Vidieť a byť videný

Bratislava, Admin – Spoločnosť OSRAM s podporou Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a Policajného zboru SR a spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s.r.o., pripravuje na prvý novembrový týždeň prvý ročník akcie zameranej na správne osvetlenie automobilov s názvom: “Vidieť a byť videný”. V období od 2. 11. do 6. 11. 2015 budú mať všetci motoristi jedinečnú príležitosť nechať si celkom zadarmo skontrolovať a nastaviť svetlomety svojich vozidiel (pri xenónoch za poplatok) vo vybraných Auto Kelly Autoservisoch po celom Slovensku uvedených na http://www.autokellyautoservis.sk/zoznam-servisov/. Hlavným cieľom preventívnej bezpečnostnej akcie je upozorniť vodičov predovšetkým na riziká spojené s nesprávnym osvetlením motorových vozidiel.

OSRAM  IMG_3500

Jednou z podmienok bezpečnej prevádzky je mať správne nastavené a fungujúce svetlomety. Nevhodné a nekvalitné autožiarovky, zle nastavené svetlomety (oslňujúce) alebo dokonca nefunkčné svetlomety či koncové svetlá, výrazne ovplyvňujú bezpečnosť cestnej premávky. V nastávajúcom období s kratšou dobou denného svetla a veľmi častej zníženej viditeľnosti je faktor kvalitného osvetlenia jedným z kľúčových pre správnu, rýchlu a bezpečnú reakciu na pohyb chodcov a cyklistov alebo na inú náhlu dopravnú situáciu.

Plukovník Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídium Policajného zboru SR poskytol niektoré relevantné údaje o nehodovosti na slovenských cestách na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Bratislave dňa 29. 10. 2015.  V posledných dvoch mesiacoch došlo k nárastu počtu dopravných nehôd, preto polícia vyzýva všetkých účastníkov dopravy, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a dodržiavali dopravné predpisy. Vodič motorového vozidla má za zníženej viditeľnosti omnoho menšiu možnosť zabrániť stretu s nemotorovým účastníkom cestnej premávky, ktorého pohyb na ceste zbadá neskoro. Za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Polícia vyzýva chodcov i cyklistov, aby túto povinnosť nezanedbávali.

OSRAM  IMG_3512

Cieľom podujatia je upozorniť vodiča na riziká spojené s prevádzkou vozidla, ktoré nemá správne nastavené alebo funkčné svetlomety a nutnosť pravidelnej kontroly autožiaroviek a funkčnosti celého osvetlenia motorových vozidiel. Správne nastavenie svetlometov alebo zmeranie intenzity osvetlenia autožiarovky, ktorá v priebehu jej životnosti klesá, pritom vodiči nemôžu zvládnuť v domácich podmienkach bez nutného vybavenia.

OSRAM IMG_3514zm

Nastavenie svetlometu vyžaduje istú mieru odbornosti, zručnosti a adekvátne prístrojové vybavenie, ktorým bežný vodič nedisponuje. Výsledkom neodborného nastavenia je potom stav, kedy sú obmedzení ostatní vodiči tým, že ich oslňujete alebo ohrozujete a chodcov napr. tým, že ich vďaka zle nastaveným svetlometom uvidíte až na poslednú chvíľu a nebudete schopní včas a bezpečne reagovať. “Veľký vplyv na kvalitu a množstvo vyžarovaného svetla z čelných reflektorov má taktiež samotný svetelný zdroj – autožiarovka. Kvalitné autožiarovky smerujú svetelný kužeľ s dostatočnou intenzitou osvetlenia tam, kam majú. Tie menej kvalitné môžu mať kužeľ nerovnomerný, nepravidelný a smerujú ho mnohokrát inam, ako je treba,” upresňuje Ing. Ellen Benešová zo spoločnosti OSRAM. Takisto kryt paraboly svetlometu, ktorý, ak je zašlý, alebo silne poškriabaný, môže mať vo finále rovnaký “efekt” ako nesprávne nastavený svetlomet, alebo nekvalitná autožiarovka. Po tlačovej konferencii Peter Košťál zástupca spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o. pozval novinárov na návštevu autoservisu spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o. V rámci návštevy, mechanik autoservisu predviedol novinárom správne nastavenie svetlometov vozidla a kontrolu ich funkčnosti. Praktickej ukážky sa zúčastnila aj manažérka Ing. Ellen Benešová, ktorá poskytla novinárom niektoré zaujímavé informácie o spoločnosti OSRAM. “Nadnárodná spoločnosť so sídlom v Mníchove je druhým najväčším producentom svetelnej techniky na svete, jej hospodárske výsledky sú veľmi dobré. Portfólio spoločnosti pokrýva celý hodnotový reťazec od jednotlivých komponentov až po elektronické predradníky ako aj kompletné svietidlá, systémy svetelného manažmentu a svetelnotechnické riešenia. Názov Osram je odvodený od názvu prvkov osmium a  wolfrám, ktoré sa najčastejšie používali na výrobu svetelných vlákien v čase založenia spoločnosti. Značka Osram bola vytvorená v roku 1906 a zaregistrovaná podnikom Deutsche Gasglühlicht-Anstalt (známym aj ako Auer-Gesellschaft). Aj na Slovensku má dcérsku spoločnosť, výrobný závod v Nových Zámkoch je najväčším výrobným závodom svojho druhu u nás. Hlavnou činnosťou výrobného  závodu OSRAM v Nových Zámkoch je výroba svetelných zdrojov. Súčasný výrobný program spoločnosti OSRAM tvoria žiarovky pre motorové vozidlá, žiarovky pre všeobecné použitie, špeciálne svetelné zdroje, trpaslíčie žiarovky a vysokotlakové ortuťové výbojky”. Pani inžinierka tiež uviedla, že v posledných rokoch bol v Nemecku veľmi úspešný, nakoľko sa na kontrole a nastavení svetlometov vozidiel zúčastnilo až 1 000 000 vodičov. Aj v Českej republike sa úspešne realizuje preventívny projekt kontroly a nastavenia svetlometov vozidiel, no v úvodnej fáze českí vodiči nechceli veriť, že tieto služby môžu byť vo vybraných autoservisoch zadarmo.

FOTO

Obr. č. 1 – Zľava Ing. Milan Troška riaditeľ oddelenia BECEP Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, plk. Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídium Policajného zboru SR, Peter Košťál zástupca spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s.r.o., Ing. Ellen Benešová, marketing manager firmy OSRAM (na tlačovej konferencii v Bratislave)
Obr. č. 2 – plk. Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídium Policajného zboru SR, Peter Košťál, spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s.r.o (na tlačovej konferencii v Bratislave)
Obr. č. 3 – mechanik spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o. predvádza správne nastavenie svetlometov osobného motorového vozidla a kontrolu ich funkčnosti osobného motorového vozidla v jednej zo zmluvných autoservisov spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o.
Obr. č. 4 – Peter Košťál, zástupca spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o., Ing. Ellen Benešová, marketing manager firmy OSRAM (počas návštevy zmluvného autoservisu spoločnosti AUTO KELLY SLOVAKIA s. r. o.)
Obr. č. 5 – Ilustračná fotografia

(Zdroj: Ellen Benešová, marketing manager OSRAM; Foto: č. 1 – 4 Eugen Nagy, Pripravil: Eugen Michal Nagy)

2 Komentáre Vidieť a byť videný

  1. Prosim vas ktore servisy a kde sa nachadzaju ponukaju nastavene svetiel zadarmo.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*