnežených a zľadovatených cestách. Pneumatika Ultra Grip WTD pre hnanú nápravu poskytuje pozoruhodný záber v náročných zimných podmienkach na zasneženej a zľadovatenej vozovke. Túto pneumatiku charakterizuje špecializovaná technológia behúňovej zmesi a konštrukcia kostry so špeciálnou lamelovou technológiou. Záber, stabilita a brzdenie sú vynikajúce a zároveň poskytujú vysoký kilometrový výkon. Rad pre špecifické zimné používanie dopĺňa pneumatika Ultra Grip WTT pre návesy, ktorá je určená na situácie, keď je potrebné vybaviť zimnými pneumatikami všetky nápravy. Pneumatika WTT bola vyvinutá pre použitie na spevnených cestách, ale aj na nespevnených a na lesných cestách. Preto vychádza z robustnej kostry, ktorá ju ochraňuje pred vonkajším poškodením.
” Veľa prevádzkovateľov vôbec o zimných pneumatikách neuvažuje, ak práve nejazdia na ďalekom severe Európy, v hornatých oblastiach, alebo ak im to neprikazuje zákon,” hovorí Boris Stevanovic, Marketing Director Truck Tires, Goodyear Dunlop EMEA. “Zimné pneumatiky Goodyear nielenže spĺňajú právne požiadavky tam, kde existujú, ale zabezpečujú aj vynikajúcu priľnavosť za všetkých podmienok, aby pomohli predísť nečakaným oneskoreným reakciam a nehodám v dôsledku nepriaznivých podmienok na ceste. A čo viac, pneumatiky Ultra Grip nemajú negatívny vplyv na spotrebu pohonných hmôt, ako si mnohí myslia a ponúkajú  vysoký kilometrový výkon. “

(kk)

Goodyear Ultra Grip Coach

Goodyear Marathon Coach

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*