Stlačte spotrebu svojho auta dole

Bratislava, Admin – Malých chlapcov odjakživa fascinujú zbrane a autá. Hoci ani jedna fascinácia časom úplne nezmizne, len málo z nich si dopraje skutočnú pušku, no takmer každý z nich má auto. A vtedy ho okrem samotného vozidla fascinuje aj to, ako ušetriť. Spôsobov je hneď niekoľko, čítajte ďalej a dozviete sa tie, ktoré patria medzi najjednoduchšie a najobľúbenejšie.

Správne nahustené pneumatiky
Správny tlak v pneumatikách vám pomôže udržiavať želanú spotrebu. Dbajte teda na to, čo vám odporúča výrobca, myslí to s vami dobre. Stačia vám pneumatiky s tlakom o 10 % nižším, ako vám odporúča výrobca, a vaša spotreba môže vzrásť až o 0,5 l na 100 km. Pretlakované gumy zase nedržia na ceste tak, ako by mali. Dôležité je mať tiež obuté správne pneumatiky – zimné v zime, letné v lete, pretože keď jazdíte so zimným v lete, tak sa z vášho auta stáva poriadny žrút.

Používajte neutrál a brzdite motorom
Blížite sa ku križovatke a na semafore vidíte svietiť červenú? Zaraďte neutrál a dôjdite na ňom až ku križovatke. Schádzate dole serpentínami z poriadneho kopca? Nechajte oddýchnuť vaše brzdové platničky a brzdite motorom. Aj toto vedie k úspore paliva.

Zvýšte aerodynamiku auta
Ste vášnivý lyžiar a truhla na streche vášho auta nesmie chýbať ani v lete? Nuž, najvyšší čas dať ju dole a znížiť odpor vzduchu. Jazdíte často s otvoreným oknom? Namontujte si deflektory na okno, znížte odpor vzduchu a sním aj spotrebu.

Upracte si v kufri
Nevozte zbytočné kilá, ktoré nepotrebujete. Áno, aj tie vám zvýšia spotrebu. Nájdite si polhodinku a vyhoďte z kufra všetko, čo nepotrebujete.

Jazdite plynulo
Nikdy nemajte plyn na podlahe len preto, aby ste o ďalších sto metrov mali zase brzdu na podlahe, snažte sa jazdiť čo najplynulejšie. Predvídajte situáciu na ceste a šetrite.

(Zdroj: Tomáš Turek, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*