Aplikácia LANXESS pomáha
s výberom letných pneumatík

Leverkusen – Admin, 29.04.2013 - Jar už prichádza, a pre majiteľov osobných automobilov s ňou nastal čas k prezutiu letných pneumatík. Akonáhle totiž prekročí teplota hranicu 7°C, zimné pneumatiky zbytočne zvyšujú spotrebu paliva kvôli svojmu vyššiemu valivému odporu.

L

V niektorých prípadoch sa navyše výrazne predlžuje ich brzdná dráha. Veľmi kvalitné letné pneumatiky, známe ako „zelené pneumatiky“, pritom umožnia ušetriť aj finančné prostriedky.
Aplikácia pre výpočet úspory paliva od špecializovaného chemického koncernu LANXESS môže pomôcť s výberom správnych pneumatík. Softvér poskytuje rýchle a jednoduché odpovede na dôležité otázky týkajúce sa prechodu na letné pneumatiky. Po prvé, koľko eur môžete ušetriť s hospodárnymi zelenými pneumatikami? Po druhé, za koľko mesiacov sa vrátia náklady na ich obstaranie? A po tretie, o koľko kilogramov je možné znížiť emisie CO2? LANXESS rozšíril na začiatku sezóny letných pneumatík softvér o kalkulátor brzdnej dráhy. Užívatelia si môžu vypočítať, o koľko metrov skrátia zelené pneumatiky brzdnú dráhu na mokrej vozovke – za predpokladu, že sa rozhodnú pre kúpu vysokovýkonných pneumatík s dobrým hodnotením priľnavosti na mokrej vozovke na štítku EÚ. V niektorých nebezpečných dopravných situáciách môžu zelené pneumatiky v uvedenej kvalite dokonca zachraňovať životy. Napríklad vozidlo idúce rýchlosťou 80 km/h na pneumatikách, ktoré v kategórii priľnavosti na mokrej vozovke získali známku „A“, zastaví o 18 metrov skôr, ako vozidlo s pneumatikami, ktoré má hodnotenie „F“. Inými slovami, v okamihu, kedy vozidlo s pneumatikami „A“ už stojí, ide vozidlo s pneumatikami „F“ stále ešte rýchlosťou cca 50 km/h.
Softvér je možné stiahnuť zadarmo v App Store. Aplikácia je bezplatne k dispozícii taktiež vo verzii pre mobilné telefóny a v internetovej variante na http://app.green-mobility.com/. LANXESS vyvinul tento program v spolupráci s Technickou univerzitou v Mníchove. Jeho skúšku a certifikáciu zaistila spoločnosť TÜV Rheinland. Vodiči zatiaľ použili kalkulátor úspory paliva viac než 150 000 krát.
L
Štítok EÚ umožňuje výber najlepších pneumatík
Aplikácia pre výpočet úspory paliva bola spustená v súvislosti so zavedením nového informačného štítku EÚ pre pneumatiky. Charakteristický štítok je povinný od novembra 2012 pre všetky nové pneumatiky, ktoré opúšťajú výrobnú linku. Princíp je podobný ako pri štítkoch energetickej účinnosti, ktorý spotrebitelia poznajú v súvislosti s práčkami a chladničkami. Štítok hodnotí priľnavosť na mokrej vozovke (bezpečnosť) na stupnici od A (najlepšia) po F a valivý odpor (spotreba paliva) v rozsahu od A po G. Štítok taktiež udáva hlučnosť odvaľovania pneumatík. Tieto informácie predstavujú predovšetkým väčšiu transparentnosť pre spotrebiteľov, ktorí si chcú kúpiť novú sadu pneumatík. Medzi pneumatikami sú výrazné rozdiely, napríklad z hľadiska spotreby paliva a bezpečnosti, hoci v predajných regáloch vyzerajú všetky podobne. Mimoriadne dobré hodnotenie majú „zelené pneumatiky“.
LANXESS_Grüne Mobilität_7_web
Náklady na obstaranie zelených pneumatík sa vrátia v podobe úspor za necelé dva roky
Aj keď môžu byť zelené pneumatiky trochu drahšie, investícia do nich sa vyplatí a to jednak pre vodiča, a taktiež pre životné prostredie. Nová aplikácia pre výpočet úspory paliva od spoločnosti LANXESS rýchlo ukáže používateľom skutočnú hodnotu úspory. Pre výpočet osobného potenciálu k úspore postačí zadať niekoľko vstupných údajov: počet prejdených kilometrov za rok, prevádzkový profil (podiel jazdy na diaľnici, v meste a mimo mesto), cenu paliva a samozrejme spotrebu paliva. Vodiči, ktorí nepoznajú presnú spotrebu paliva, si ju môžu vyhľadať v aktualizovanej databáze vozidiel.
Nasledujúci príklad z programu LANXESS ilustruje, ako rýchlo sa vrátia vyššie náklady na obstaranie „zelených pneumatík“. Pri cene benzínu 1,6 EUR za liter, prejdení 15 000 kilometrov za rok a spotrebe 7 litrov na 100 km ušetrí používanie pneumatík kategórie „B“ v porovnaní s pneumatikami „F“ 135 EUR. Vyššie obstarávacie náklady o 20 až 50 EUR sa tak vrátia za necelé dva roky. A prospech z toho má aj životné prostredie: prechod na „zelené pneumatiky“ znamená zníženie emisií CO2 o 197 kg – pri jednom vozidle za jeden rok.

Ďalšie užitočné služby pre vodičov osobných automobilov  
Okrem kalkulátora úspory paliva ponúka aplikácia LANXESS vodičom niekoľko ďalších služieb. Upozornenie na uplynutie parkovacej doby dokáže predchádzať nepríjemnej pokute a praktická môže byť aj pripomienka termínu servisnej prehliadky. Program tiež poskytuje podrobnejšie informácie o „zelených pneumatikách“ a legislatíve EÚ pre označovanie pneumatík.

LANXESS umožňuje výrobu zelených pneumatík
Špecializovaný chemický koncern LANXESS, najväčší výrobca syntetického kaučuku na svete, umožňuje svojimi modernými vysokovýkonnými kaučukmi pneumatikárskemu priemyslu plniť prísne predpisy Európskej únie definujúce bezpečné a ekologické pneumatiky, a tým dosahovať dobré hodnotenie v novom systéme značenia pneumatík, ako z hľadiska valivého odporu, tak priľnavosti na mokrej vozovke. Už v septembri minulého roku predstavila spoločnosť LANXESS koncepčnú pneumatiku, ktorá získala od spoločnosti TÜV Süd hodnotenie „A“ v obidvoch kategóriách. LANXESS týmto krokom zdôrazňuje nielen svoju inovatívnu silu v oblasti syntetického kaučuku, ale aj svoje vedúce postavenie dodávateľa riešení pre trvalo udržateľnú „zelenú mobilitu“.

(Blazecka)

1 Komentár Aplikácia LANXESS pomáha
s výberom letných pneumatík

  1. Aplikáciu som skúšal, pomohla mi ušetriť €-rá. Kto má možnosť, tak doporučujem využiť. Nebudete banovať.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*