Výmena pneumatík nie je len rozmar obchodníkov

Bratislava, Admin – Bezpečnosť na cestách je dôležitá z niekoľkých dôvodov a dobrý vodič si to musí uvedomovať. Nie je to len o spôsobe jazdy a dodržiavaní dopravných predpisov, celkom určite si musíte dávať pozor aj na stav vozidla. Za jednu z najdôležitejších vecí sa stále považujú pneumatiky. Od roku 2012 sa zaviedlo povinné štítkovanie, ktoré by mali výrobcovia pneumatík dodržiavať a majitelia áut si na to dávať pozor.

Použiteľnosť pneumatiky

Netreba zabúdať ani na amortizáciu pneumatík. Stanovenie optimálneho času používania letných pneumatík je rôzne. V zásade sa to líši od konkrétneho výrobcu. Samozrejme, že ten sa snaží svoje produkty predávať, a preto bude radšej, ak si ich budete vymieňať častejšie. Dobre skladovaná pneumatika dokáže poslúžiť aj tri roky. Ako sme ale spomínali, závisí to od stavu vozovky, typu jazdy, údržby a výrobcu. Na to, aby ste si mohli tieto výhody uplatniť, však potrebujete logicky poznať jej rok výroby.

Výber na základe označenia

Na získanie všetkých potrebných informácií slúži označenie a spomínané štítky. Ich zavedením išlo o dosiahnutie bezpečnosti, úspornosti a enviromentálnej efektívnosti cestnej dopravy cez podporu úsporných a bezpečných pneumatík. Takéto nariadenie umožňuje koncovému užívateľovi získať viac informácií pri nákupe pneumatík na konkrétne obdobie. Samozrejme, že sa to týka hlavne osobných automobilov, ľahkých úžitkových a nákladných vozidiel. Nepodmieňuje to ani výber deflektorov značky Škoda, skôr sa jedná o typ vozovky.

Vlastnosti a vek pneumatiky sa tak nedá jednodznačne určiť, pretože každý výrobca môže používať inú technológiu. Dôležitú úlohu zohráva aj tvrdnutie gumy, z ktorých sa vyrábajú. Základom ostáva pozornosť vodiča a zaobchádzanie s vozidlom po tom, ako sa zatvoria garážové brány na jeho dome. Ak nemáte istotu a podozrenie na zhoršené vlastnosti vašich pneumatík, radšej si vždy nechajte poradiť od odborníkov.

(Zdroj: Marek Loduha, Seocentrum; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*