Vyberte si offroad pneumatiky

Bratislava, Admin – Kvalitná autoškola by vás bez problémov mala naučiť, ako jazdiť v meste, kto má prednosť na križovatke, keď nejdú semafory a rozumieť dopravným predpisom. Čo vás s najväčšou pravdepodobnosťou nenaučí je, ako riadiť auto v teréne, no dá vám základy, na ktorých môžete vystavať svoje šoférske umenie. Ale ako si vybrať pneumatiky do terénu? Je to rovnaké ako pri výbere letných či zimných pneumatík na cesty?

Vyberte si tie, ktoré využijete
Najprv si musíte odpovedať na otázku, či budete jazdiť iba v teréne alebo aj po cestách. Jasné, po ceste budete jazdiť, nejako sa do terénu musíte dostať, bolo to skôr myslené tak, či budete jazdiť po cestách aj inokedy ako po ceste do terénu. Keď viete, že budete viac jazdiť po asfalte, je pre vás lepšie vybrať si all-terain pneumatiky. Keď budete viac jazdiť po kameňoch, blate, či poľných cestách, rozhodne si kúpte offroad pneumatiky.

Na čo si pri kúpe dávať pozor?
Dôležité je tiež, na aké disky budete pneumatiky obúvať – či hliníkové alebo plechové. Hliníkové vyzerajú krajšie, sú ľahšie, ale do náročnejších podmienok sa veľmi nechodia, pretože sú krehké a ťažko znášajú nárazy. Preto, keď viete, že terén bude skutočne náročný, je lepšie mať plechové disky. Jasné, nie sú najkrajšie na svete, ale sú spoľahlivé a ideálne do terénu. Buďte na novú pneumatiku náročný – musí zvládnuť blato, kamene, piesok, vodu či skaly. Ale pozor, na leto majte letné a na zimu zimné offroadové pneumatiky.

Na aké parametre sa zamerať?
Pneumatiky by mali byť robustné a z mäkšej gumovej zmesi. Na cesty sú nevhodné, lebo plávajú. Dôležitý je hlboký dezén a vystuženie bočných stien, ktoré vydrží aj súboj s ostrým kameňom. Otrasy a nadskakovanie im nesmie robiť problémy, keď robí problémy vám a vášmu inventáru v kufri, ktorý ste si tam nazbierali, použite vaničku do kufra, nech vám nelietajú veci po celom aute. Dôležité je tiež, na akom povrchu budete jazdiť – či je to sneh, blato alebo piesok. Podľa toho si vyberte svoje pneumatiky.

(Zdroj: Tomáš Turek, Foto: Shutterstock – Seocentrum, Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*