Obaly a ich vplyv na prepravu tovaru

BRATISLAVA/ADMIN – Stará pravda, že obal predáva, platí nielen čo sa týka tovaru, ale aj služieb. V posledných rokoch dochádza k významnému obratu vo vnímaní použitých materiálov, z ktorých sú obaly vyrobené. Do popredia sa dostávajú nielen obaly dizajnové a nadčasové, ale najmä tie recyklovateľné a eco-friendly. Budúcnosť obalovej techniky je “smart packaging”.

Každý z nás si pamätá dobu, kedy bol obal produktu vnímaný len ako doplnok, alebo len ako časť, ktorá má chrániť samotný produkt pred jeho poškodením či zničením. Postupom času však firmy pochopili, že práve obal môže hrať významnú úlohu v celkovom hodnotení výrobku, a že do značnej miery môže ovplyvniť aj predaj tovaru, a tým následne aj úspešnosť firmy.

“Smart packaging”, čiže balenie s rozšírenými funkciami sa stáva v dnešnej dobe trendom. Zvyčajne sa hovorí o dvoch typoch balenia – aktívnom a inteligentnom. Aktívne obaly sú obaly, ktoré interagujú s obsahom a tým zlepšujú trvanlivosť alebo kvalitu obsahu počas skladovania. Buď sa určité látky uvoľňujú do média, alebo sa určité látky odstraňujú z média alebo z jeho bezprostredného okolia. Inteligentné balenie je balenie, ktoré ponúka ďalšiu výhodu, ktorá ide nad rámec samotného balenia. “Inteligencia” obalov v zásade vyplýva z “komunikácie” s vonkajším svetom.

Spomeňte si na detstvo a na rôzne sladkosti, ktoré ste milovali. “Vtedy vám bolo určite úplne jedno, aký majú cukrovinky obal, a čo je na ňom znázornené, nieto ešte z čoho je vyrobený. Na pultoch boli výrobky ktoré boli tradičné a konzervatívne a svoj obal nemenili, ale objavovali sa už aj produkty, ktoré boli moderné, takzvane išli s dobou a ich obal sa prispôsoboval trendom, takže sa často inovoval,“ hovorí procesný inžinier Andrej Kleiman z logistickej firmy FM Logistic. Zatiaľ čo predtým bol nemenný obal produktu vnímaný ako neinvenčný a stagnácia bola na škodu, v dnešnej dobe je stabilný, rokmi preverený dizajn obalu vnímaný ako tradičný, a firmy ho rady používajú. Napríklad známa sušienka Horalka, ktorá svojím vzhľadom a ikonickým, nemenným obalom teší nejednu generáciu detí a dospelých.
Dvadsiate prvé storočie je plné zmien v každom odvetví, a to sa dotklo aj obalov a materiálov, z ktorých sú vyrábané. Po rokoch pragmatického využitia tvorí dnes obal významnú časť produktu, ktorá je súčasťou marketingu a imidž značky. Napríklad technologický gigant, americká značka Apple, utratila na výskum a vývoj obalu pre svoje legendárne iPhony milióny dolárov. Ich obal sa stal symbolom, ktorý zároveň umocňuje zážitok z kúpy telefónu danej značky.

Vzhľadom k obrovskej produkcii sa firmy snažia zameriavať na materiály, ktoré sú ekologické a nezaťažujú planétu tak ako plasty. Vplyvom technologického rozmachu začali firmy investovať prostriedky do vývoja materiálov, ktoré sú ekologicky nezávadné a recyklovateľné. Práve trend nahrádzania plastov sa stal v posledných rokoch dôležitým. Príkladom je výplň krabíc – predtým používané plastové obaly plnené vzduchom sú v súčasnosti nahradzované lisovaným kartónom.

Dizajn a grafika tvoria podstatnú časť marketingu značky, ktorý zase znásobuje predaj produktu. Pestré farby, živá grafika či dokonca aj tvar obalu – to všetko je v súčasnosti vyvíjané na základe výskumov a prieskumov verejnej mienky tak, aby bol produkt čo najúspešnejší na trhu.

Sofistikovaný obal už neslúži iba ako ochranný štít, ale ako nástroj, ktorý výrobok prezentuje. S nástupom a vývojom nových technológií dávajú firmy kupujúcim s novým obalom aj nový zážitok. Stačí si len spomenúť na známeho amerického výrobcu sladkých šumivých nápojov a na ich interaktívne obaly. Zákazníci si vďaka prepojeniu s mobilným telefónom dokázali obal užiť, a to tak, že oživili plechovku kolového nápoja, z ktorého na displeji telefónu vyskakovali figurky. Tento obal nebol o nič drahší ako obaly iných produktov z rovnakej kategórie, ale markantne ovplyvnil predaj firmy, zlepšil reputáciu a zvýšil povedomie u cieľových zákazníkov. Je viac ako pravdepodobné, že sa vplyvom moderných technológií v budúcnosti dočkáme mnohých interaktívnych obalov.

(Zdroj: Lucia Hronkova, FM Logistic, Spracovala: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*