Spolupráca Toyoty s belgickou firmou Umicore

Admin, 28.08.2012 - Spoločnosť Toyota Motor Europe (TME) oznámila svoj zámer uzavrieť partnerstvo s belgickou firmou Umicore N. V. v oblasti ekologickej recyklácie lítiovo-iónových akumulátorov v Európe.

Oznámenie nadväzuje na obdobie prieskumu, v ktorom TME hľadala a vyberala európskeho partnera schopného bezpečne a ekologicky recyklovať Li-ion akumulátory používané vo dvoch nových modeloch značky Toyota – v nedávno uvedenom sedemmiestnom automobile Toyota Prius+ a v modeli Toyota Prius Plug-in Hybrid, ktorý sa aktuálne predstavuje na európskych trhoch.

Jedinečný postup recyklácie akumulátorových batérií používaný spoločnosťou Umicore je založený na patentovanej technológii tavenia pri veľmi vysokých teplotách (UHT – Ultra High Temperature). Tento proces umožňuje recykláciu cenných kovov (kobalt, nikel a meď) z opotrebovaných Li-ion akumulátorov, a to spôsobom, ktorý je relatívne lacný a súčasne ekologický. Umicore je zároveň celosvetovo jediným dodávateľom, ktorý prevádzkuje dve špecializované linky (v Nemecku a USA) zaoberajúce sa rozoberaním akumulátorových modulov hybridných vozidiel a elektromobilov, s následnými dodávkami materiálu do zariadení tejto spoločnosti v belgickom Hobokene.

Dohoda oboch spoločností o partnerskej spolupráci sa v súčasnosti dokončuje. TME v októbri minulého roku ako jeden z prvých európskych výrobcov OEM oznámila nové partnerstvo na recykláciu NiMH akumulátorov používaných vo všetkých plne hybridných modeloch Toyota a Lexus predávaných od roku 2000.

Obe tieto partnerstvá sú teraz kostrou plánu automobilky Toyota plne podporiť smernicu Európskej komisie 2006/66/ES o akumulátoroch, ktorá tvorí právny rámec pre zber a následnú likvidáciu priemyselných akumulátorov v Európe. Toyota Motor Europe preto s veľkou rezervou splní ciele efektivity recyklácie nastolené Európskou komisiou.

Podrobnosti o recyklácii vozidiel Toyota nájdete na stránkach http://www.toyota-global.com/sustainability/report/vehicle_recycling/

(pt)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*