Pokrokový koncepčný model crossoveru LEXUS LF-NX TURBO

Admin, 21. 11. 2013 - V nadväznosti na odhalenie konceptu prémiového kompaktného crossoveru LF-NX HV na tohtoročnom frankfurtskom autosalóne sa na autosalóne v Tokiu 2013 predstaví vo svetovej premiére nová verzia s označením LF-NX Turbo. Nový štvorvalec 2,0 l Turbo použitý

v koncepte LF-NX spája agilné jazdné výkony s optimálnou spotrebou paliva, a stáva sa tak priekopníkom v zavádzaní preplňovaných motorov do budúcich modelov značky Lexus.

LF-NX Turbo_01

Dizajn
Nový koncept LF-NX Turbo zaujme rovnako smelým a pokrokovým stvárnením ako LF-NX HV, v tomto prípade však aj s radom nových štylistických detailov v exteriéri a interiéri, poukazujúcich na výkonové možnosti novej pohonnej jednotky 2,0 l s preplňovaním.
Maska chladiča v tvare vretena, typická pre súčasné modely značky Lexus, je teraz opatrená dekorom z tmavého chrómu. V jej spodnej časti zaujmú úzke otvory nasávania s tmavým rastrom, nachádzajúce sa bezprostredne nad ostrým spojlerom a rebrovaním, vyhotoveným v matnom chróme, opäť poukazujúcim na nízke ťažisko a športové ambície tohto konceptu crossoveru. Zvislé otvory nasávania vzduchu sú opatrené čiernym rastrom a dekorom vo vysokolesklom čiernom laku.

LF-NX Turbo_02

Na podbehoch kolies a prahoch dverí sa teraz používa povrchová úprava vo vysokolesklom čiernom lakovaní, zatiaľ čo pri obkladoch v hornej časti dverových prahov nájdeme matný chróm. Nad okennou líniou karosérie, okolo bočných okien a v hornej časti krytov vonkajších spätných zrkadiel zaujme povrchová úprava v tmavom chróme, zhodná s dekorom masky chladiča.
Nový dizajn spodnej časti zadného nárazníka je podčiarknutý ostrým aerodynamickým difúzorom v matnom chróme, tiahnucim sa po celej šírke zadnej časti vozidla. Difúzor je lemovaný nápadne štylizovanými chrómovými koncovkami výfukov, ktorých tvar odráža vyhotovenie zvislých prívodov vzduchu na predných blatníkoch.
K športovejšiemu vzhľadu a rozkročenému sebaistému postoju LF-NX Turbo prispievajú aj nové zliatinové kolesá s dravším vzhľadom a upraveným profilom 255/45 ZR20 (z pôvodných 255/50 R20 pri koncepte HV).
Výkonnostný potenciál preplňovaného agregátu 2,0 l sa odráža aj v interiéri vozidla, kde zaujme športovo červené podsvietenie prístrojov a ovládacích prvkov vrátane ukazovateľov, displeja navigácie, rozhrania RTI, ovládača Touch Tracer a dotykového panela, rovnako ako obloženie stropu a dverí.

LF-NX_Turbo_03

Pohonná jednotka
Koncept LF-NX Turbo poháňa zážihový agregát, ktorý je po prvýkrát u značky Lexus vybavený preplňovaním.
Dvojlitrový štvorvalec spája pokrokový mechanizmus vírenia v nasávacom kanáli, ploché vstrekovacie dýzy, systém vstrekovania paliva D-4S a časovanie ventilov VVT-i, rovnako ako zberné výfukové potrubie integrované do hlavy valcov a turbodúchadlo Twin Scroll s aktívnym obtokovým ventilom.
Vďaka optimalizácii teploty výfukových plynov sa zberné výfukové potrubie integrované do hlavy valcov môže pochváliť nielen vysokým výkonom, ale aj nízkou spotrebou paliva a hladinou emisií. Turbodúchadlo Twin Scroll účinne funguje aj v najširšom spektre otáčok.
Nový pohonný agregát konceptu LF-NX Turbo dokáže ponúknuť pohotové reakcie na pokyny od plynového pedála a atraktívne výkonové parametre, ale súčasne aj výnimočne nízku spotrebu paliva.

(David Valenta)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*