Nejazdiť je to najhoršie, čo môžete pre autobatériu urobiť

BRATISLAVA/ADMIN  – Sú komponenty, ktoré v aute šetríte tým, že menej jazdíte. Potom sú však súčiastky a komponenty, ktoré sa paradoxne ničia tým, že málo jazdíte. Typickým príkladom je autobatéria. Na stav autobatérie negatívne vplýva, keď sa auto používa len zriedkavo. Autobatéria sa tak ničí a vybíja, pričom v extrémnom prípade sa môže dostať do stavu úplného vybitia, odkiaľ sa už nikdy nedostane do prevádzkyschopného stavu.

Ak aj nejazdíte, treba auto zahriať

Neznamená to, že teraz musíte dennodenne absolvovať na aute desiatky kilometrov. Avšak, najmä s blížiacou sa zimou by ste nemali dopustiť, aby auto zostalo stáť bez pravidelného používania v garáži. Ak auto nepoužívate, tak autobatéria sa vybíja. Princíp fungovania autobatérie je jednoduchý – dodáva energiu pri naštartovaní a poháňa klimatizáciu, rádio či svetlá. Automaticky však dobíja pri zapnutom spaľovacom motore. Ak motor nepoužívate, tak automaticky klesá hladina nabitia autobatérie, ktorá sa môže dostať na nenávratnú nulu. Preto treba aj v zime s autom pravidelne jazdiť a zahriať ho, čiže vyjsť na cestu, kde sa dá dosiahnuť aj vyššia rýchlosť.

Ak je zle, pomôže príslušenstvo

V prípade, že predsa len máte s autobatériou nejaký problém, pomôže správne príslušenstvo. Pre každý prípad by ste mali mať k dispozícii nabíjačku autobatérií, ktorá umožní dôkladné nabitie autobatérie bez toho, aby došlo k prebitiu. Rovnako je dobré mať k dispozícii štartovacie káble, ktoré môžete použiť pre napojenie sa k akumulátoru iného auta, aby ste dokázali naštartovať aj s vybitou batériou. Vhodné sú aj štartovacie stanice, vďaka ktorým si okrem autobatérie nabijete aj iné spotrebiče ako telefóny či notebooky.

Lepšia prevencia než riešenie problémov

Aj v tomto prípade platí, že je lepšie venovať čas a pozornosť prevencii, než potom riešiť problémy. Prevenciou je vhodná údržba auta a pravidelné jazdenie, ďalej starostlivosť o autobatériu a taktiež vhodné príslušenstvo, ktoré v tomto prípade pomôže.

(Zdroj: ML; Foto: 13_Phunkod / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*